Dzeja iedvesmo, sasilda, pārsteidz, atraisa radošumu un vēlmi dalīties savās emocijās ar citiem. Smiltenes vidusskolā Dzejas dienu mēnesis šogad bija bagāts ar īpaši daudz aktivitātēm.
Skolēni pilnveidoja radošo pašizpausmi, kā arī sadarbības un digitālās prasmes, sasaistot atklāsmes dzejā ar mūziku, deju un vizuālo mākslu.
7.d klases skolēni fakultatīvajās matemātikas stundās, skolotājas Montas Konstantes rosināti, devās uz bibliotēku un meklēja dzejoļos matemātikas elementus – skaitļus, ģeometriskās figūras u.c. Apgūstot kombinatoriku, tapa šai tēmai veltīti dzejoļi, kas tagad, glīti noformēti, aplūkojami skolas bibliotēkā. 7.klašu skolēni septembrī gatavoja arī Dzejas dienu grāmatiņas, ko pēc tam prezentēja klasesbiedriem. 8.klašu skolēni vizualizēja dzejoļus fotogrāfijās.
Klausīties dzejoli par afišu stabu vai veco laternu pilsētā, vidē, kas aprakstīta dzejā, – tas dzirdētajam piešķir pavisam citu noskaņu. Par to pārliecinājās 9. klašu skolēni, uzstājoties ar dzejas lasījumiem pilsētvidē. Savukārt mācību stundās viņi pētīja un radoši interpretēja Aleksandra Čaka dzeju.
10.klašu skolēni pirmajā iesvētību dienā, tērpušies Minjonu kostīmos, sacerēja savu īpašo dzejoli.
10.-12.klašu skolēni arī sarūpēja dažādus priekšnesumus, kuros dzejai ļāva radoši satikties ar mūziku. Imanta Ziedoņa “Poēma par pienu” pavisam citādāk, nekā klasē, skan piena veikalā, vai ne? Skolēni tematiski atbilstoši dzejoļus dāvināja arī ziedu veikala, pasta, lombarda un citu iestāžu darbiniekiem.
Septembrī dāvanā dzejoļus saņēma daudzi smiltenieši. Dzejoļi kā skaisti pārsteigumi gaidīja īpašos slēpņos un arī, atverot pilsētas Vecajā parka izvietotos QR kodus.
Kā mainās dzejoļa noskaņa un raksturs, ja katru tā rindiņu lasa cits cilvēks, par to pārliecinājās 11.klašu skolēni.
Smiltenes pilsētas kultūras centrā aplūkojama Smiltenes vidusskolas 10.klases skolnieces Amandas Zmičerevskas gleznas, kas tapušas, iedvesmojoties no viņai tuviem dzejoļiem. Uz nelielās izstādes atklāšanu bija ieradušies arī viņas klases biedri. Katrīna Anna Putrāle, aplūkojot klasesbiedrenes darbus, atzina, ka tie arī viņu iedvesmojuši pamēģināt dzejā gūtās emocijas pārvērst gleznās.
12.klašu skolēni deklamēja un lasīja dzeju pansionāta iemītniekiem, piedzīvojot neaizmirstamus brīžus un emocijas.
Dzejas dienu mēnesis izskanējis, bet tajā piedzīvotais daudziem atmiņā paliks vēl ilgi…
Baiba Vahere
Reklāma