Līdz ar 1. aprīli ir sācies laika posms, kad lauksaimnieki atvieglotā nodokļu režīmā drīkst nodarbināt sezonas laukstrādniekus. Sezonas darbinieku piesaiste ir aktuāla arī mūspuses uzņēmumiem.
Ik gadu sezonas laikā papildu darbarokas ir nepieciešamas uzņēmumā SIA “Very Berry” Gaujienas pagastā.
Tur sezonas lauksaimniecības strādniekiem tiek piedāvāts darbs pie ogu krūmu apgriešanas, nezāļu ravēšanas, ogu lasīšanas. “Katru gadu izmantojam šo iespēju algot darbiniekus uz sezonas laiku. Tas ir ērti un izdevīgi kā darbiniekiem, tā pašiem darba devējiem. Bieži vien lauksaimniecībā jārēķinās ar sezonalitāti, ne vienmēr ir iespēja nodrošināt pilnas slodzes darbu visa gada griezumā. Tā ir arī mūsu gadījumā,” stāsta uzņēmuma “Very Berry” vadītāja Gundega Sauškina un dara zināmu, ka katru dienu saimniecībā ir iespēja nodarbināt vairāk kā desmit strādnieku un šobrīd jau līdz astoņi cilvēki dienā šeit atrod darbu.
Taujāta, ar ko būtu jārēķinās darbiniekiem, kuri vēlētos pieteikties darbā, viņa min, ka interesentiem būtu nepieciešamas tādas iezīmes kā pacietība, precizitāte, atbildība par veicamajiem pienākumiem un izpratne par kvalitatīvu darbu. Viņa stāsta, ka uzņēmumam jau ir izveidojusies sadarbība gan ar Smiltenes, gan kaimiņu novadu iedzīvotājiem, kuri ik gadu sezonas laikā mēro ceļu uz Gaujienas pagastu, kur atrod darbu pie augu un ogulāju kopšanas, kā arī ražas novākšanas. Daļa no viņiem, kas dzīvo attālāk, izmanto iespēju par gana saprātīgu samaksu īrēt sev dzīvesvietu uz vietas.
“Sadarbojamies ar Nodarbinātības valsts aģentūru, tur ik gadu ir redzams mūsu sludinājums ar aicinājumu pieteikties sezonas laukstrādnieka vakancei. Cilvēki zvana, interesējas un ir cerība, ka vajadzīgās darbarokas tiks atrastas,” saka G. Sauškina.
Vakances pildās ātri
Lauksaimniecības sezonas darbi ir augļu koku, ogulāju un dārzeņu audzēšanā, sējā vai stādīšanā, sējumu un stādījumu kopšanā, ražas novākšanā, augļu, ogu un dārzeņu šķirošanā, kā arī akmeņu lasīšanā sējumu, stādījumu un zālāju platībās.
Arī citos lauksaimniecības uzņēmumos labprāt tiek pieņemti darbā cilvēki sezonas darbiem. Darba devējus iepriecina arī tas, ka administrēšanas process kļuvis atvieglots.
Latvijas Lauku atbalsta dienestā (LAD) atgādina, ka sezonas laukstrādnieku reģistrācijai darba devēji izmanto LAD Elektronisko pieteikšanās sistēmu (EPS), tajā reģistrējot ienākumu gūšanas dienu, noslēgto līgumu formu un sezonas laukstrādniekiem aprēķināto atlīdzību par darbu. EPS ir nodrošināta iespēja lauksaimniekiem (darba devējiem) iegūt apkopotā veidā visus mēneša laikā ievadītos datus un aprēķināto nodokļa apmēru, lai tos iesniegtu VID standartizētā formā vienu reizi mēnesī. Ērti un ātri laukstrādnieku reģistrāciju var veikt, arī izmantojot dienesta mobilo lietotni.
Uz izsludinātajām vakancēm SIA “Viesturi R” Raunas pagastā, kas nodarbojas ar skābeņu audzēšanu, pieteikšanās rit pilnā sparā. Pēc sludinājumā paustās informācijas, saimniecība aicina pieteikties darbā darbinieces, darbiniekus dārzeņkopībā skābeņu ravēšanai un novākšanai. Sezonas sākums – aprīļa beigas. Proti, parasti saimniecībā pirmā raža tiek vākta maija otrajā vai trešajā nedēļā, atkarībā no tā, kāda bijusi ziema, cik mitra augsne, cik silts laiks. Kā stāsta saimniecības pārstāvis Dāvis Ģipslis, interese par sezonas darbu ir, palikušas vien dažas vakances.
“Pašlaik straujā un mainīgā pavasara dēļ dažas vakances vēl ir. Domājams, ka maija pirmajā pusē jau varētu novākt pirmo ražu, taču tuvākajās dienās ziņo ziemīgus laikapstākļus, tāpēc šobrīd grūti ko prognozēt,” stāsta D. Ģipslis un atklāj, ka par darbu sezonas laikā interesējas cilvēki no visas tuvējās apkārtnes, Cēsu, Smiltenes un Valmieras novadiem. “Interesējas arī no Limbažiem, Sedas un Kurzemes puses, bet tas, manuprāt, ir vairāk intereses pēc nekā racionāli un nopietni. Jau vairākus gadus nodrošinām arī darbinieku transportu no tuvējās apkārtnes un kaimiņu pagastiem atkarībā no saņemtajiem pieteikumiem darbam, katru gadu mainās maršruti un virzieni, tomēr visiem diemžēl nevaram aizbraukt pakaļ, tāpēc novērtējam un atbalstām arī, ja cilvēki ierodas ar savu transportu. Nevaram nodrošināt tādu iespēju, kā darbiniekiem nakšņošanu uz vietas, kaut gan esam par to domājuši,” paskaidro D. Ģipslis.
Būtiski atvieglojumi
Sezonas laukstrādnieku nodokļa (SLN) piemērošanas kārtība tiek piemērota laika posmā no 1. aprīļa līdz 30. novembrim.
Maksimālais termiņš, kurā laukstrādniekam var piemērot sezonas laukstrādnieka ienākuma nodokļa režīmu, nevar pārsniegt 90 nostrādātās dienas, un saņemto ienākumu maksimālais apmērs nevar pārsniegt 3000 eiro. Šis nodokļa režīms attiecas tikai uz tiem laukstrādniekiem, kas ir nodarbināti tieši sezonas rakstura darbos no kārtējā gada 1. aprīļa līdz kārtējā gada 30. novembrim.
Sezonas laukstrādnieku ienākuma nodoklis ir 15 procentu apmērā no laukstrādnieka nopelnītā atalgojuma, bet ne mazāks kā 0,70 eiro par katru nostrādāto dienu. Persona, kura maksā sezonas laukstrādnieka ienākuma nodokli, kļūst sociāli apdrošināta pensijai, ja pie visiem darba devējiem nopelnītais ienākums mēnesī pārsniedz 70 eiro.
SLN režīmā strādniekus drīkst nodarbināt lauksaimnieks, kurš ir pieteicis zemi ilgtspēju sekmējošā ienākuma pamatatbalstam un šo zemi izmanto lauksaimniecības sezonas darbiem.
Lauksaimnieka pienākums, uzsākot nodarbināt sezonas laukstrādnieku, ir Lauku atbalsta dienesta sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa informācijas sistēmā pārbaudīt, vai darba ņēmējs atbilst sezonas laukstrādnieka nosacījumiem, un šajā sistēmā pirms darbu uzsākšanas katru nodarbināto reģistrēt, norādot vārdu, uzvārdu, personas kodu, ienākuma gūšanas dienu un noslēgtā līguma veidu. Katru nodarbināšanas dienu līdz pulksten 24 ievadīt sezonas laukstrādniekam šajā dienā aprēķināto atlīdzību.
Reizi mēnesī piecu darbdienu laikā pēc ienākuma gūšanas mēneša pēdējās dienas apstiprināt apkopoto informāciju un, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmu, iesniegt LAD sagatavoto informāciju.
Tāpat kā citus nodokļus, arī sezonas laukstrādnieku nodokli iemaksā vienotajā nodokļu kontā līdz 23. datumam.
Par sezonas laukstrādniekiem uzņēmējdarbības riska valsts nodeva nav jāmaksā. Sezonas laukstrādnieku ienākumam nepiemēro iedzīvotāju ienākuma nodokļa progresīvo likmi, bet minēto ienākumu ņem vērā, nosakot nodokļa maksātāja gada diferencētā neapliekamā minimuma apmēru.
Sezonas laukstrādnieka ienākumam nepiemēro iedzīvotāju ienākuma nodokļa neapliekamo minimumu, attaisnotos izdevumus un atvieglojumus par apgādībā esošām personām.
Persona, kura pati nav sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa maksātājs, bet kuras apgādībā ir sezonas laukstrādnieks, saglabā tiesības piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus šādos gadījumos: sezonas laukstrādnieks ir jaunāks par 18 gadiem; vasaras mēnešos no 1. jūnija līdz 31. augustam, ja sezonas laukstrādnieks ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē.
Reklāma