Lai gan Pasaules Veselības organizācija jau ilgāku laiku piedāvātā jaunu vecumposmu klasifikāciju, kas attiecināma arī uz Latvijas sabiedrību: līdz 17 gadiem – nepilngadība, 18–65 gadi – jauns cilvēks, 66–79 – pusmūžs, 80–99 – seniors un virs 100 – ilgdzīvotājs, cilvēku prātos joprojām ir noteikti kritēriji, pēc kuriem viņi nosaka vai cilvēks vēl ir “jauns” vai “vecs”.
Lai noskaidrotu galvenos vecuma diskriminācijas iemeslus, kā arī rastu risinājumus, Sabiedrības integrācijas fonds aicina darba devējus, personāldaļu speciālistus un citus interesentus uz ekspertu diskusiju “Diskriminācija ir diskriminācija, neatkarīgi no vecuma!”, kas notiks 28. novembrī plkst. 11.00, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Kuldīgas biznesa inkubatorā Kalpaka ielā 4, Kuldīgā, kā arī tiešraidē Sabiedrības integrācijas fonda “Facebook” lapā.
Saskaņā ar 2019. gada Eirobarometra pētījuma par diskrimināciju Eiropas Savienībā datiem 59% respondentu no Latvijas uzskata, ka darba devējs, izvēloties starp diviem kandidātiem ar vienādām prasmēm un vienādu kvalifikāciju, dos priekšroku tam, kurš neatbilst pārāk jauna vai pārāk veca darbinieka klasifikācijai. To apstiprina arī bezdarba līmenis noteiktās vecuma grupās. 6% no 2021. gada fiksētajiem bezdarbniekiem (60 774 cilvēku) bija jaunieši vecumā no 15 līdz 24 gadiem, savukārt 46% vecumā no 50 un vecākiem cilvēkiem. Kopumā 2021. gadā vairāk kā puse bezdarbnieku (52%) bija tie, kas visbiežāk tiek diskriminēti vecuma rezultātā. Vienlīdzīgas darba iespējas var padarīt cilvēkus maksātspējīgākus un attiecīgi uzlabot visas Latvijas ekonomikas stāvokli.
“Vecuma līdztiesība darbā ir svarīga ne tikai konkrēto cilvēku grupu labā, bet arī kopējās ekonomikas attīstības labā. Darba devējam pareizi izmantojot jaunāko darbinieku degsmi un enerģiju, un briedušu darbinieku pieredzi un zināšanas, ieguvēji būs visi. Jaunākie darbinieki varēs gūt pieredzi un mācīties, brieduši darbinieki – turpināt realizēt savu potenciālu, bet darba devēji dažādības ietekmē – gūt labāku rezultātu un peļņu,” saka Sabiedrības integrācijas fonda sekretariāta direktore Zaiga Pūce.
Diskusijā piedalīsies LIAA Kuldīgas biznesa inkubatora vecākā projektu vadītāja Zane Eglīte, Liepājas Universitātes Vadības un sociālo zinātņu fakultātes lektors Uldis Zupa, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Padomes locekle, Mazo un vidējo uzņēmēju padomes priekšsēdētāja un Proinvest uzņēmēja Lienīte Skaraine, Virkas muižas īpašnieks un attīstītājs Kaspars Bergmanis un SIA “AMAZONE” īpašniece Baiba Mikāla, savukārt diskusiju vadīs pasākumu moderators Reinis Ruska.
Diskusijas mērķis ir noskaidrot darba devēju viedokli par vecuma diskrimināciju uzņēmējdarbībā un redzējumu par to, kā var atrisināt vai pēc iespējas mazināt pastāvošās problēmas un to sekas.
Aicinām visus interesentus piedalīties diskusijā klātienē – Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Kuldīgas biznesa inkubatorā Kalpaka ielā 4, Kuldīgā vai attālināti Sabiedrības integrācijas fonda “Facebook” lapā. Lai piedalītos pasākumā, nepieciešams reģistrēties iepriekš.
Lai tiešraides laikā saņemtu atbildes uz sevi interesējošiem jautājumiem, lūgums tos sūtīt iepriekš uz e-pastu kristina.ilatovska@olsen.lv vai uzdot translācijas laikā Facebook tiešraides komentāru sadaļā vai izmantojot www.slido.com ar kodu #4271934.
Informāciju sagatavoja: Kristina Ilatovska, projektu vadītāja
Reklāma