Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Kam jābūt ziemas aptieciņā

Būtiski, lai mājās ir piemēroti medikamenti visiem ģimenes locekļiem, īpaši, ja kopā dzīvo gan mazi bērni, gan pieaugušie, kā arī hronisku slimību pacienti. Iestājoties ziemas sezonai, mājas aptieciņas saturs jāpārskata kāds ir agrāk iegādāto medikamentu derīguma termiņš, ko vēl vajadzētu nopirkt, lai pirmo saaukstēšanās simptomu brīdī būtu pieejamas vajadzīgās zāles un nevajadzētu doties slimam uz aptieku, atgādina “Mēness aptiekas” farmaceite un aptiekas vadītāja Ieva Virza.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Būtiski ārstēšanu sākt, jau sajūtot pirmos saaukstēšanās simptomus. Tad dažkārt izdodas ātri izveseļoties vai arī slimība norit vieglāk. Ieteikums ir mājas aptieciņā nodrošināt medikamentus, kas var šādās reizēs palīdzēt. Slimam došanās ārpus mājām ir gan papildu apgrūtinājums pašam, gan risks apkārtējiem! Par mājas aptieciņu īpaši vajadzētu padomāt arī pirms svētku brīvdienām, īpaši ja paredzēts garāks izbraukums pa Latviju vai ceļojums ārpus tās,” iesaka farmaceite Ieva Virza.

Izvēlamies iespējami universālākus medikamentus visai ģimenei

Ieva Virza skaidro, ja ģimenē ir mazi bērni un jāizvēlas medikamenti saaukstēšanās, vispārējas saslimšanas ārstēšanai, tad ieteicami tādi, kas, piemēram, tablešu formā ir piemēroti visiem ģimenes locekļiem. Medikamentu anotācijā ir norādīts, no kāda vecuma, kādās devās tie ir piemēroti bērniem (dalot tableti nepieciešamības gadījumā), pieaugušajiem. Zīdaiņiem, maziem bērniem piemērotāki ir medikamenti suspensiju veidā. Viens no medikamentiem, ko var glabāt ziemas aptieciņā, ir paracetamols, attiecīgās devās tablešu formā to var dot arī bērniem. Paracetamolam ir pretdrudža, pretsāpju darbība, to var lietot arī grūtnieces. Ieva Virza uzsver, ka šo medikamentu gan vajadzētu lietot tikai paaugstinātas temperatūras – 38,5 grādus augstas un augstākas gadījumā. Līdz tam slimniekam jādzer iespējami daudz šķidruma, jāļauj organismam cīnīties ar slimību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Paaugstinātas temperatūras, sāpju gadījumā var lietot arī ibuprofena tabletes, tās ārstē arī iekaisumu.

Pēkšņi sāpošam kaklam

Pēc pastaigas aukstā laikā, sportošanas ārā var sākties pēkšņas kakla sāpes, un, pēc farmaceites Ievas Virzas teiktā, arī tad labi, ja ārstēšanu var uzsākt uzreiz, izmantojot tam paredzētas tabletes, kaklā pūšamo aerosolu vai skalošanas līdzekli. Visbiežāk šie medikamenti ir ar pretsāpju, pretiekaisuma darbību. Tāpat jāraugās, lai mājās esošie līdzekļi der visiem vecumiem, jo tad rezervei pietiks ar viena veida medikamentu. Piemēram, dekvalīniju saturošas tabletes var lietot jau no četru gadu vecuma, šķīstošo furagīnu jau no trīs gadiem. Savukārt tabletes, aerosolus, kas satur flurbiprofēnu, var lietot tikai no 12 gadiem. Tātad, jo medikaments paredzēts lietošanai no mazāka vecuma, jo tas būs universālāks visai ģimenei, atgādina farmaceite. Kakla ārstēšanai noder arī dažādas dabīgas eļļas – kliņģerīšu, smiltsērkšķu, kas pārklāj kaklu un mierina iekaisumu, mazina kakla kairinājumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai atkal elpotu caur degunu

Saaukstēšanos nereti pavada arī aizlikts deguns, ko var mazināt ar jūras ūdeni saturošu aerosolu, pilieniem. Ja deguns aizlikts stipri, Ieva Virza kā piemērotos nosauc ksilometazolīnu saturošus aerosolus, pilienus, ko mazākajā devā var lietot jau bērniem no divu gadu vecuma.

Kompleksie karstie dzērieni tikai atsevišķos gadījumos

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kompleksie medikamenti – karstie dzērieni, kuri satur paracetamolu, dekstrometorfānu, pseidoefedrīnu nav ieteicami, ja pacientam nav visu simptomu, atbilstoši zāļu sastāvam – sauss un kairinošs klepus, aizlikts deguns, augsta temperatūra. Īpaši tie nav ieteicami senioriem un hronisko slimību pacientiem.

Alerģijas arī ziemā

Alerģiskas reakcijas novērotas arī ziemā, tādēļ mājas aptieciņā vajadzētu būt arī pretalerģiskiem līdzekļiem, piemēram, antihistemīna līdzekļiem, ko izmantot pret akūtām reakcijām. Klemastīnu, hloropiramīnu saturoši līdzekļi var izraisīt miegainību, tādēļ jāizvērtē, kurā dienas laikā lietot šos medikamentus. Cetirizīnu saturošus līdzekļus var dot bērniem no divu gadu vecuma.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jābūt gataviem arī vēdera vīrusam

Ziemā novērojami arī vīrusu izraisīti kuņģa, zarnu trakta traucējumi, ko pavada caureja un mājas aptieciņā ieteicams glabāt adsorbentus – aktīvo ogli, diosmektītu – šos var lietot no divu gadu vecuma, stāsta Ieva Virza.

Pirmā palīdzība ziemas traumām

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ziemas traumas var būt negaidītas, un mājas aptieciņā nepieciešams glabāt prettūskas, pretiekaisuma līdzekļus, kā arī tādus, kas mazina sāpes. Šādi līdzekļi satur heparīnu, dimetilsulfoksīdu, diklofenaku, iboprofēnu un lietojami akūtās situācijās. Der rezervē glabāt arī aptiekā iegādājamās aukstās kompreses.

Pušumi jādezinficē

Noderēs arī antiseptiski līdzekļi, plāksteri, līdzekļi brūču apstrādei, kas nekairina ādu, skalošanas līdzekļi, nātrija hlorīda 0,9% šķīdums, kuru var iegādāties ampulu veidā, un farmaceite iesaka to izmantot, ja nepieciešams skalot acu gļotādu, degunu, brūci. Ziema ir laiks, lai pārliecinātos, vai mājas aptieciņā ir termometrs, ar ko precīzi noteikt ķermeņa temperatūru. Tajā vajadzētu turēt rezervei arī vienu vai vairākus testus, kas vajadzības gadījumā palīdzēs noteikt, vai sliktā pašsajūta ir Covid-19 vai gripas dēļ, norāda “Mēness aptiekas” farmaceite un aptiekas vadītāja Ieva Virza.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja ir kāda no hroniskajām slimībām

Ja ģimenē kādam ir hroniska slimība un ir zināmi medikamenti, kas palīdz ikdienā un šo slimību saasinājuma gadījumos, noteikti vajadzētu ar tādiem nodrošināties laicīgi. Piemēram, cilvēki, kuri regulāri saskaras ar paaugstinātu asinsspiedienu, jau zina, kādi medikamenti var palīdzēt, tomēr bieži vien nepamana, ka zāles ir beigušās vai drīz beigsies. Visu hronisko slimību pacientiem būtu jāpārliecinās, ka nepieciešamās zāles ir un to pietiks arī svētku dienām, tuvāka vai tālāka ceļojuma laikam. Ja tā nav, vajadzētu sazināties ar ārstu, lai izrakstītu jaunu recepti.

Līga Ribkinska, “Repharm” komunikācijas direktore

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.