Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Iedzīvotāju padomes ievēlētas; laiks sevi pierādīt

Smiltenes novada pašvaldības pirmā iepazīšanās ar ievēlētajiem Smiltenes novada iedzīvotāju padomju locekļiem notika Blomes pagastā. Ar šī pagasta iedzīvotāju padomes locekļiem Artu Egli (otrā no kreisās), Ilzi Kalniņu (blakus), Gunitu Maku un Mārtiņu Kalnu tikās Blomes un Smiltenes pagastu apvienības pārvaldes vadītājs Gaidis Bogdanovs (pirmais no kreisās), Smiltenes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš (4. no kreisās) un izpilddirektora vietniece teritorijas pārvaldības un sadarbības jautājumos Evija Zurģe (6. no kreisās). Klāt nebija padomes locekļa Edgara Šverna.
FOTO: SANTA SINKA, SMILTENES NOVADA PAŠVALDĪBA

Process ir sācies. Viņi ir noskaņoti apņēmīgi darboties, lai Smiltenes novada pašvaldībā pārstāvētu jūsu vajadzības un vēlmes. Viņi – tie ir nesen ievēlēto iedzīvotāju padomju locekļi Smiltenes novada pilsētās un pagastos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau rakstījām, ka 2023. gada sākumā Latvijā stājās spēkā jaunais Pašvaldību likums, kurā kā viens no sabiedrības iesaistes pasākumiem ir iekļauta iedzīvotāju padomju veidošana.

Pateiks vietvarai, kas ir TOP 1

Jaunās padomes darbosies kā konsultatīva, iedzīvotāju veidota institūcija vietējās kopienas iesaistei pašvaldības darbā, piemēram, dažādu lēmumu pieņemšanā un teritorijas attīstības plānošanā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vispirms šopavasar Smiltenes novada pašvaldība aicināja iedzīvotājus būt aktīviem un pieteikt savu kandidatūru vai ieteikt kādu citu kandidātu darbam iedzīvotāju padomes sastāvā. Pagastos padomē var darboties pieci cilvēki, bet Smiltenes pilsētā – septiņi, proporcionāli iedzīvotāju skaitam.

No 9. līdz 22. maijam norisinājās balsojums par Smiltenes novada pašvaldības iedzīvotāju padomju kandidātiem. Iedzīvotāji varēja balsot gan klātienē, gan elektroniski, sūtot balsošanas veidlapu. Rezultātus apkopoja pašvaldības izpilddirektora apstiprināta komisija.

Smiltenes novadā kopumā bija paredzēts veidot 15 padomes: Smiltenes pilsētā, Apes pilsētā un pagastā, Bilskas, Blomes, Brantu, Drustu, Gaujienas, Grundzāles, Launkalnes, Palsmanes, Raunas, Smiltenes, Trapenes, Variņu un Virešu pagastā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izsludinātajā kandidātu pieteikšanās termiņā (ar pagarinājumu) pietiekams to skaits ir sasniegts 11 administratīvajās teritorijās. Palsmanes, Virešu, Smiltenes un Raunas pagastā nepietiekama kandidātu skaita dēļ vēlēšanas nenotika. Tur iedzīvotāju padomju nav. Ja šajos pagastos iedzīvotāji tomēr sasparosies, vēlēsies tādas padomes dibināt un pieteiks kandidātus, tad pašvaldība rīkos iedzīvotāju padomju vēlēšanas.

Savukārt tajās vietās, kur iedzīvotāju padomes ir ievēlētas, Smiltenes novada pašvaldība šomēnes rīko iepazīšanās tikšanās ar šo padomju locekļiem, lai pārrunātu turpmāko sadarbību.

Tādas sanāksmes jau notikušas Blomē, Variņos, Launkalnē, Brantos, Apē, Trapenē, Grundzālē un Smiltenē, 27. jūnijā tās plānotas Gaujienā, Bilskā un Drustos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Pirmie iespaidi ir pozitīvi. Cilvēki grib darboties. Nav tikai prasītāji, bet nāk ar idejām un saprot – lai kaut kas notiktu, ir visiem kopā jādarbojas (iedzīvotāju padomju locekļi strādā sabiedriskā kārtā, viņu darbs nav algots – redakcijas piezīme),” sarunā ar “Ziemeļlatviju” atzīst Evija Zurģe, Smiltenes novada pašvaldības izpilddirektora vietniece teritorijas pārvaldības un sadarbības jautājumos.

Iepazīšanās vizītē pašvaldības darbinieki izskaidro iedzīvotāju padomju locekļiem viņu tiesības un pienākumus, izstāsta savas vēlmes, ko sagaida no padomēm. Padomes drīkst darboties uzreiz pēc ievēlēšanas. Savās pirmajās sanāksmēs no sava vidus ir jāievēl padomes priekšsēdētājs (-a).

Septembrī Smiltenes novada pašvaldība iecerējusi pagastos un pilsētās rīkot iedzīvotāju sapulces jeb ideju domnīcas, kurās piedalīsies pašvaldības pārstāvji, iedzīvotāju padomes un iedzīvotāji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Taujāta, ko gaida no iedzīvotāju padomēm, Evija Zurģe teic, ka saredz tās kā papildu tiltu starp pašvaldību un iedzīvotājiem. “Tajā brīdī, kad vēlmju ir daudz vairāk nekā iespēju, iedzīvotāju padomes būs tās, kas pateiks, kas ir TOP 1, pie kā vajadzētu turēties. Ceru, ka ap šīm padomēm saliedēsies sabiedrība, vairāk veidosies kopienas sajūta,” atzīst Evija Zurģe.

Burkšķēšanas vietā izvēlas rīcību

Smiltenes pilsētas iedzīvotāju padomē pieteicās arī Velga Mālkalne. Smiltene ir viņas dzimtā pilsēta kopš agras bērnības, te viņa mācījusies un te atgriezusies pēc studijām un strādājusi – sākotnēji ilgus gadus izglītībā un tagad – kultūras jomā, proti, ir Smiltenes novada pašvaldības Kultūras un tūrisma pārvaldes vadītāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sarunā ar “Ziemeļlatviju” Velga Mālkalne uzsver, ka vairs nevēlas būt burkšķētāja, bet vēlas darboties. “Smiltenē ir daudzi gudri, izdarīgi, prasmīgi, domājoši cilvēki, bet mēs ļoti bieži esam pasīvi. Vērojam, kas notiek, mums par to ir savs viedoklis, bet, šķiet, reizēm ir vienalga, vai mēs šo viedokli pasakām vai ne. Un tā arī paliekam burkšķot. Paši neiesaistāmies, nepiedāvājam savus variantus. Es negribu, ka to, ko domāju, neviens tālāk nepasaka vai arī kāds pārstāv mani, sakot to, ko nedomāju. Tāpēc sapratu – jābeidz burkšķēt, ir jāiet un jādara. Domāju, iedzīvotāju padome varbūt ir instruments, veids, kā cilvēku viedokļus uzklausīt, savākt un nodot tālāk pašvaldībai kā vērā ņemamus. Un vēl – varbūt maldos, bet vēlos vērst uzmanību uz to, ka šobrīd Smiltene ir novada centrs, gan es, gan mani kolēģi pašvaldībā strādājam un domājam par visu novadu, par tā problēmām, attīstību, iespējām, un man ir sajūta, ka Smiltenei kā pilsētai pēc novadu apvienošanās ir pietrūkušas tās rūpes un uzmanība, kāda bija iepriekš,” pārdomās dalās Velga Mālkalne.

2023. gada 31. oktobrī stājās spēkā Smiltenes novada pašvaldības domes saistošie noteikumi “Smiltenes novada pašvaldības iedzīvotāju padomju nolikums”. Tas nosaka konkrētas jomas, kurās iedzīvotāju padomes nodrošina savu teritoriju iedzīvotāju interešu pārstāvību pašvaldībā.

Pirmkārt, tā ir pašvaldības administratīvās teritorijas labiekārtošana un sanitārā tīrība (publiskai lietošanai paredzēto teritoriju apgaismošana un uzturēšana; parku, skvēru un zaļo zonu ierīkošana un uzturēšana; pretplūdu pasākumi; kapsētu un beigto dzīvnieku apbedīšanas vietu izveidošana un uzturēšana), kā arī teritorijas un būvju uzturēšanas prasību noteikšana, ciktāl tā saistīta ar sabiedrības drošību, sanitārās tīrības uzturēšanu un pilsētvides ainavas saglabāšanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Otrkārt, tas ir iedzīvotājiem sniedzamais kultūras piedāvājums un iespējas piedalīties kultūras dzīvē, kultūras mantojuma saglabāšana un atbalsts kultūras norisēm, treškārt – saimnieciskās darbības sekmēšana un atbalsta sniegšana saimnieciskajai darbībai, kā arī iedzīvotāju pašapziņas un lepnuma par savu novadu veidošana.

“Daudz kur vajag naudu, bet ir lietas, kur cilvēki var iesaistīties un paši kaut ko paveikt. Cik daudz mēs kā iedzīvotāju padome varēsim ietekmēt, to redzēsim laika gaitā,” spriež blomēnietis Mārtiņš Kalns, kurš ievēlēts Blomes pagasta iedzīvotāju padomē. Viņš cer uz Blomes pagasta iedzīvotāju atsaucību savu ierosinājumu piedāvāšanā. “Mēs, padome, negribam palikt vieni, lai nav tā, ka visi rāda uz mums – “jūs tur tā izlēmāt”, tāpēc aicināsim iedzīvotājus piedalīties mūsu sanākšanas reizēs, lai tā tiešām ir iedzīvotāju padome, nevis deputāts bez algas,” pasmaida Mārtiņš Kalns.

Iedzīvotāju padomēm, pildot uzdevumus, ir pat pienākums apzināt vietējo iedzīvotāju vajadzības un izskatīt vietējo iedzīvotāju ierosinājumus, kā arī informēt vietējos iedzīvotājus par iedzīvotāju padomes darbu, sanāksmēm un to darba kārtību. To paredz jau pieminētais nolikums.

Blomes pagasta iedzīvotāju padome kopā atkal sanāks pēc Jāņiem, lai no sava vidus ievēlētu padomes priekšsēdētāju.

To jau izdarījusi Launkalnes pagasta iedzīvotāju padome. Šīs padomes priekšsēdētājas pienākumus pildīs Ināra Grundāne, par viņas vietnieci ievēlēta Signe Baltere, par sekretāri – Baiba Šķērīte. Plānots, ka nākamo reizi padomes locekļi sanāks kopā augustā. “Kādas būs pagasta iedzīvotāju vēlmes un vajadzības, tajā virzienā arī darbosimies. Gaidīsim, kad cilvēki nāks ar ierosinājumiem, un skatīsimies, ko varam līdzēt. Ļoti atsaucīga ir pašvaldība, mūs jau aicināja rudenī, kad sāksies nākamā gada budžeta projekta sagatavošana, mazliet iesaistīties un ieteikt savas idejas,” stāsta Ināra Grundāne.

—————————-

uzziņai

Iedzīvotāju padomes Smiltenes novadā

Apes pilsētas un pagasta iedzīvotāju padomē ievēlēti (saņemti 22 balsojumi): Sandris Janušs, Nauris Teters, Linda Fedotova, Elizabete Leite, Diāna Petrova.

Bilskas iedzīvotāju padomē ievēlēti (saņemti 42 balsojumi): Rolands Boka, Samanta Sanda Ozoliņa, Kārlis Priedītis, Nelda Neilande, Mārtiņš Avotiņš.

Blomes pagasta iedzīvotāju padomē ievēlēti (saņemti 39 balsojumi): Ilze Kalniņa, Gunita Maka, Mārtiņš Kalns, Arta Egle, Edgars Šverns.

Brantu pagasta iedzīvotāju padomē ievēlēti (saņemti 15 balsojumi): Sanda Vītola, Inga Krisberga, Toms Krisbergs, Ieva Klāva-Bunga, Gatis Vītols.

Drustu pagasta iedzīvotāju padomē ievēlēti (saņemti 16 balsojumi): Gunita Koļenceva, Valda Ļeonova, Norberts Petrovskis, Inguna Āboliņa, Vanda Petrovska.

Gaujienas pagasta iedzīvotāju padomē ievēlēti (saņemti deviņi balsojumi): Ilva Lillmaa (Bērziņa), Anete Esmeralda Aizupiete, Maija Morīte, Ineta Riepniece, Klinta Bernarte.

Grundzāles pagasta iedzīvotāju padomē ievēlēti (saņemti 25 balsojumi): Margarita Sarkangalve, Sintija Purgale, Lilita Ducena, Sandra Elstiņa, Solvita Siliņa.

Launkalnes pagasta iedzīvotāju padomē ievēlēti (saņemti 37 balsojumi): Baiba Šķērīte, Signe Baltere, Tālis Balters, Ināra Grundāne, Jānis Liniņš.

Smiltenes pilsētas iedzīvotāju padomē ievēlēti (saņemti 25 balsojumi): Elīna Kubuliņa-Vilne, Dzintra Cīrule, Mārīte Miezīte, Velga Mālkalne, Kristaps Kalniņš, Sarmis Zauska, Jānis Mālkalns.

Trapenes pagasta iedzīvotāju padomē ievēlēti (saņemti 63 klātienes balsojumi, no tiem derīgi 57): Uģis Jūgs, Irisa Popoviča, Līga Akmentiņa, Jānis Bambulis, Zigurds Safranovičs.

Variņu pagasta iedzīvotāju padomē ievēlēti (saņemti 39 balsojumi): Uldis Kušners, Armands Elstiņš, Vija Glāzere, Ilze Krevica, Laila Stīpniece.

(Avots – Smiltenes novada pašvaldība)

#SIF_MAF2024

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.