9.jūnijā plkst. 16.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) telpā “Retumu pasaule” (5. stāvā) ar muzikoloģes Ilzes Šarkovskas-Liepiņas priekšlasījumu par Dziesmu svētku priekšvēsturi un Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas kora dziesmām iks atklātas izstādes “Uzvilkt Latviju. Latvieša tautastērps pasaulē”, “Krājot Dziesmu svētkus” un krājuma izlase “Skaņu puķes, dziesmu dārzi”, kas vēsta par Dziesmu svētku vērtībām no pirmsākumiem līdz trimdai. Izstādes būs skatāmas LNB no 2023. gada 9. jūnija līdz 2. septembrim. Ieeja bez maksas.
LNB 1. stāva izstāžu zālē būs iespējams aplūkot izstādi “Uzvilkt Latviju. Latvieša tautastērps pasaulē”, ko rīko muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē”. Izstāde stāstīs par tautastērpu kā spilgtu etniskās piederības zīmi, bet vienlaikus arī par latviešu daiļamatniecības daudzveidību, kas diasporas apstākļos ieguvusi emocionālu un sociālu aspektu. Izstādē aplūkojami 40 ārzemju latviešu tautastērpi, eksponētie priekšmeti un fotogrāfijas stāsta par dzīvi bēgļu nometnēs un trimdas latviešu kopienās.
LNB 4. stāva ātrijā varēs iepazīties ar izstādi “Krājot Dziesmu svētkus”, kurā apvienotas dažādas LNB Mākslas un mūzikas centra krājuma vērtības, aicinot apmeklētājus klausīties ierakstus, sekot līdzi partitūrām un varbūt pat dziedāt līdzi. Izstādē apvienoti Dziesmu svētku stāsti no dažādiem Latvijas vēstures posmiem. Izstādes audiālais materiāls sastāv no sešām Dziesmu svētkos atskaņotām dziesmām. Piemēram, Jāzepa Vītola “Gaismas pils” vēsturiskais stāsts ir saistīts ar 1986. gada Dziesmu svētkiem, kad dziesma, izsvītrota no programmas, tomēr pēc tautas pieprasījuma izskanēja. Izstādes apmeklētājiem būs iespējams vērot arī grafiskā dizaina pārmaiņas Dziesmu un deju svētku plakātu izlasē.
LNB 5. stāva telpā “Retumu pasaule” apmeklētāji varēs iepazīties ar jaunu krājuma izlasi “Skaņu puķes, dziesmu dārzi”. Izstādes satura autore Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece un muzikoloģe Ilze Šarkovska-Liepiņa kopā ar dizaineri Lindu Jeromani krājuma izlasē pievērš uzmanību Dziesmu svētku tradīcijas izcelsmei, kas sniedzas vairāk nekā 150 gadus senā pagātnē. Autentiskie materiāli no LNB Reto grāmatu un rokrakstu krājuma, Sīkiespieddarbu krājuma un Mūzikas krājuma atspoguļo Baltijas vāciešu dziedāšanas svētkus, hernhūtiešu dziedāšanas tradīciju, latviešu dziesmu krājumus, Dziesmu dienu Dikļos un Jāņa Cimzes “Dziesmu rotu”, aizvedot līdz pat Pirmajiem vispārīgajiem latviešu dziedāšanas svētkiem 1873. gadā.
No 9. jūnija būs pieejami vairāki būtiski papildinājumi LNB veidotajā un informatīvi bagātākajā digitālajā kolekcijā “Dziesmu svētku krātuve” (dziesmusvetki.lndb.lv). Digitālā kolekcija būs pieejama arī angļu valodas lietotājiem, kā arī papildinājumi ir veikti personību sadaļā. Tuvāk būs iespēja iepazīties ar Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku virsvadītāju un virsdiriģentu dzīves gājumiem, kā arī ārpus Latvijas notikušo Dziesmu svētku galveno organizatoru, virsvadītāju un virsdiriģentu biogrāfijām.
Dziesmu svētkiem par godu LNB ar īpašu krāsojamo lapu iepriecinās mazus un lielus mākslas mīļotājus. LNB Klientu apkalpošanas centrā 1. stāvā varēs saņemt lapu, kurā tādas ar Dziesmu svētkiem saistītas Latvijas kultūras kanona (kulturaskanons.lv) vērtības kā tautastērps, Lielvārdes josta, kokles un Latvju dainas radoši sadzīvo ar mūsdienīgām detaļām un fantāzijas tēliem. Krāsojamās lapas ilustrācijas zīmējusi māksliniece Māra Viška.
Muzikoloģes Ilzes Šarkovskas-Liepiņas lekcija par Dziesmu svētku priekšvēsturi tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Izstādes apskatāmas LNB darba laikā.
Informāciju sagatavoja: Agita Mačuka, Latvijas Nacionālā bibliotēkas sabiedrisko attiecību vadītāja
Reklāma