Smiltenes Mākslas skola uzdrīkstējusies iedibināt jaunu Latvijas mēroga tradīciju, kā rezultāts ir iespaidīgs, skaists un apskates vērts.
Tā ir Latvijas Mākslas skolu audzēkņu darbu izstāde “Ko tie tur ar tiem māliem!” ar moto “Jēkabam Drandam 170”, – šī ekspozīcija, sākot no 26. maija līdz 30. septembrim, jebkurā dienas laikā ir apskatāma ainaviski skaistā vietā – Smiltenes novada “Raunas ceplī” (Vidzemes šosejas malā).
Izstādē ir eksponēti Smiltenes Mākslas skolas sarīkotajā konkursā iesniegtie 30 Latvijas Mākslas skolu un interešu izglītības kolektīvu audzēkņu veidotie 157 keramikas šķīvji par tēmu “Pavasaris”. Māla šķīvji darināti, iespaidojoties no slavenā smilteniešu novadnieka Jēkaba Drandas (1853–1915) rokraksta un viņa atstātā mantojuma.
Iedvesmai – Drandas daiļrade un pavasaris
Jēkabs Dranda bija viens no latviešu profesionālās keramikas aizsācējiem, pirmais latviešu tautības keramiķis, kas ieguvis starptautisku atzinību. 1906. gadā Itālijā, Milānā, starptautiskajā mājrūpniecības izstādē tika eksponēti 12 viņa veidoti dekoratīvie šķīvji, kas apbalvoti ar sudraba medaļu.
Piektdien, 26. maijā, “Raunas ceplī” atklājot izstādi un klātesot vienai daļai konkursa laureātu un viņu skolotāju, Smiltenes Mākslas skolas direktore Vineta Balode un direktores vietniece mācību darbā Astrīda Ķemere uzsvēra, ka šī diena un šis notikums ir īpašs. Tā ir pirmā reize daudzās lietās: ir dzimis jauns konkurss un radīti jauni darbi jaunai izstādei.
Konkursantiem vispirms bija jāiepazīst Jēkaba Drandas darbi, tad, iespaidojoties no tiem, jāveido savs keramikas šķīvis par tēmu “Pavasaris”, izmantojot slavenajam keramiķim raksturīgo kompozīciju vai virsglazūras vai zemglazūras apgleznošanas tehniku. No katras mākslas skolas vai interešu izglītības kolektīva katrā vecuma grupā drīkstēja atsūtīt tikai trīs šķīvjus (skolas iekšējā konkursa uzvarētājus).
“Konkursi mākslas skolām lielākoties ir saistīti ar zīmēšanu, gleznošanu. Mēs izvēlējāmies keramiku, jo Jēkabs Dranda ir mūsu novadnieks, šogad tiek atzīmēta viņa 170. dzimšanas diena un mūsu vēlme ir saglabāt un popularizēt viņa atstāto kultūrvēsturisko mantojumu un nodot jaunajai paaudzei šī mantojuma vērtības. Par konkursa moto un arī izstādes nosaukumā ielikām Jēkaba Drandas izsaucienu “Ko tie tur ar tiem māliem!”, kad viņš uzzināja, ka starptautiskajā izstādē Milānā ieguvis sudraba medaļu,” stāsta Astrīda Ķemere.
Izstādei atrod brīnišķīgu vietu
Smiltenes Mākslas skola konkursu organizēja sadarbībā ar SIA “Raunas ceplis” un Smiltenes novada pašvaldību.
Iesūtītos darbus četrās vecuma grupās (6–8 gadi, 9–11 gadi, 12–14 gadi, 15–16 gadi) vērtēja komisija: SIA “Raunas ceplis” īpašnieks Edmunds Cinis, keramiķi Einārs Dumpis, Iveta Rone un Silvija Šlika un Smiltenes novada domes priekšsēdētāja vietniece Astrīda Harju.
Katrā vecuma grupā tika piešķirtas pirmās trīs vietas un Atzinība. Vērtēšanas laikā komisija darbu autoru vārdus nezināja, taču izstādē katram darbam autors ir norādīts.
Vērtēšanas komisijas priekšsēdētājs Edmunds Cinis ir iepriecināts par to, cik lielu atsaucību Latvijas mērogā ieguva šis konkurss. “Bērni bija strādājuši gods godam. Ir ļoti daudz skaistu darbu. Tēma bija Drandas mantojuma vēsturiskā izpēte, kāds to ļoti veiksmīgi izdarījis, cits vairāk spēlējies ar mūsdienīgākām lietām, bet kopumā pavasaris šķīvjos ir atnācis,” iespaidos dalās Edmunds Cinis. Kopā ar sievu Agitu viņš ainaviski skaisto “Raunas cepli” veido kā visas Latvijas iedzīvotājiem pieejamu kultūras vietu ar domu rīkot tur arvien vairāk kultūras pasākumu.
Izstādi “Ko tie tur ar tiem māliem!” var apskatīt jebkurā dienā un jebkurā dienas laikā, jo tā izvietota āra nojumē (iekšpagalmā pie dīķa).
Smiltenes Mākslas skola ekspozīcijas izvietošanai uzrunāja Edmundu Cini, redzot, cik “Raunas ceplis” ir šādai izstādei piemērota vieta. “Smiltenē tik apjomīgu izstādi mēs nevarētu sarīkot. Pat sadarbībā ar Smiltenes bibliotēku tas mums neizdotos, jo vienkārši nav tādas vietas, kur šos darbus izlikt,” piebilst Astrīda Ķemere.
GALERIJA: “Raunas ceplī” izstādē – līdz šim nebijuša konkursa darbi
UZZIŅAI
Konkursa “Ko tie tur ar tiem māliem!” godalgoto vietu ieguvēji
Vecuma grupa 6–8 gadi
1. Alise Fēbe Lesnika-Sovāža (Ķekavas Mākslas skola)
2. Kirils Vorobjovs (Vangažu Mūzikas un mākslas skola)
3. Markuss Galiničs (Vangažu Mūzikas un mākslas skola)
Vecuma grupa 9–11 gadi
1. Ennija Cekula (Smiltenes Mākslas skola)
2. Reičela Vītola (Smiltenes Mākslas skola)
3. Katrīna Lazdiņa (Ulbrokas Mūzikas un mākslas skola)
Vecuma grupa 12–14 gadi
1. Andrejs Karpass (BJC “Daugmale”)|
2. Olga Ščerbaka un Sanita Gabranova (abas – Jēkabpils Mākslas skola)
3. Ingrīda Ignatova (Krimuldas Mūzikas un mākslas skola), Marta Alksne (Smiltenes Mākslas skola), Rota Rugāja (Valmieras Dizaina mākslas vidusskola)
Vecuma grupa 15–16 gadi
1. Miranda Dārzniece (Smiltenes Mākslas skola)
2. Gabriela Anna Smelte (Talsu Mākslas skola)
3. Kārlis Brozis (Smiltenes Mākslas skola)
Reklāma