Apes puses aktīvākie iedzīvotāji otrdien sanāca kopā uz Apes iedzīvotāju forumu. Tajā tika vērtēta savas apkaimes vides kvalitāte un sniegti ieteikumi, kādas pārmaiņas iedzīvotāji vēlētos un kā to pašu spēkiem vai ar citu palīdzību varētu īstenot.
Iedzīvotāju forumu rīkoja “Alūksnes Nevalstisko organizāciju atbalsta centrs” (Alūksnes NVO atbalsta centrs). Foruma laikā ar moderatores Anitas Birznieces palīdzību tika iztirzāti dažādi aktuāli jautājumi, kas skar vietējos iedzīvotājus.
Tikšanās notika brīvā, nepiespiestā gaisotnē, lai ikviens justos gaidīts. Šajā reizē ieradās vairāki desmiti iedzīvotāju.
Starp foruma dalībniecēm bija arī Alda Liepiņa. “Esmu dzimusi, uzaugusi un mācījusies šeit. Turpinu dzīvot un strādāt Apē, tāpēc cenšos iesaistīties aktivitātēs, kuras saistītas ar pilsētiņas labklājību un izaugsmi. Iespēju robežās piedalos organizētajās diskusijās un forumos,” “Ziemeļlatvijai” skaidro A. Liepiņa.
Viņa stāsta, ka daudzas labas idejas pēdējos gados pilsētā jau ir īstenotas, tostarp dabas takas izveide, sakopts Apes muižas parks, pārdomāts par pilsētas tēla popularizēšanu. “Protams, tas viss izdarīts gan dažādu projektu rezultātā, gan ar pašvaldības atbalstu. Forumā bija interesanti paklausīties par Apes vērtībām dažādos virzienos, kas jau tagad reāli darbojas. Pēc dalībnieku domām, liela nozīme ir katram mazākam vai lielākam uzņēmumam Apē. Veidojas ķēdītes princips, kurā pakārtoti cilvēkiem ir darba vietas, bet šo darbinieku bērniem ir vajadzība pēc skolas, bērnu laukumiem un dažādiem pakalpojumiem tepat uz vietas. Tātad vēlreiz guvām apstiprinājumu tam, ka daudz ir atkarīgs no katra paša, no tā, ko esam gatavi darīt, lai apkārtējo vidi padarītu sev un savai ģimenei tīkamāku dzīvošanai,” pamato A. Liepiņa. Daudziem apeniešiem ir vēlme, lai Ape būtu vieta ar īpašu māju sajūtu, kurā būtu patīkami iegriezties ikkatram.
“Apē tiek domāts par cilvēku, ko pamana arī iebraucēji, tāpēc nākamo uzdevumu latiņa tiek celta uz augšu, lai radītu vēl kaut ko jaunu. Piemēram, mūsu priekšlikums bija noorganizēt pasākumu “Diena no mājas”, kad katras ielas iedzīvotāji satiekas uz savas ielas, lai kopā izrunātu gan labo, gan problēmas un ieteikumus, kopā pavadītu laiku, lai veidotos ielas iedzīvotāju draudzēšanās un labu kaimiņu būšana,” viņa saka un vērtē, ka kopumā šajā tikšanās reizē radās daudzas labas idejas Apes iedzīvotāju vajadzībām, labsajūtai un mazpilsētas attīstībai. Apeniete cer, ka pēc foruma rezultātu apkopošanas noteikti izkristalizēsies tieši tie ieteikumi, kurus reāli arī varēs īstenot tuvākajā laikā.
Šādu forumu uzdevums bija apzināt apkaimes priekšrocības, problēmas un attīstības prioritātes, kā arī panākt vienošanos dažādu sabiedrības grupu starpā par iespējamiem attīstības virzieniem nākotnē, piedāvājot savu redzējumu. “Apes iedzīvotāju forumā mēs runājām par to, kā vajag stiprināt Apes kopienu, kā vajag attīstīties un padarīt dzīvi Apē daudzveidīgāku. Ļoti nepieciešama ir jauniešu atsaucība un vēlme iesaistīties un darīt ko labu vietai, kurā dzīvojam,” pauž jauniete Estere Grandava.
Viņa uzsver, ka Apē vajadzētu vietu, kur jauniešiem pavadīt laiku, kad tie dodas ārpus mājām ar draugiem. “Tā varētu būt kāda ērta, moderna un reizē arī silta un mājīga vietiņa, kur varētu iet un pasēdēt, brīvā gaisotnē pačilot, Apes jauniešiem “benzīns ir asinīs”, tāpēc vajadzētu, trasīti, kur braukt ar mopēdiem, pļeriem, močiem. Bērni un jaunieši ilgojas pēc skeitparka, kur mācīties trikus ar skrejriteņiem, skrituļdēļiem un riteņiem. Hokeja laukumā vajadzētu atjaunot bortus, jo tie ir nolietojušies, prasās nomainīt basketbola grozus, jo tie ir noliekti un sabojāti. Apes bērni ir aktīvi sportā un gatavojas sacensībām, bet nav piemērotas vietas, kur trenēties. Stadionā vajadzētu ierīkot skrejceliņu vismaz 100 metrus, kur skriet ar naglenēm. Stadionā vajadzētu nojumi, vietu, kur atpūsties, nolikt mantas,” uzskaita E. Grandava. Tātad ir daudz dažādu lietu, ko vietējie saredz savā mītnes vietā kā uzlabojamas un pilnveidojamas, tāpēc cer, ka foruma Apē, kurš norisinājās projekta “Alūksnes NVO atbalsta centrs – turpina izaicināt!” ietvaros, kāda daļa no ierosinājumiem ar laiku kļūs par realitāti.
Reklāma