14. maijā Smiltenes Kultūras centrā norisinājās vēl nebijis un vērtīgs pasākums vietējiem jauniešiem – Smiltenes novada pirmā jauniešu konference. To rīkoja Smiltenes Izglītības pārvalde, un tā tapa projekta “Smiltenes novada jauniešu iespēja būt un gūt” ietvaros ar mērķi diskutēt par aktualitātēm saistībā ar jauniešu līdzdalību.
No pulksten 13 līdz 15.30 pasākuma informatīvo daļu prasmīgi vadīja jaunatnes darbiniece Anete Esmeralda Aizupiete, kura katram runātājam uzdeva jautājumus un raiti vadīja diskusijas. Informatīvajai pasākuma daļai sekoja našķu pauze un līdz pulksten 17 norisinājās atvērtās diskusijas starp jauniešiem un ekspertiem. Ierodoties uz konferenci, katrs apmeklētājs saņēma bezmaksas piezīmju blociņu, kas ļāva tās laikā piefiksēt svarīgākās iespējas, datumus, vietas un citu informāciju.
Konferenci oficiāli atklāja Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš ar īsu, bet iedvesmojošu runu. Viņš izteica pateicību visiem Smiltenes novada jauniešiem un uzsvēra viņu nozīmīgo lomu novada nākotnes veidošanā, kā arī iedrošināja jauniešus līdzdarboties, novēlot visiem veiksmi, pacietību un, pats galvenais, izturību. Konferencē klātesošs bija arī Smiltenes novada Izglītības pārvaldes vadītājs Edgars Roslovs, kurš kopā ar pārējiem apmeklētājiem iesaistījās pasākuma aktivitātēs.
Pēc Edgara Avotiņa uz skatuves kāpa Kristīne Kode, eksperte darbā ar jauniešiem, kura uz pasākumu ieradās no Jelgavas novada. Kristīne sniedza informatīvu prezentāciju par līdzdalību, iedziļinoties tās konceptā un izceļot dažādus līdzdalības aspektus, līmeņus un veidus. Prezentācijā viņa dalījās arī ar savu līdzdalības ceļu, kas viņi ļāva nonākt tur, kur ir tagad, un uzsvēra: “Kur tavs fokuss, tur tava enerģija!” Viņa aktīvi mudināja diskusijā iesaistīties arī klātesošos, uzdodot jautājumus un aicinot piedalīties izaicinājumos. Savu teikto Kristīne papildināja ar pētījuma datiem par pašreizējo pilsoniskās līdzdalības līmeni jauniešu vidū Latvijā un uzsvēra, ka jaunieši kopīgiem spēkiem šos rādītājus var celt. Runas noslēgumā viņa sniedza motivējošu atziņu: “Sakiet dzīvei “JĀ!”, jo tā ir ārkārtīgi interesanta!”
Kristīnes Kodes runu papildināja divi video no jaunietēm, ar kurām viņa ir strādājusi. Pirmo video bija sagatavojusi Nellija, kurai Kristīne bija kā mentore jau kopš 13 gadu vecuma. Nellija dalījās ar savu iedvesmojošo stāstu un pieredzi jauniešu projektos. Tagad Nellijai ir jau 23 gadi, viņa dzīvo ārzemēs un strādā organizācijā, kas palīdz bēgļiem. Viņa iesaka visiem jauniešiem uzdrīkstēties darīt un iesaistīties. Otrs video bija no Santas un Ances – jaunietēm, kuras abas jau kopš Jelgavas novada Jauniešu padomes pašiem pirmsākumiem ir aktīvi iesaistījušās un strādājušas, lai padarītu savas idejas par realitāti. Viņas motivēja arī citus iesaistīties līdzdalības pasākumos un skaidroja, cik nozīmīgi ir izkāpt no savas komforta zonas.
Nākamā runāja Nodarbinātības valsts aģentūras Valmieras filiāles vadītāja Agra Spurdziņa, kurai šajā amatā ir jau 20 gadu pieredze. Vispirms viņa jauniešus iepazīstināja ar aģentūras darbības pamatprincipiem un mājaslapu un tālāk sīkāk informēja par pakalpojumiem, ko aģentūra piedāvā tieši jauniešu nodarbinātības veicināšanai. Viņa iesaistīja apmeklētājus diskusijā, aptaujājot par pašreizējo izglītību un nākotnes plāniem, galvenokārt uzrunājot tieši 8.–12. klašu skolēnus, kuriem priekšā ir nopietnas izvēles. Diskusijā tika uzsvērta izglītības nozīme nākotnes karjeras veidošanā, ko apstiprina arī pētījuma dati. Tika izceltas prognozes 2030. gadam par Latvijas iedzīvotāju skaitu un pieprasījumu pēc dažāda līmeņa izglītības darba tirgū. Noslēdzot runu, viņa atgādināja visiem jauniešiem rūpīgi izlasīt savu pirmo darba līgumu pirms tā parakstīšanas un novēlēja nekļūt par aģentūras klientiem – bezdarbniekiem.
Smiltenes vidusskolas skolēnu pašpārvaldi konferencē pārstāvēja skolēni Kristers Purviņš un Elizabete Ezergaile. Jaunieši skaidroja, kāds ir skolēnu pašpārvaldes darbības modelis, funkcijas un mērķi, kā arī sniedza ieskatu šo mērķu īstenošanas procesā. Viņi dalījās arī ar stāstiem un foto no pasākumiem, ko pašpārvalde ir īstenojusi. Šie pasākumi ietvēra literāro kafejnīcu, labo darbu mēnesi decembrī, tematiskās nedēļas, aerobikas festivālu un vēl daudzus citus. Elizabete sīkāk pastāstīja arī par pašpārvaldes mediju aktivitātēm, īpaši izceļot “YouTube” kanālu un skolas raidierakstu, kas viņai pašai palīdzēja labāk iepazīt skolu pirms mācību uzsākšanas. Papildus tam viņi pastāstīja, ka sadarbojas arī ar citu skolu pašpārvaldēm, kā arī līdzdarbojas “Erasmus+” projektos, piemēram, “Līdzdalības karuselis” un “Demokrātijas formula”.
Tālāk Cēsu novada Jauniešu domes pārstāves Annija Līce un Emīlija Savicka pastāstīja par Cēsu jauniešu māju. Arī viņas sniedza ieskatu Jauniešu domes organizētajos pasākumos, tai skaitā Jauniešu dienā, uz kuru katru gadu tiek aicinātas vairākas Latvijā pazīstamas personības, un skeitparka sacensībās, kas tiek organizētas Cēsu pilsētas svētkos, pateicoties izcilajai sadarbībai ar pilsētas domi. Tika pārrunāta arī Jauniešu domes loma neformālās izglītības iespēju nodrošināšanā caur meistarklasēm, kā arī piedāvātās brīvprātīgā darba iespējas. Dome īpaši lepojas ar savu raidierakstu studiju, kurā rada saturu, lai izklaidētu un informētu vietējos jauniešus.
Anete Esmeralda Aizupiete ne tikai vadīja pasākumu, bet arī pastāstīja vairāk par brīvprātīgo darbu, izceļot iespējas, ko sniedz Smiltenes novads. Viņa pastāstīja, ka novada brīvprātīgie jaunieši organizē jauniešu festivālus, radošās darbnīcas, labdarības tirdziņus un citus pasākumus, kā arī ik gadu tiek rīkots brīvprātīgo salidojums un gada balva, uz kuru var pretendēt ikviens, kurš ir iesaistījies. Esmeralda aicināja klātesošos jauniešus, kuri ir iesaistījušies brīvprātīgajā darbā, pievienoties viņai uz skatuves un dalīties pieredzē, atbildot uz sagatavotajiem jautājumiem, kā rezultātā apmeklētāji guva vērtīgu ieskatu un tika motivēti arī spert soli un iesaistīties.
Vietējie iedzīvotāji nu var lepni teikt: “Smiltenes novada Jauniešu domei būt!” Jaunatnes darbiniece Laine Vilciņa iepazīstināja klātesošos ar jaunizveidoto Smiltenes novada jauniešu komandu, kas dodas ceļā būt par Jauniešu domi. Viņa informēja, ka jaunieši jau tagad pulcējas katru ceturtdienu pulksten 16 Smiltenes Kultūras centra otrajā stāvā un jau ir darba procesā, lai realizētu savu pirmo pasākumu. Laine arī paziņoja, ka jebkurš jaunietis, kurš vēlas gūt unikālu pieredzi, ir aicināts pievienoties Smiltenes novada informācijas vēstnešu grupai, kuras dalībniekiem būs uzdevums sasniegt plašāku auditoriju un vēstīt par novada aktualitātēm. Jaunieši tika aicināti vērsties pie viņas pēc informatīvās daļas, lai uzzinātu vairāk informācijas par vēstnešu grupu.
Informatīvo daļu noslēdza Inga Grizāne, Smiltenes novada Izglītības pārvaldes jaunatnes lietu speciāliste, ar runu, kurā informēja par Smiltenes novada jauniešu iniciatīvu konkursu. Šī konkursa uzvarētāji saņems finansējumu no pašvaldības 250 eiro apmērā, kā arī plašu jaunatnes darbinieku atbalstu savas idejas īstenošanai. Inga uzsvēra, ka jauniešiem vēl līdz 27. maijam ir iespēja iesniegt savus projektus, un aicināja visus, kuriem ir idejas un motivācija tās padarīt par realitāti, nebaidīties un piedalīties konkursā.
Starp prezentācijām tika organizēti izaicinājumi un jebkuram apmeklētājam bija iespējas laimēt balviņas. Pirmais izaicinājums sekoja pec Kristīnes Kodes prezentācijas – četri brīvprātīgie jaunieši kāpa uz skatuves, lai spēlētu “Akmens, šķēres, papīrīt’s”. Divi laimīgie uzvarētāji saņēma balvas no Smiltenes Kultūras centra – kino biļetes. Taču arī spēles zaudētāji nepalika bešā, jo viņi ieguva vienreizēju iespēju uztaisīt kopbildi ar Edgaru Avotiņu. Iespēja laimēt balvas bija arī pārējiem, jo, turpinoties konferencei, vadītāja paziņoja, ka zem dažiem krēsliem ir pielīmētas dāvaniņas, un visi jaunieši steidzās pārbaudīt savas sēdvietas. Dažiem no klātesošajiem uz izsniegtā piezīmju blociņa vāka bija uzlīme, un atklājās, ka šiem laimīgajiem jauniešiem arī bija iespēja saņemt dāvanas, un vienā laimīgajā blociņā bija arī ielīmēta īpaša lapiņa ar novēlējumu no Edgara Avotiņa, ko jauniete labprāt nolasīja skaļi.
Pēc informatīvās daļas apmeklētāji tika aicināti doties našķu pauzē, kur viņus sagaidīja krāšņi klāts galds ar uzkodām un dzērieniem visdažādākajām gaumēm. Pauzei sekoja atvērtās diskusijas, kas ļāva jauniešiem dalīties ar savām vēlmēm un cerībām, ko viņi vēlas redzēt novada nākotnē. Tika radītas idejas, ar kurām pasākuma vadītāji var vērsties pie Smiltenes novada domes deputātiem. Kopumā konferences laikā tika sniegta vērtīga informācija, uzklausīti viedokļi un radītas jaunas idejas, kas paver ceļu pozitīvām pārmaiņām un jaunām iespējām jauniešiem jēgpilni līdzdarboties Smiltenes novadā.
Diāna Kalva
Reklāma