Rakstot sleju neilgi pirms Vislatvijas Ilžu dienas, kā mēs, vārdamāsas, mēdzam dēvēt 27. janvāri, radās interese ielūkoties statistikas datos.
Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) publicējusi 2023. gadā dzimušo meiteņu un zēnu populārākos vārdus.
Proti, populārākie jaundzimušo vārdi meitenēm 2023. gadā bija Emīlija, Sofija, Amēlija, Alise, Anna, Emma, Marta, Paula, Estere, Dārta. Tikmēr populārākie jaundzimušo vārdi, pēc PMLP informācijas, zēniem pērn bija Olivers, Marks, Roberts, Jēkabs, Gustavs, Adrians, Emīls, Ričards, Teodors, Markuss.
Vārdu došanas tradīcijas mainās. Saprotams, ka šobrīd TOP augšgalā nefigurē Ilze, Dace, Inese vai Inga, kas latviešu ģimenēs ļoti populāri vārdi jaundzimušajām meitenēm bija 70. un 80. gados. Šobrīd Ineses, Ingas, Ilzes un Daces pašas ir vecumā, kad jau devušas vārdu savām meitām, tāpēc šie vārdi vairs nav populāri.
Kādā pētījumā teikts, ka meiteņu vārdu modi ļoti ietekmē vecvecmāmiņu un vecmāmiņu vārdi. No šobrīd desmit populārākajiem jaundzimušo meiteņu vārdiem ir tādi, kas zaudējuši popularitāti un atgriezušies TOP desmit ar 2000. gadu: Sofija, Emīlija, Marta un Emma. Šie vārdi ir bijuši ļoti populāri vai salīdzinoši bieži izplatīti no 1918. līdz 1940. gadam, ap 1945. gadu izkrituši no TOP, lai atgrieztos pēc 1990. gada, un kļuvuši ļoti populāri pēc 2000. gada. Vecvecmāmiņu paaudzei (1920. gads) vispopulārākie no šiem vārdiem bija Marta un Emīlija.
Apkopojumu par aizvadīto gadu sagatavojusi arī Smiltenes novada Dzimtsarakstu nodaļa. Daudzi meiteņu un zēnu vārdi, kas ierindojās kopējā TOP desmit, ir doti arī jaundzimušajiem mūspusē. Tikmēr mazuļu vecāki bijuši radoši, izvēloties savām atvasēm neparastus vārdus: meitenēm – Niāra, Dollija, Gabija, Rumeisa, Adelīna; zēniem – Austrums, Odels, Treisijs, Vincents, Braiens, Eliots, Klauss, Maiks.
Neparastu, oriģinālu vārdu došanas motīvus pasaulē ir pētījis pētnieks Leslijs Dankins, kas atklājis virkni iemeslu, kāpēc vecāki izvēlas ielikt savam bērnam vārdu, kas ierindojams neparasto vārdu kategorijā. Viens no izplatītākajiem iemesliem ir vēlme būt oriģināliem, tad seko labskanība, personiskās asociācijas, vārds dots par godu draugiem, slavenībām, politiķiem, vecāki ietekmējušies no literatūras, populārās mūzikas, kino, seriāliem un citi argumenti.
Mēdz teikt, ka katram vārdam ir sava enerģētika un nozīme, turklāt tam ir milzīga ietekme gan uz tā īpašnieku, gan dzīves notikumiem, līdzcilvēkiem un pat likteni. Tā apgalvo arī mana radiniece, kura apzinātā vecumā mainīja savu dzimto vārdu uz daudz modernāku un personīgi tīkamāku. Apkārtējiem nācās to pieņemt un pierast, bet, protams, ir tādi, kas viņu joprojām uzrunā dzimtajā vārdā.
Interesanti, ka arī suņiem un kaķiem ir savi vārdu kalendāri. Suņu kalendārā ielūkojos pavisam nesen, kad mājās parādījās vēl viens četrkājains draugs – mazs, mīlīgs un ļoti aktīvs pekinietis. Suņuku nosaucām par Orbītu. Suņu kalendārā šāds vārds nefigurē, tātad vārdadiena viņam būs jāsvin 1. martā, kas ir kalendārā neierakstīto suņu vārdu diena.
Reklāma