Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Dabas vērošanas maratona laikā Gaujienas pils parkā saskaita vairāk nekā 430 dažādu sugu

Ivars Kabucis (no kreisās), Andra Korņejeva, Astra Kalve, Inita Dāniele, Diāna Meiere un Inga Freimane, un suns – Velsas springerspaniels Hafrens ir daļa no entuziastu pulciņa, kas piedalījās mūspusē vēl nebijušā 24 stundu dabas vērošanas maratonā. FOTO: KĀRLIS PĒTERSONS

Vasaras sākumā Igaunijā jau vairākus gadus notiek dabas vērošanas “Bioblitz” maratons. Tajā dalībnieki aicināti konkrētās teritorijās reģistrēt aplikācijā “PlutoF Go” visu grupu sugas – augus, sēnes, putnus, kukaiņus, zirnekļus un citas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šogad pasākumā, kurš notika 8. un 9. jūnijā no pulksten 12 dienā līdz pulksten 12 nākamajā dienā, igauņi aicināja piedalīties interesentus no dažādām valstīm (to vidū Ziemeļvalstis, Baltijas valstis un Polija). Piedalījās arī četras komandas no Latvijas. Gaujieniete Diāna Meiere (viņa arī Latvijas Nacionālā dabas muzeja direktora vietniece attīstības jautājumos, mikoloģe) ar saviem komandas biedriem uz vērošanas noslēguma brīdi ierindojās otrajā vietā, saskaitot un piefiksējot vairāk nekā 430 dažādu sugu īpatņus vienas dienas laikā. Taču komandas vēl dažas dienas varēja papildināt atrasto sugu sarakstus. Un šajā ceturtdienā kopvērtējumā komandas vārds ir lasāms pie 4. vietas atzīmes. Gribas cerēt, ka tā arī paliks. Tikmēr igauņu komandai, kas ierindojās 1. vietā, izdevies saskaitīt vairāk nekā 660 sugu. Zināms, ka maratonā piedalījās vairāk nekā 60 komandas no dažādām valstīm.

Veiksmīgi startējusī entuziastu grupiņa no Latvijas, kura pievienojās igauņu kolēģu – biologu organizētajam dabas vērošanas maratonam, meklēja un piefiksēja dažādu sugu pārstāvjus Gaujienas pils parkā un tā apkārtnē. “Šādā pasākumā piedalījāmies pirmo reizi. Meklējām augus, sēnes, ķērpjus, kukaiņus, klausījāmies putnu balsis un atrasto reģistrējām “Bioblitz” lapā. Pa dienu staigājām pa parku, iegriezāmies arī Jāzepa Vītola muzejā “Anniņas”, vakarā turpat izkārām baltu palagu, lai pievilinātu un fotografētu parka kukaiņus, bet rītausmā klausījāmies putnu balsis. Mums gāja aizraujoši, īsumā pastāstīt nav tik viegli. Mums līdzi bija arī mans četrkājainais draugs Hafrens – mūsu nelielā pulciņa talismans un pazīšanas zīme, kurš arī piedalījās šajā izaicinājumā un deva ieguldījumu sugu atpazīšanā – iztraucēja pīli, kuru izdevās nofotografēt un pievienot sarakstam,” stāsta D. Meiere.

Pasākumā piedalījās arī Ainars Gaidis ar meitu Ketiju. “Uzzinājām, ka ir šāds pasākums, un ar prieku atsaucāmies. Kāpēc vasara jāpavada pie viedierīcēm, ja varam iet dabā un uzzināt kaut ko jaunu? Arī četrpadsmitgadīgo Ketiju interesē norises dabā, viņai noteikti piemīt labas vērošanas spējas. Viņai ir pieredze, jo pirms dažiem gadiem, dodoties kopā ar Diānu uz mežu, Ketija bija pamanījusi kādu sīku sēni, kas vēlāk izrādījās Latvijā vēl iepriekš nepiefiksētas sugas pārstāve. Savukārt šī pasākuma laikā viņa bija tā, kura no mums abiem piefiksēja datus, ievadīja informāciju aplikācijā, es vairāk koncentrējos uz atrasto sugu piefiksēšanu ar fotokameru. Arī citi, kas piedalījās, bija ļoti aktīvi, šis bija darbiņš komandā,” uzsver A. Gaidis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uz Gaujienu bija devusies arī valcēniete Astra Kalve. “Piedalīties maratonā mani uzaicināja Diāna. Ar dabu saistīta esmu jau no agras bērnības, kad vectētiņš ņēma līdzi uz mežu savās mežsarga gaitās. Tā dabas mīlestība iet cauri visai dzīvei. Pēdējos gados, kad nestrādāju, braucu speciāli uz mežiem, pļavām, purviem vērot dabu un savus novērojumus reģistrēju portālā “DabasDati”,” laikrakstam atklāj Astra.

“Tā mēs – deviņi cilvēki un suns – Gaujienas pils parkā vērojām, kas tur aug, zied, dzied un rāpo, un reģistrējām maratona mājaslapā. Iemācījos pazīt augus, kurus līdz šim nebiju pazinusi, bija arī tādi augi un kukaiņi, kurus sen gribējās atrast, bet nebija sanācis. Bija interesanta un piesātināta diena kopā ar vienādi domājošiem cilvēkiem. Un varu teikt viennozīmīgi – viens no interesantākajiem šīs vasaras piedzīvojumiem,” emocijās dalās Astra.

Kā norāda D. Meiere, Latvijas Mikologu biedrība vēlējās iniciēt arī Latvijas piedalīšanos šajā pasākumā, apsekojot četras teritorijas – Papes apkārtni Dienvidkurzemes novadā, Ziepniekkalna mežu, Lielo kapu teritoriju Rīgas robežās un Gaujienas muižas parku Smiltenes novadā. “Katrai teritorijai ir savas “odziņas”, tādēļ aicinājām pievienoties ne tikai sēņu zinātājus, bet arī citu sugu grupu pazinējus un entuziastus. Atsaucās daudzi interesenti. Skaitījām sugas, mācījāmies viens no otra un galvenais – labi pavadījām laiku līdzīgi domājošu cilvēku kompānijā. Liels paldies visiem, kas piedalījās, atbalstīja, noteica sugas pēc mūsu vairāk vai mazāk miglainajām telefonbildēm. Paldies kolēģiem no Latvijas Nacionālā dabas muzeja un mūsu komandas štābiņam – Jāzepa Vītola muzeja “Anniņas” darbiniecēm!”

Pasākuma galvenais mērķis ir raisīt plašākas publikas dziļāku interesi par dabu. Pasākumu parasti organizē biologi, kas piesaka pētāmās teritorijas un palīdz sugu noteikšanā, taču teritorija var būt arī neliela un atrasties kāda interesenta pagalmā. Jāpiemin, ka kopā ar Diānu Meieri dabas vērošanas maratonā piedalījās arī Ainars Gaidis, Ketija Gaide (Gaujiena), Ivars Kabucis, Kārlis Pētersons (Grundzāle), Astra Kalve (Valka), Andra Korņejeva (Žīguri), Inga Freimane (Ranka), Inita Dāniele (Rīga).

Aizvadītajā nedēļā deviņu cilvēku komanda kopā ar suni devās dabas vērošanas maratonā. Gaujienas pils parkā tika atrastas arī reti sastopamas un aizsargājamas sugas, piemēram, blāvā briežvabole.
FOTO: DIĀNA MEIERE

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.