UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina atmiņas institūcijas – muzejus, arhīvus, bibliotēkas –, citas juridiskās un privātās personas, kuras glabā Latvijas nozīmīgākās dokumentāra mantojuma liecības, līdz 2025. gada 10. martam pieteikt tās iekļaušanai UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.
Dokumentārais mantojums ir pagātnes liecības, kas fiksētas gravējumos, zīmējumos, grāmatās, dokumentos, vēstulēs, video un audio ierakstos vai jebkādā citā informācijas nesējā, atspoguļojot kādu pasaulei nozīmīgu vēstures notikumu vai pavērsienu. Tas veido cilvēces kolektīvo atmiņu, stiprinot lokālo, nacionālo un vispārcilvēcisko identitāti.
UNESCO „Pasaules atmiņas” Latvijas nacionālajā reģistrā tiek iekļautas nominācijas, kas atspoguļo, skaidro un saglabā Latvijas vēstures liecības ar dažādu informācijas nesēju – tekstuālu, ilustratīvu, audiovizuālu u.c. – palīdzību. Dokumentārā mantojuma liecību piederība Latvijas nacionālajam reģistram ir priekšnosacījums pretendēšanai uz pieteikumu starptautiskajam reģistram, kas nozīmē ne tikai dokumentārā mantojuma vienības augstu novērtējumu un starptautisku atzinību, bet arī valsts pausto atbildību šo mantojumu saglabāt un darīt to pieejamu ikvienam pasaules iedzīvotājam. Latvijā tiek glabātas trīs UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā iekļautās nominācijas: „Dainu skapis”, „Baltijas ceļš – cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības” un “Hanzas vēstures dokumenti”.
Pieteikumus UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajam reģistram iespējams iesniegt līdz 2025. gada 10. martam, aizpildot un nosūtot nepieciešamos dokumentus elektroniski UNESCO Latvijas Nacionālajai komisijai: office@unesco.lv.
Plašākam ieskatam programmas būtībā un nomināciju sagatavošanā aicinām skatīt tīmekļsemināra ierakstu: https://youtu.be/YhItGrIqHXc?si=PTIHNtHsR1WJPgN0
UNESCO programma „Pasaules atmiņa” 1992. gadā tika izveidota ar mērķi apzināt un saglabāt pasaules dokumentāro mantojumu, paplašināt piekļuvi tam un veicināt tā izzināšanu visā pasaulē neatkarīgi no konkrētā dokumenta izcelsmes vietas. Redzamākā programmas „Pasaules atmiņa” iniciatīva ir reģistri, kas tiek veidoti starptautiskā, reģionālā un nacionālā mērogā. Latvijā UNESCO Latvijas Nacionālā komisija 2009. gadā izveidoja programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālo reģistru, kurā šobrīd ir desmit nominācijas: „Eduarda Krauca fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekcija – Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita. 1936.–1940.”, „Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss”, „Raiņa un Aspazijas sarakste (1894.–1929.)”, „Latvijas Centrālās padomes Memorands. Rīga, 1944. gada 17. marts”, „Tradicionālo prasmju un dzīvesveida dokumentēšana Pieminekļu valdes 1924.–1931. gada ekspedīciju fotonegatīvos”, “Latviešu folkloras krātuves fonogrāfa valču kolekcija”, “Johana Kristofa Broces antikvārā kolekcija par Livoniju (Latviju un Igauniju) no 13. līdz 19. gadsimtam”, “Hernhūtiešu rokraksta kolekcija, 18. līdz 19. gadsimts”, Rīgas rātes protokoli, 1603–1890 un Strenču fotodarbnīcas stikla plašu kolekcija.
Informācija par UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālo reģistru: https://www.unesco.lv/lv/latvijas-nacionalais-registrs.
- Pieteikuma veidlapa: https://www.unesco.lv/lv/media/1686/download?attachment
Par UNESCO
UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) ir specializēta Apvienoto Nāciju Organizācijas aģentūra, kas apvieno 193 valstis visā pasaulē savstarpējai sadarbībai izglītības, zinātnes, kultūras, komunikācijas un informācijas jomā, lai sekmētu mieru, sabiedrības labklājību un ilgtspējīgu attīstību. Latvija pievienojās UNESCO 1991. gadā, bet kopš 1994. gada izveidotā UNESCO Latvijas Nacionālā komisija nodrošina UNESCO programmu īstenošanu Latvijā un rūpējas par Latvijas interešu un pieredzes pārstāvniecību UNESCO darbības jomās starptautiski. Plašāk: www.unesco.lv un Facebook.com/UNESCOLNK.
Kitija Balcare, UNESCO LNK komunikācijas konsultante
Reklāma