Valmieras tehnikums mācību procesā sāk ieviest virtuālās realitātes (turpmāk – VR) simulācijas kā apmācību metodi. VR simulācijas pakāpeniski tiek iekļautas dažādos profesionālajos mācību priekšmetos kā darba drošība, kas tiek īstenota vairākās mācību programmās, piemēram, loģistikā un metālapstrādē. Kopumā apmācāmajiem pieejama 21 simulācija par dažādām tēmām, tajā skaitā ugunsdrošību, drošs darbs ar elektrokāru, rokas traumu novēršana u.c.
Virtuālās realitātes metodes ieviešana mācību procesā ir viena daļa no Valmieras tehnikuma īstenotajām aktivitātēm projekta “ENGINE” ietvaros. VR simulācijas ļauj drošā vidē apgūt sarežģītus un pat bīstamus uzdevumus, izdzīvot nelaimes gadījumus, atpazīt dažādus darba drošības riskus ar ko iespējams saskarties īstā ražošanas vidē. Apmācības ietvaros jaunieši nostiprina arī zināšanas par darba apģērba lietošanu, drošības zīmēm, aprod ar ikdienas trokšņiem ražošanā.
Jaunā mācību metode tiks prezentēta jau šī gada 28., 29 un 30. novembrī izstādē “TechIndustry 2024” Rīgā. Ikvienam interesentam būs iespēja izmēģināt VR un pārbaudīt savas prasmes un zināšanas kādā no simulācijām. Tāpat uzņēmumiem būs iespēja uzzināt par sadarbības iespējām un to, kā VR tehnoloģiju var ieviest uzņēmumā kā mācību metodi.
“ENGINE projekta ietvaros mēs domājam par nozares problēmu risinājumiem un nozares ilgtspēju,” uzsver ENGINE projekta vadītaja un VR apmācību metodes ieviesēja Linda Šlēziņa. Jau tagad palielinās ražošanas uzņēmumu skaits, kuri novērtē virtuālās realitātes priekšrocības uzņēmuma efektivitātes un darbinieku labbūtības veicināšanā, iekļaujot virtuālo realitāti kā standarta apmācību metodi dažādu prasmju apguvē.
Visaptverošie apmācību un kvalifikācijas celšanas materiāli izstrādāti, apkopojot Valmieras tehnikuma projekta partneru – metālapstrādes uzņēmumu WARTSILA FINLAND OY, ACCIAIERIE BERTOLI SAFAU un SIDERFORGEROSSI GROUP vajadzības un aktuālās tendences, apmācot darbiniekus darbam ražotnēs. Ņemta vērā gan šo uzņēmumu labā prakse, kā arī viņu prasības pēc aktuālas, efektīvas un standartizētas darbinieku apmācības.
Projekts ENGINE — nulles defektu ražošana zaļajai pārejai Eiropā — tiek īstenots ar mērķi samazināt ietekmi uz vidi un uzlabot metālizstrādājumu ražotāju konkurētspēju, radot jaunu digitālu metāla izstrādājumu projektēšanas un ražošanas sistēmu, bez defektiem. Vadošais partneris ir Somijas tehnoloģiju pētniecības VTT, bet projektā kopumā iesaistīt 16 partneri no septiņām Eiropas valstīm, tajā skaitā Valmieras tehnikums, pārstāvot Latviju. Izvirzīto mērķu sasniegšanā kopā darbojas gan dažādu līmeņu izglītības iestādes, gan ražošanas uzņēmumi.
Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības programmas Horizon Europe ietvaros un ilgs līdz 2025. gada 31. maijam. Projekta numurs – 101058179. Vairāk par projektu var lasīt šeit.
Sabiedrisko attiecību speciāliste Inta Heidemane
Reklāma