Jau nedēļu dzīvojam tā dēvētā pirmā soļa atvieglojumu režīmā, proti, aizvadītajā nedēļā valdība atbalstīja Veselības ministrijas piedāvāto trīs soļu plānu, kā pakāpeniski mazināt drošības pasākumus attiecībā uz Covid-19 izplatību.
Tas nozīmē, ka, piemēram, bērni bez papildu prasībām (testa, vakcinācijas, pārslimošanas sertifikāta) var piedalīties interešu izglītībā. Joprojām šis jautājums ir strīdīgs, vieni uzskata, ka ierobežojumiem vairs nav jēgas, jo slimo gan vakcinētie, gan nevakcinētie, bet citi, kuri vēl nav saslimuši, baidās, tostarp, pedagogi. Bērnudārzos ir atcelti karantīnas pasākumi, – ja bērnudārza grupiņā ir ar Covid-19 inficēts bērns, tad viņš dodas izolācijā, savukārt pārējie bērni var turpināt apmeklēt bērnudārzu, neievērojot karantīnu.
Prognozējot, ka saslimstības mazināšanās gaidāma februāra beigās, Veselības ministrija no 1. marta piedāvā otro soli drošības pasākumu mazināšanai. Tas nozīmē, ka no 1. marta, piemēram, Covid-19 sertifikātus vairs neprasīs veikalos, āra pasākumos un baznīcās. Darbu atsāks līdz šim slēgtās nozares, piemēram, naktsklubi un atrakcijas (piemēram, akvaparkus Igaunijā slēdza vien uz īsu brīdi). Organizētos pasākumos varēs palielināt maksimālo apmeklētāju skaitu no 500 līdz 3000 cilvēkiem. Tiks atcelti grupu dalībnieku skaita ierobežojumi amatieru aktivitātēs, sportā, izglītībā. Nosacījums uzrādīt sertifikātu vēl tiks saglabāts publiskos pasākumos telpās un attiecībā uz pakalpojumiem, kur ir augstāks risks Covid-19 izplatībai, piemēram, sabiedriskajā ēdināšanā, skaistumkopšanā, sporta un kultūras pasākumos.
Savukārt, turpinoties mazināties saslimstībai, no 1. aprīļa plānots pāriet pie plāna trešā soļa ieviešanas, atceļot visus drošības pasākumus un saglabājot vien rekomendācijas medicīnisko masku un respiratoru lietošanai, distances ievērošanai, telpu vēdināšanai un tamlīdzīgi.
Atliek cerēt, ka saslimstība tiešām samazināsies. Tas, ka sejas maskas vairs nebūs jālieto obligāti, ir tas, ko visvairāk gaidu no ierobežojumu atcelšanas. To, cik efektīvi sejas maskas vai respiratora lietošana pasargā no inficēšanas, nezinu, iespējams, savs labums ir, bet tā ņemšanās ar masku man pamatīgi apnikusi. Piemēram, kad ārā snieg vai līst, stāvi nu ārpusē pie veikala, sameklē masku, uzliec uz sejas, pēc tam iekštelpās centies izturēt ierobežotu skābekļa padevi (obligātā maskas lietošana iekštelpās ir viens no iemesliem, kāpēc nevēlos apmeklēt publiskus pasākumus).
Ierobežojumu atcelšana savā ziņā būs atskaites punkts par dzīvi pandēmijas laikā, par ieguvumiem un zaudējumiem, un pieredzi, kā katram sagatavoties un labāk pārdzīvot varbūtējo nākamo Covid-19 vilni (kaut nu tāda vairs nebūtu, bet tas jau nav mūsu ziņā). Katram tā ir sava, piemēram, mans pandēmijas ieguvums ir attālinātais darbs, secināju, ka strādāt mājās man patīk daudz labāk nekā birojā, turklāt darba efektivitāte ir pat augstāka. Bet galvenais pāri visam ir veselība – kāda tā katram ir tagad un kā to nosargāt turpmāk.
Reklāma