
Smiltenes novada pašvaldība pašlaik izstrādā Smiltenes novada teritorijas plānojumu, un viens no tā izstrādes uzdevumiem ir veikt Smiltenes pilsētas robežas paplašināšanu.
Kā ziņo Smiltenes novada pašvaldības Attīstības un plānošanas nodaļas speciālisti, saskaņā ar Smiltenes novada Ilgtspējīgas attīstības stratēģiju līdz 2035. gadam (apstiprināta 2022. gada 14. janvārī), novada telpiskās attīstības perspektīvā ir iekļauta Smiltenes pilsētas robežu paplašināšana, iekļaujot apdzīvotas vietas – Vidzemi, Kalnamuižu, Saltupus, Silvu un Grotūzi, kam vēsturiski bijušas ciešas saites ar Smiltenes pilsētu, un, attīstoties apbūvei, tās faktiski ir saplūdušas ar pilsētas teritoriju, veidojot pilsētvidei līdzīgu, blīvu apbūvi. Pilsētas robežas korekcijai tās ziemeļrietumu pusē, pie valsts reģionālā autoceļa P18, kā potenciālas attīstības teritorijas varētu būt iekļaujamas aptuveni 3,85 ha arī pašreizējā situācijā esošās lauksaimniecībā izmantojamās zemes.
Teritorijas plānojuma izstrādes procesā izvērtējot apkārtējo apdzīvoto vietu apvienošanas ar Smiltenes pilsētu priekšrocības un trūkumus, Attīstības un plānošanas nodaļas sagatavotajā publiskajā ziņojumā ir secināts, ka lēmums par labu Smiltenes robežas paplašināšanai ilgtermiņā būtu piemērotākais un veicinātu Smiltenes, iekļaujot pievienojamos ciemus, attīstību, kā arī novada centra stiprināšanu un konkurētspējas uzlabošanu.
Smiltenes pilsētas robežas paplašināšanas priekšrocību un trūkumu izvērtējums
Pēc pašvaldības speciālistu aplēsēm, Smiltenes pilsētas robežas paplašināšana sniegs vairākas priekšrocības:
• sekmēs efektīvāku nekustamo īpašumu izmantošanas iespēju, investīciju piesaisti, tostarp arī banku kredītu atbalsta pieejamību;
• būs lielāks pamatojums pašvaldībai investīciju ieguldīšanai funkcionāli saistītas infrastruktūras uzturēšanai un attīstībai, publiskās ārtelpas labiekārtojuma uzlabošanai un tamlīdzīgi (pakalpojumu aptveres un budžeta plānošana vienotas apdzīvotas vietas kontekstā);
• iekļaušana vienotā pilsētas teritorijā primāri uzlabos ikdienas un saimniecisko jautājumu risināšanu;
• vienota adresācija – atvieglojums orientēties neatliekamās palīdzības dienestiem un ikdienas pakalpojumu sniedzējiem.
Tāpat saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība” pilsētas statuss uzliek pienākumu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādei ierasties 15 minūšu laikā, nevis 25 minūšu laikā, kā tas ir citās teritorijās.
“Svarīgi uzsvērt, ka piepilsētas ciemu iekļaušana Smiltenes pilsētā neveicinātu nekustamā īpašuma nodokļa (turpmāk tekstā – NĪN) būtisku pieaugumu, jo NĪN tiek aprēķināts, ņemot vērā konkrētās teritorijas kadastrālo vērtību, lietošanas mērķi un tirgus vērtību, neatkarīgi no apdzīvotās vietas statusa. Nekustamā īpašuma lietošanas mērķi nosaka, ņemot vērā uz zemes esošās būves lietošanas veidu vai atbilstoši teritorijas plānojumam vai detālplānojumam, ciešā sasaistē ar plānojumā noteikto funkcionālo zonējumu. Respektīvi, konkrētā funkcionālā zonējuma ietvaros noteiktais īpašuma lietošanas mērķis būs vienāds pilsētā un ciemā, tādējādi neietekmējot nekustamā īpašuma nodokļa apmēru. Vienīgais izņēmums ir lauksaimniecības teritorijas ciemos, kurām kadastrālā vērtība samazinātos pie ciema pievienošanas pilsētas teritorijai, taču uz Smiltenes apkārtnes esošajiem ciemiem šis gadījums neattiecas, jo tajos nav iezīmētas lauksaimniecības teritorijas ciemos,” akcentē Attīstības un plānošanas nodaļas teritorijas plānotāja Sarmīte Daudziete.
Savukārt otrā NĪN aprēķina sastāvdaļa – kadastrālā vērtība – tiek aprēķināta, izmantojot kadastrālo vērtību 2022. gada bāzes un kadastra informācijas sistēmā reģistrētos datus par kadastra objektu. Smiltenes pilsēta ir iedalīta divās vērtību zonās, un tajās noteiktā 2022. gada bāzes vērtība individuālās apbūves zemei ir no 3,5 EUR/m2 līdz 4 EUR/m2, savukārt apkārtējos ciemos bāzes vērtība svārstās no 2 EUR/m2 līdz 2,8 EUR/m2.
Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem “Noteikumi par kadastrālo bāzi 2022., 2023., 2024. un 2025. gadam” līdz 2025. gadam kadastrālās bāzes vērtības Smiltenes pilsētā un apkārtējos ciemos paliktu 2022. gada līmenī.
Ņemot vērā iepriekšējo gadu kadastrālās vērtības pieauguma tendences, tiek pieņemts, ka Smiltenes pilsētā un tās apkārtnē kadastrālā vērtība varētu pieaugt arī turpmāk, tādējādi sekmējot NĪN pieaugumu, taču to drīzāk noteiks pilsētas gaidāmā attīstība un pieprasījums nekustamo īpašumu tirgū, nevis ciemu formālais statuss.
Neiztikt bez potenciāliem ierobežojumiem
Teritorijas plānojuma izstrādātāja SIA “Grupa93” plānotājs Ivans Nikonovs: “Viens no trūkumiem ciemu pievienošanā pilsētai ir potenciālie ierobežojumi lauksaimniekiem Lauku atbalsta dienesta (LAD) atbalsta saņemšanā. Daži no LAD un ES fondu projektiem var tikt realizēti tikai lauku teritorijās jeb visā Latvijas teritorijā, izņemot republikas pilsētas un novadu teritoriālās vienības – pilsētas ar iedzīvotāju skaitu virs pieciem tūkstošiem. Šī iemesla dēļ tiek rosināta daļēja Vidzemes ciema pievienošana Smiltenes pilsētai, ārpus tās robežām atstājot atsevišķus lauksaimniecībai nozīmīgus zemes gabalus. Savukārt, LAD platību maksājumus atrašanās pilsētas teritorijā neietekmē, respektīvi, lauksaimnieki, kuri saņēma LAD platību maksājumus, atrodoties Smiltenes apkārtnē esošajos ciemos, varēs turpināt tos saņemt arī turpmāk pēc ciemu teritoriju pievienošanas Smiltenes pilsētai,” pamato teritorijas plānojuma izstrādātājs.
Smiltenes pilsētas robežas paplašināšanas procesā pievienojamo ciemu teritorijās tiks mainīta adresācija, kas potenciāli varētu vienkāršot adrešu saprotamību un atvieglotu operatīvajam transportam konkrēto adrešu atrašanu.
Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem par adresāciju, ja adrese mainīta, paplašinoties pilsētas teritorijai, dokumenti, kuros lietota iepriekšējā adrese, ir spēkā un dokumentu maiņa nav jāveic, izņemot, ja to paredz speciālais normatīvais akts. Arī nekustamā īpašuma adrese zemesgrāmatā tiek nomainīta automātiski, bez īpašnieka iesnieguma. Adresācijas izmaiņas jautājumus nodrošina Valsts zemes dienests sadarbībā ar pašvaldību.
Pievienojamos ciemos esošajiem uzņēmējiem būs jāveic uzņēmumu adreses pārreģistrācija Uzņēmumu reģistrā, taču to var veikt bez maksas.
Smiltenes teritorijas paplašināšanas stiprās puses (iespējas):
• Smiltenes ilgtspējīgas attīstības stratēģija līdz 2035. gadam atbalsta Smiltenes pilsētas robežu paplašināšanu, veidojot telpiski un funkcionāli vienotu teritoriju;
• Vidzemes, Kalnamuižas, Grotūža, Silvas un Saltupu ciemi jau šobrīd praktiski saplūduši ar pilsētu, ir vienota tehniskā infrastruktūra;
• iespēja sadalīt zemes vienību mazākās zemes vienībās;
• atrašanās pilsētā dod iespēju vieglāk piesaistīt investīcijas un uzņēmējiem iegūt banku kredītus;
• pieejamāki valsts un pašvaldības pakalpojumi, ātrāks Neatliekamās medicīniskās palīdzības reaģēšanas laiks;
• perspektīvā centralizēto pilsētas inženiertīklu attīstība un ieguldījumi infrastruktūrā.
Smiltenes teritorijas paplašināšanas vājās puses (draudi):
• iedzīvotāju emocionālā piesaiste ciemam un tā identitātei;
• mainās adresācija, nepieciešamas administratīvās struktūras izmaiņas;
• ierobežojumi LAD projektu atbalsta saņemšanai;
• uzņēmumiem jāveic pārreģistrācija uzņēmumu reģistrā.
Aicina izteikt savu viedokli par teritorijas plānojumu
Tiek lēsts, ka precīzs Smiltenes pilsētas robežas paplašināšanas priekšlikums tiks sagatavots Smiltenes novada teritorijas plānojuma 1. redakcijas ietvaros, – pašvaldība aicina iedzīvotājus izteikt savus priekšlikumus pašvaldībai par šo un citiem teritorijas plānojuma jautājumiem jau iepriekš līdz 2024. gada 2. augustam.
“Ir iedzīvotāji, kuri jau vērsušies pašvaldībā ar saviem ierosinājumiem. Galvenokārt tie saistīti ar bažām par juridiskās adreses maiņu, citi satraucas par to, kas attiecas uz īpašumiem. Daļa vispār šo pieņem kā likumsakarīgu soli. Piemēram, ciemā Vidzemīte ir Rīgas iela ar numerāciju līdz Rīgas 71. Faktiski tā ir pilsētas iela, kurai turpinājums ir Vidzemes ciemā. Aicinu iedzīvotājus būt aktīviem, izteikt pamatotus viedokļus, līdziesaistīties pirms galīgā lēmuma apstiprināšanas par jauno pilsētas robežu plānojumu,” laikrakstam pauž S. Daudziete.
Jautājumu gadījumā aicina sazināties ar teritorijas plānotāju Sarmīti Daudzieti, zvanot uz tālruņa numuru 27062522 vai rakstot uz e-pasta adresi sarmite.daudziete@smiltenesnovads.lv, vai teritorijas plānojuma izstrādātāja SIA “Grupa93” plānotāju Ivanu Nikonovu, zvanot uz tālruņa numuru 20678935 vai rakstot uz e-pasta adresi ivans@g93.lv.
VIEDOKĻI
Apkārtējo ciemu iedzīvotāji gan vēlas, gan nevēlas iekļauties pilsētas teritorijā
Baiba Šķērīte, Launkalnes pagasta iedzīvotāja no Silvas:
– Ieceri vērtēju pozitīvi, un tā, manuprāt, ir likumsakarīga. Silvas ģeogrāfiskā atrašanās vieta jau sen cieši saistījusi iedzīvotāju ikdienu ar Smiltenes pilsētu. Vedam bērnus uz bērnudārzu un skolu, Smiltenē apmeklējam bibliotēku, kultūras pasākumus, saņemam medicīnas pakalpojumus un tamlīdzīgi. Protams, Silvas ciemam ir sena vēsture kā daļai no Launkalnes pagasta, arī sadarbība ar pagasta pārvaldi izveidojusies laba, bet, atklāti sakot, braucieni uz Launkalni jau ir kā mazā ekskursija. Neesmu pagaidām iedziļinājusies, kāda būs pievienošanās praktiskā puse. Ja būs jānoņem Silvas zīme, tas būtu skumji. Ceru, ka izdosies veiksmīgi integrēt visu.
Signe Šūtele, Launkalnes pagasta iedzīvotāja no Saltupiem:
– Saltupos pastāvīgi dzīvojam no 2007. gada, esam ļoti apmierināti ar pašreizējo teritoriālo sadalījumu. Par pievienošanos pilsētai neesam apmierināti, jo pagaidām saredzam tikai nodokļu sadārdzinājumus un dažādus ierobežojumus, kas mainīsies, kad pievienos ciemu pilsētai.
Kā iedzīvotāji esam bijuši informēti/aptaujāti tikai par ielu nosaukumu izmaiņām, kuras, manuprāt, var ieviest arī bez pievienošanās pilsētai. Pagaidām neesmu dzirdējusi par iedzīvotāju aptauju, vai iedzīvotāji to vēlas. Kā arī, lasot domes mājaslapā informāciju, tikai redzu iespējas par investīciju piesaisti un NMPD ātrāku reaģēšanu saistībā ar ielu nosaukumu sakārtošanu, bet neredzu iedaļu, kur būtu izvērtētas un izskatītas vājās puses. Par investīciju piesaisti bažas arī tagad neredzu, jo ir izveidota Launkalnes iedzīvotāju padome, kur var iesaistīties ar dažādām iecerēm, LAD dienestā dažādi projekti ir arī ārpus pilsētas teritorijām.
Kā zemes īpašnieki saredzam tikai mīnusus. Vēl joprojām ir neskaidrs jautājums par ūdens un kanalizācijas jautājumu, par kuru runāja pirms desmit gadiem, ka būs drīz, bet nu jau iedzīvotāji ir katrs pats sakārtojis šo jautājumu, ielu apgaismojums deg tikai 50 procentos gadījumu. Vēlētos dzirdēt no pašvaldības, kāds būs mūsu ciema ieguvums, cik ilgā termiņā, ne tikai par pilsētas investīciju piesaisti.
Andrejs Paškovs, uzņēmējs, Launkalnes pagasta iedzīvotājs:
– Skatos uz to ļoti pozitīvi, ceru, ka daudzas saimnieciskās lietas risināsies labāk un raitāk, nav nekādu pretenziju pret šo ieceri, par ko jau runāja labu laiku atpakaļ.
Baiba Logina, Vidzemes iedzīvotāja no Brantu pagasta:
– Nedomāju, ka tā ir veiksmīga iecere. Mana ģimene un arī vairāki citi Vidzemītes, kā mēs mīļi dēvējam šo vietu, iedzīvotāji, ar kuriem esmu runājusi, nevēlētos teritorijas pievienošanu pilsētai. Mūs pilnīgi apmierina būšana Brantu pagastā. Izskanējis, ka būs jārēķinās ar nekustamā īpašuma nodokļa paaugstināšanos. Šeit pamatā dzīvo pensijas vecuma cilvēki, kuri nav ar mieru par ikdienišķiem pakalpojumiem maksāt vairāk tikai tāpēc, ka kāds izdomājis paplašināt pilsētas teritorijas robežas. Iedzīvotāji no tā jau neko neiegūst. Gana neapmierināti varētu būt arī lauksaimnieki, kuriem nāksies rēķināties ar zināmiem ierobežojumiem.
APTAUJA: https://poll.app.do/ka-vertejat-ieceri-nakotne-paplasinat-smiltenes-pilsetas
#SIF_MAF2024
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.

Reklāma