Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Izstrādāta telefonu lietošanas etiķete skolās – “Čē Čē Čempionāts” šogad aicina skolēnus starpbrīžos “nesēdēt” telefonos

Publicitātes foto

Šogad, uzsākot jau 19. sezonu, Latvijā ilgstošākā izglītības iniciatīva “Čē Čē Čempionāts” sadarbībā ar Latvijas Universitātes profesori Zandu Rubeni un “Tele2” ir izstrādājuši telefonu lietošanas etiķeti skolās. Tas darīts, ņemot vērā, ka pārmērīga telefona lietošana starpbrīžos un neatļauta lietošana mācību stundās rada dažādas problēmas – to atzīst 95 % skolotāju. Saeima ir apstiprinājusi telefonu aizliegumu 1. līdz 6. klašu skolēniem, kas stāsies spēkā ar nākamo mācību gadu. Tomēr, lai šādi noteikumi veiksmīgi darbotos skolas ikdienā, būtiska ir arī vecāko klašu skolēnu un skolotāju iesaiste.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Telefonu lietošanas etiķetē īpaša vērība pievērsta tieši telefonu izmantošanai ārpus mācību stundām, jo šis laiks ir svarīgs atpūtai un klātienes socializācijai Kā atzīst LU profesore Zanda Rubene, lai arī moderno tehnoloģiju sniegtās iespējas ir vilinošas, svarīgi atcerēties – viedtālrunis nedrīkst kļūt svarīgāks par klasesbiedriem un skolotājiem. Tā ir tikai ierīce, nevis dzīva būtne.

“Starpbrīži skolā nav tikai īss pārtraukums starp stundām – tie ir svarīgs laiks atpūtai, kustībai un klātienes saskarsmei ar vienaudžiem. Tehnoloģijas ir neatņemama mūsdienu dzīves sastāvdaļa, tomēr ir svarīgi saglabāt līdzsvaru starp to lietošanu un klātienes komunikāciju, kā arī atcerēties, ka ekrāns nevar aizvietot patiesas sarunas, acu kontaktu un kopīgas aktivitātes, kas veido piederības sajūtu un attīsta vērtīgas prasmes. Lai veidotu vidi, kurā skolēni starpbrīžos atpūšas, kustās un savstarpēji sazinās bez ekrāniem, būtiska ir skolu, vecāku un pašu skolēnu iesaiste. Skolas var piedāvāt aktivitātes, kas mudina bērnus iesaistīties sarunās un kustīgās nodarbēs. Vecāki var rosināt savas atvases ņemt līdzi uz skolu dažādas galda vai āra spēles, savukārt paši skolēni var izstrādāt idejas par to, kā jēgpilni pavadīt starpbrīžus,” saka Latvijas Universitātes profesore Zanda Rubene.

“Skola ir cilvēki, skola ir attiecības. Mums jāveido skolas vide tā, lai veicinātu šīs attiecības. Tāpēc es esmu par tehnoloģijām stundās un pētniecībā, bet starpbrīžos par grāmatām, galda spēlēm un sarunām,” saka Siguldas Valsts ģimnāzijas direktors, Latvijas izglītības vadītāju asociācijas prezidents Rūdolfs Kalvāns.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Tele2” iepriekš veiktās aptaujas dati rāda, ka  78 % skolotāju un 67 % vecāku uzskata, ka, ierobežojot telefonu lietošanu starpbrīžos, skolēni apgūtu citas prasmes, piemēram, sadarbību un komunikāciju. Tāpat 75 % skolotāju un 46 % vecāku domā, ka šādā situācijā skolēni stundās varētu labāk koncentrēties mācību vielai. Kā vēl vienu būtisku ieguvumu 54 % skolotāju min to, ka skolēni nekavētu mācību stundas vai pulciņus, jo nebūtu aizsēdējušies telefonā. Vecāki (57 %) un skolotāji (69 %) ir vienisprātis, ka skolēniem tas būtu pamudinājums meklēt citas nodarbes starpbrīžos, pašiem izdomājot spēles un rotaļas.

“Viedtālrunim ir sava vieta un laiks. Tas attiecas arī uz tā lietošanu skolā – gan mācību stundu laikā, gan starpbrīžos, jo pārmērīga izmantošana starpbrīžos un neatļauta lietošana mācību stundās rada dažādas problēmas. To arī atzīst 95 % skolotāju. Šogad šī tēma ir centrā skolēnu lielākajā saliedēšanās festivālā “Čē Čē Čempionāts”, kuram pērn pieteicās vairāk nekā 900 klases un 20 000 skolēnu. Proti, Čempionāta pirmajā kārtā jaunieši radīs idejas, kā pavadīt starpbrīžus, lai nebūtu jāsēž telefonos. Pēc tam ar šīm idejām dalīsimies, lai atvieglotu un padarītu aizraujošāku ikdienu skolēniem un skolām,” stāsta “Tele2” valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs.

Ar telefonu lietošanas etiķeti skolā var iepazīties šeit.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šonedēļ, “Čē Čē Čempionāts” uzsāk savu 19. sezonu un atklāj pieteikšanos Eiropā lielākajam skolu klašu saliedēšanas festivālam, kas šogad startēs ar saukli “Uzlādē savu bateriju” un aicinās jauniešus domāt par radošiem un interesantiem veidiem, kā pavadīt starpbrīžus skolā bez telefoniem. Čempionāta komanda jau ir apkopojusi 100 idejas, bet jauniešu pirmais uzdevums Čempionātā būs izdomāt 101. ideju. 100 idejas starpbrīdim meklē šeit. Lai piedalītos Čempionātā, skolēniem līdz 23. martam ir jāreģistrē sava klase www.cempis.lv un jāizpilda mājasdarbs. Dalība Čempionātā ir bez maksas.

Pērn “Čē Čē Čempionāts” piedalījās 900 klases jeb 20 tūkstoši skolēnu no visas Latvijas un skolotājas, kuru klases ieguva 1. vietas, saņēma Ministru prezidentes Evikas Siliņaspateicības rakstus. Tāpat ministru prezidente klātienē īpašā pasākumā sveica “Grand Prix” balvas ieguvušo Gulbenes novada vidusskolas 12.g klasi.Čempionāts ir paredzēts klašu komandām no 6. līdz 12. klasei, sacensībām noritot 6.-7., 8.-9. un 10.-12. klašu grupās. Sacensības notiek trīs posmos – Pieteikšanās, Pusfināls un Fināls, kas arī šogad norisināsies Bauskā.

“Čē Čē Čempionātu” jau 19. sezonu rīko Tele2 un šogad to atbalsta Bauskas novada pašvaldība, SEB banka, veikalu tīkls ELVI, Getliņi EKO, Sadales tīkls un programma “Piens un augļi skolai”.

“Tele2” aptauja tika veikta sadarbībā ar “Norstat” 2024. gada augustā. Kopumā aptaujā piedalījās 505 skolas vecuma bērnu vecāki, 306 bērni vecumā no 12 līdz 18 gadiem, kā arī 109 skolotāji.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.