Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Iepazīst kaimiņu igauņu pieredzi mājražošanā un amatniecībā

Amatniekiem un mājražotājiem no Smiltenes novada bija lieliska iespēja satikties ar kaimiņiem igauņiem un kopā paviesoties Dienvidigaunijā, kur viņus uzņēma čakli un darbīgi saimnieki, kas dalījās pieredzē.
FOTO: NO PERSONĪGĀ ARHĪVA

No 31. jūlija līdz 1. augustam projekta “Aktīvās muižas” ietvaros kopīgā mācību vizītē Dienvidigaunijas reģionā devās amatnieki un mājražotāji gan no Smiltenes novada (Gaujienas pagasta un apkārtnes), gan interesenti no Olustveres reģiona Igaunijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Brauciena ietvaros viņi viesojās “Andri-Peedo” saimniecībā, kur uzzināja par darbu pierobežā, kazu audzēšanu un dažādu kazu piena produktu realizēšanu vietējā tirgū. “Interesanti, ka šeit pieejams pašapkalpošanās veikaliņš un kopā ar somu uzņēmējiem radīts īpašs produkts – saldējums mājdzīvniekiem,” stāsta Daiga Bojāre, Attīstības un plānošanas nodaļas projektu vadītāja.

Kā nākamais savā pieredzē dalījās Nopri fermas saimnieks, kurš ne tikai stāstīja par darbu modernā govju saimniecībā un ražotnē, bet arī prezentēja saimniecībā ražotus produktus, kas gatavoti no piena, – dažādus sierus, smēriņus, pudiņus, jogurtus un citu. Pēc mācību vizītes dalībnieku stāstītā, saimnieks strādā saimniecībā jau sestajā paaudzē un darbu turpina arī viņa bērni.

Iepazītas arī citas interesantas vietas kaimiņzemē. “Illes Kauksi galerijas apmeklējuma laikā iepazinām sievu un vīru, kuri darbojas mākslas jomā. Viņi popularizē setu kultūras tradīcijas, dziedot dziesmas, spēlējot garmošku un stāstot par setu seno un mūsdienu mākslu, viņi veido arī teatrāli muzikālus priekšnesumus. Galerijā bija iespējams apskatīt un iegādāties arī dažādus setu suvenīrus. Krīsa rokdarbu saimniecībā radām iespēju ne tikai iepazīt setu puses gardos ēdienus, bet arī saimnieces aizraušanos ar dažādām tradicionālām setu rokdarbu tehnikām,” papildina D. Bojāre.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kaimiņzemē viesojušies arī vienā savdabīgā vietā – “Vana Jüri” ziepju darbnīcā. Tur guvuši iespēju uzzināt, kā saimnieks pievērsies ziepju izgatavošanai, apskatījuši vairāk kā 40 dažādus ziepju veidus. Katra ziepju gabaliņa sastāvā ir kaut kas no Setumā dabas. Īpaši iecienītas darvas ziepes, purva ziepes, Piusas smilšu ziepes.

Noslēdzošā tikšanās bijusi Koidulas robežkontroles punkta tuvumā pie saimnieces Siridas, kura jau astoto gadu aktīvi piedalās ne tikai Māju kafejnīcu dienu pasākumos, bet arī izkopj setu tradīcijas – dziesmas, dejas un arī rokdarbus, iesaistot visu ģimeni.

D. Bojārei pievienojas arī pārējie dalībnieki, uzsverot, ka vizītes laikā gūta vērtīga pieredze, kas arī mūsu puses mājražotājus un amatniekus mudināšot savām amata prasmēm pievērsties ar lielāku sparu, meklējot veidus, kā arvien vairāk popularizēt amatniecību.

Mācību vizīte tika organizēta ar Igaunijas – Latvijas programmas 2021.–2027. gadam projekta “Aktīvās muižas” finansiālu atbalstu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.