Diezgan drēgnajā un mazliet lietainajā 4. aprīļa dienā Valkā Jāņa Cimzes Valkas mūzikas skolā notika Jāņa Cimzes starptautiskais instrumentālo kvartetu konkurss. Kvarteti bija sabraukuši gan no tuvākām, gan tālākām Latvijas skaistākajām vietām, kā arī tika uzņemti ciemiņi no Lietuvas.
Konkursa jaunākajā A grupā (viendabīgs kvartets – pārstāvēts viens mūzikas instruments) šoreiz nebija pieteicies neviens instrumentālais kvartets. Tas norāda, ka izveidot skanīgi muzicējošu jaunu mūziķu ansambli ir ļoti sarežģīts un grūts uzdevums, kur ietekmē dažādi aspekti.
Konkursa jaunākajā B grupā (jauktie instrumentālie sastāvi) bija pārstāvēti tikai divi instrumentālie kvarteti no Alūksnes mūzikas skolas (1. vieta) – pedagogs Mārcis Kalniņš un no Jāņa Cimzes Valkas mūzikas skolas (2. vieta) – pedagogi Edīte Kulberga, Lolita Medne un Nadežda Taņicina. Tas liecina par diezgan pedagoģiski sarežģīto darbu, lai no gados un pieredzē jauniem audzēkņiem izveidotu skanīgu un klausāmu ansambli. Patīkami redzēt jaunu, talantīgu pedagogu ienākšanu mūzikas skolu sistēmā, kā arī profesionālu kopā strādāšanu jau pieredzes bagātu un dažādu specialitāšu pedagogus.
Konkursa vecāko D grupu (jauktie instrumentālie kvarteti) pārstāvēja Gulbenes mūzikas skola (3. vieta) – pedagogs Mārcis Kalniņš, Universum mūzikas un mākslas vidusskola (3. vieta) – pedagogs Aivars Cepītis, Radvilišķu mūzikas skola (2. vieta) – pedagogs Jelena Pociuviene un Arvīda Žilinska Jēkabpils mūzikas skola (1. vieta)–pedagogi Jeļena Skurjate un Antra Korņejeva. Vērojams, ka Lietuvas kolēģi ir drosmīgāki eksperimentos ar jaukto kvartetu sastāviem un mazliet citādāku pieeju repertuāra izvēlē. Tas patīkami priecē un dod radošus impulsus Latvijas kolēģiem. Īpaši vēlos atzīmēt Aivara Cepīša nenogurstošo entuziasmu un enerģiju latviešu mūzikas popularizēšanā, jo konkursā skanēja šī gada jubilāra – Emiļa Melngaiļa – latviešu mūzikas folkloras materiālu Aivara Cepīša aranžijas. Konkursa noslēgumā šo atziņu apstiprināja arī žūrijas pārstāvja prof. Jāņa Puriņa teiktais – kurš gan cits spēlēs latviešu mūziku, ja ne paši latvieši. Atzinīgi jāvērtē jauno Jēkabpils vijolnieču sniegums, kuru emocionāli bagātāku papildināja pedagoģes Jeļenas Skurjates līdzi dzīvošana un mākslinieciskais satraukums.
Pēc B un D grupu snieguma konkursa norisē sekoja pārtraukums, lai pēc tam konkursā uzstātos C grupas instrumentālie kvarteti. Instrumentālā konkursa otro daļu atklāja tālāko ceļu veikušie Jūrmalas vidusskolas kokļu kvarteta (2. vieta) dalībnieki. Jāatzīmē pedagoģes Kristīnes Eltermanes īpaši sirsnīgā pieeja audzēkņu uzmundrināšanā un noskaņošanā uz konkursu. Šajā grupā (viendabīgs kvartets – pārstāvēts viens mūzikas instruments) piedalījās trīs flautu kvarteti – no Strenču mūzikas skolas (3. vieta) pedagogs Sarmīte Granta, Vidzemes jūrmalas mūzikas un mākslas skola (3. vieta) – pedagogs Aiva Zauberga un Salaspils mūzikas un mākslas skola (2. vieta) – pedagogs Guna Paula-Rudāne. Divu flautu kvartetu repertuārā bija iekļauts Pjetro Maskanji Intermezzo no operas “Zemnieka gods”, kuru klausoties radās sajūta par konkursu ar obligāto skaņdarbu. Bija patīkami vērot un salīdzināt pedagogu skaņdarba interpretācijas un audzēkņu sniegumu. Klausoties Strenču meiteņu atskaņoto Emīla Dārziņa komponēto un Aivara Asarīša aranžēto “Melanholisko valsi”, konkursa žūrijas pārstāvim Marekam Romanovskim bija iespēja atcerēties savu aktīvo muzicēšanas laiku flautu kvartetā “Flautissimo”. Saksofonu kvartets no Alūksnes mūzikas skolas (3. vieta) – pedagogs Sandors Saulvedis Līviņš, vēlreiz apliecināja par pūšaminstrumentu spēles un it īpaši pūtēju orķestru dziļajām tradīcijām Alūksnes novadā. Tas vēlreiz pierāda, ka radoši cilvēki ir novadu kultūras mugurkauls. Kā labākais sniegums C grupā no žūrijas skatpunkta tika novērtēts Limbažu mūzikas un mākslas skolas saksofonu kvartets (1. vieta) – pedagogs Agris Liepiņš, viņu uzstāšanās laikā bija redzama pedagoga un audzēkņu muzikālā harmonija pedagoģiskajā darbā un ansambļa kopspēlē. Savdabīgu noskaņu konkursa noslēgumā radīja Radvilišķu mūzikas skolas ģitāru kvartets (2. vieta) – pedagogs Marius Atstops, konkursa klausītājus aizvedot latino ritmos un harmonijās, vēlreiz apliecinot par lietuviešu dziļajām klasiskās ģitāras spēles tradīcijām.
Noslēdzoties konkursam un gaidot žūrijas vērtējumu paziņošanu, visi tā dalībnieki vienojās lielā koporķestrī, lai atskaņotu brīnišķīgu zulu tautas šūpuļdziesmu. Tas bija fantastiski! Ļoti iespējams, ka kāds pirmo reizi mūžā spēlēja tik lielā dažādu mūzikas instrumentu orķestrī. Kā atzina Jāņa Cimzes Valkas mūzikas skolas absolvents, dueta “Mediante” mūziķis un žūrijas pārstāvis akordeonists Māris Rozenfelds – tieši muzicēšana mūzikas skolas ansamblī viņam atvēra ceļu uz profesionālās mūzikas pasauli.
Kolektīvā muzicēšana ir liels izaicinājums kā pedagogiem, tā arī audzēkņiem, it īpaši jaukto instrumentu sastāvos. Muzicēšana ansambļos ir viena no mūsu tautas tradicionālās kultūras pašizpausmēm. Virzīties tikai uz priekšu, nebaidīties eksperimentēt gan ar sastāviem, gan ar repertuāru. Kopā muzicēšana ļauj izjust, izbaudīt un piedzīvot.
Paldies instrumentālo kvartetu vadītājiem un audzēkņiem par ieinteresētību kolektīvajā muzicēšanā un uz tikšanos.
J. Cimzes Valkas mūzikas skolas direktors Mārtiņš Birnis
Reklāma