Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Jaunie kartupeļi – dārgi, bet pieprasīti

Āris Vītols ar jaunāko meitu Alisi briduši kartupeļu laukā pēc lielajām lietavām, arī šie tupeņi, visticamāk, jau ir nonākuši uz pusdienu galda kādam no pircējiem. Foto: No personīgā arhīva

Daudziem kartupeļu audzētājiem jaunā raža tiek plānota pēc Jāņiem, bet Āris Vītols no Raunas pagasta ražu ievāc jau kopš 10. jūnija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdzīgi kā citiem, kas audzē jaunos kartupeļus, arī viņam kartupeļu audzēšana ir tikai papildu ienākumu avots. “Nav jau daudz mums to kartupeļu – tāds neliels piemājas dārziņš. Es gan neteiktu, ka šogad mums ir tā agrākā raža. Citugad esam rakuši tupeņus arī ātrāk, un parasti ap Jāņiem jau tie ir iztirgoti,” stāsta Ā. Vītols.

Taujāts, kā par spīti šī gada vēsajam pavasarim ir izdevies tikt pie tik agras kartupeļu ražas, Ā. Vītols norāda: “Viss sākas ar laicīgu kartupeļu diedzēšanu. Siltumā tos ienesām 8. martā, asni ātri vien pieņēmās spēkā. Izstādījām uz lauka aprīļa otrajā pusē, no galvas gan nepateikšu, sievai kaut kur papīros ir pierakstīts. Protams, zem plēves, citādāk nevar.”

Viņš pastāsta, ka jau gadiem audzē kartupeļu šķirni ‘Solists’, vien katru gadu no jauna iegādājas sēklas materiālu. “Kartupeļus sēklas materiālam iegādājos no audzētājiem Vijciema pusē,” papildina raunēnietis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kas attiecas uz Kolorādo vabolēm, tad, protams, tās ir, bet jauno kartupeļu ražu ļoti neietekmē. “Vaboles nepaspēj noēst lakstus. Šie jau sen saņēmušies un krietni paaugušies, vaboles lielu skādi nevar izdarīt,” pauž Ā. Vītols.

Par to, ka viņam ir pieejami jaunie kartupeļi, Raunas pagasta ļaudis, kā arī citi varēja uzzināt sociālajos tīklos. Tur cilvēki komentāros raksta, ka labprāt iegādātos vietējos kartupeļus no zemniekiem, nevis dotos uz lielveikalu. Savukārt citi pauž ironiju un izbrīnu par kartupeļu cenu, kas sākotnēji bijusi trīs eiro.

“Protams, katrs savai produkcijai var noteikt tādu cenu, kādu uzskata par atbilstošu ieguldītajam darbam. Izaudzēt šādus kartupeļus neizmaksā lēti – sēklas iegāde, degviela, plēves, viss maksā. Un galu galā – roku darbs, katrs kartupelis vagā jāieliek prātīgi, tā, lai nenolūst jaunie dzimumi. Ielikām sludinājumu – cilvēki zvana un raksta, grib vietējos jaunos kartupeļus, bet nepērk jau vairumā, parasti pa kādiem pāris kilogramiem, pārsvarā no diviem līdz četriem. Ir cilvēki, kas gatavi maksāt, jo zina,  kāds ir ieguldītais darbs,” pamato Ā. Vītols un teic, ka parasti līdz Jāņiem par pieprasījumu sūdzēties nevar. “Man nav nekur jābrauc pa tirdziņiem, visu parasti iztirgoju tepat Raunas pusē uz vietas. Ir, kas painteresējas arī no citām vietām, tad viņiem pašiem jābrauc pakaļ, jo pāris kilogramu dēļ pat degviela neatmaksāsies,” viņš saka.

Jāteic ka arī Raunas pusē pirms dažām dienām bijušas pamatīgas lietavas, bet kartupeļu laukam tas neskādēšot. “Nolija kārtīgi, bet ātri vien viss izžūs. Ja lītu dienām, tad gan nebūtu labi. Laikapstākļi jau ir tas, kas nav atkarīgs no audzētāja,” tā Ā. Vītols.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.