Aizvadītajā piektdienā Jāzepa Vītola memoriālajā muzejā “Anniņas” notika vizuālās mākslas konkursa “Jāzepa Vītola mūzika” laureātu apbalvošana. Šogad dalībnieki darbos attēloja Jāzepa Vītola skaņdarbu “Latvju lauku serenāde”.
Jau 16. gadu Gaujienas mūzikas un mākslas skola organizēja vizuālās mākslas konkursu, kurā bija jāieklausās J. Vītola mūzikā un jārada vizuālās mākslas darbs. Šogad konkursa dalībniekiem bija uzdevums klausīties Jāzepa Vītola skaņdarbu “Latvju lauku serenāde” un gleznot dekoratīvu ainavu, kompozīcijā iekļaujot latvju rakstu elementu joslu.
“Konkursam tika iesūtīti darbi no visas Latvijas. Kārtējo reizi varam pārliecināties par to, ka gan bērni, gan pieaugušie labprāt rosina tēlaino domāšanu arī mūzikas un tēlotājmākslas mijiedarbībā. Paldies konkursa dalībniekiem par radošumu, brīnišķīgajiem darbiem un vēlmi ieklausīties Jāzepa Vītola mūzikā,” saka Gaujienas mūzikas un mākslas skolas pedagoģe Vizbulīte Jaukule.
Viņa norāda, ka mākslas konkurss jau izvērties par tradīciju un ir guvis lielu atsaucību arī šajā gadā. Konkursam tika iesūtīti 232 darbi no 32 mācību iestādēm, mākslas studijām un interešu centriem. Darbi tika vērtēti piecās vecumā grupās: 7–9 gadi, 10–12 gadi, 13–15 gadi, 16–18 gadi un pieaugušie.
2023. gada tēma – “Latvju lauku serenāde”. Šis skaņdarbs ir četru daļu svīta orķestrim: Maršs, Dziesma, Deja, Rotaļa. Svīta tika sarakstīta 1934. gadā. Svīta ir caurstrāvota ar tautas deju ritmiem, tautas melodiju ievijumiem, no kuriem izaug Jāzepa Vītola muzikālās kompozīcijas dziļi tautiskais skaņu raksts. Smagnējas un liriskas, pat skumjas noskaņas mijas ar bezbēdīgām, gaišām epizodēm un rotaļīgu noskaņojumu.
Skolēnu darbus vērtēja: grafiskais dizainers Juris Mežeckis, Smiltenes novadpētniecības muzeja izglītojošā darba vadītāja, laikmetīgās mākslas mediatore Vita Blate un fotogrāfe Inese Lukjanoviča. Savukārt pieaugušo darbus vērtēja bērnu žūrija, Gaujienas mūzikas un mākslas skolas audzēkņi: Katrīna Elizabete Kucina, Agnete Esmeralda Lauce, Egija Auziņa un Kristo Kaktiņš.
Svinīgajā pasākumā konkursa laureāti un žūrija noskatījās uzvedumu “Tikšanās ar Jāzepu Vītolu”, iepazina Gaujienas muižu un saņēma godam nopelnītās balvas.
Konkursu organizē Gaujienas mūzikas un mākslas skola sadarbībā ar Jāzepa Vītola memoriālo muzeju “Anniņas”, Gaujienas pagasta pārvaldi un biedrību “Vītolēni”, lai popularizētu Jāzepa Vītola mūziku. Katru gadu tiek izsludināta aktuālā gada tēma, konkrēts Jāzepa Vītola skaņdarbs un tehnika, kādā veidojami mākslas darbi.
Konkursa darbu izstāde muzejā apskatāma līdz 19. oktobrim.
uzziņai
Mākslas konkursa “Jāzepa Vītola mūzika” laureāti vecuma grupā 7–9 gadi:
1. vieta Alise Brūzīte (Jelgavas novada mūzikas un mākslas skolas Svētes mācību punkts),
2. vieta Skārleta Rutka (Gulbenes mākslas skola),
3. vieta Ausma Šnore (Berģu mūzikas un mākslas pamatskola),
3. vieta Elīza Brikmane (Ata Kronvalda Durbes pamatskola);
vecuma grupā 10–12 gadi:
1. vieta Kintija Ozoliņa (Jāņa Simsona Madonas mākslas skola),
1. vieta Amanda Romānova (Alūksnes mākslas skola),
2. vieta Liliāna Bernarte (Gaujienas mūzikas un mākslas skola),
2. vieta Emīlija Terēze Plaude (Ikšķiles vidusskola),
3. vieta Henrijs Prančs (Gaujienas mūzikas un mākslas skola),
3. vieta Melānija Lapāne (Jelgavas novada mūzikas un mākslas skolas Svētes mācību punkts);
vecuma grupā 13–15 gadi:
1. vieta Annike Kalniņa (Gaujienas mūzikas un mākslas skola),
2. vieta Laura Līva Kalniņa (Jaunpiebalgas mūzikas un mākslas skola),
2. vieta Laura Dārzniece (Gulbenes mākslas skola),
3. vieta Alise Kuzmina (Gaujienas mūzikas un mākslas skola),
3. vieta Dārta Damroze (Jaunpiebalgas mūzikas un mākslas skola);
vecuma grupā 16–18 gadi:
2. vieta Ērika Solomjanko (Jelgavas novada mūzikas un mākslas skolas Svētes mācību punkts),
2. vieta Samanta Baikova (Jelgavas novada mūzikas un mākslas skolas Svētes mācību punkts);
pieaugušie
1. vieta Māra Kārkliņa (“Brīvbrīdis”, Gaujiena),
2. vieta Ineta Riepniece (“Brīvbrīdis”, Gaujiena),
3. vieta Anda Sīmane-Gudriniece (Valka).
J. Vītola memoriālajā muzejā apskatāmi mākslas darbi, kas tapuši pēc Jāzepa Vītola skaņdarba “Latvju lauku serenāde” noklausīšanās. FOTO: NO GAUJIENAS MŪZIKAS UN MĀKSLAS SKOLAS ARHĪVA
Reklāma