Sākoties jaunajam mācību gadam, septembrī satiksmes intensitāte gan uz ceļiem, gan ielās ievērojami pieaug, palielinot arī potenciālo negadījumu risku. Tāpēc ir būtiski atgādināt par drošības nozīmi ikdienas gaitās. Aicinām vecākus pārrunāt ar bērniem drošības jautājumus, īpašu uzmanību veltot ceļu satiksmes noteikumiem un to ievērošanai, lai ikviens nokļūtu galamērķī bez negadījumiem.
Maršruta izvēle
Izvēlaties drošu maršrutu, ņemot vērā ceļa posmu, ietves esamību, vietas, kur šķērsot ielu, privātmājas ar suņiem, kas mēdz uzriet garāmgājējiem un ūdens tilpnes. Lai bērns vieglāk atcerētos maršrutu, ir ieteicams to sadalīt vairākos posmos un izcelt svarīgākās detaļas un objektus, kas bērnam var palīdzēt to atcerēties (veikals, baznīca, akmens pie pagrieziena). Katrā maršruta posmā vajadzētu identificēt galvenos drošības riskus, piemēram, gājēju pārejas šķērsošana, ietves drošā un nedrošā puse, bīstamākie ceļu posmi, apmaldīšanās u.c. Vienlaikus vecākiem ir jāpastāsta bērniem, kā rīkoties un izvairīties no riskiem, kāpēc tie ir bīstami, kur un kā meklēt palīdzību, ja tāda nepieciešama.
Ceļu satiksme
Atgādinām, ka iela ir jāšķērso pa gājēju pāreju, vai labi pārredzamā vietā. Vienmēr pirms ceļa šķērsošanas ir jāpaskatās pa kreisi, pa labi un vēlreiz pa kreisi. Tāpat ir jāpārliecinās, vai visi transportlīdzekļi patiešām ir apstājušies. Ceļu nedrīkst šķērsot vietā, kur ir nožogojums vai barjera.
Svarīgi, lai bērns visu savu uzmanību veltītu apkārt notiekošajam – lai redzētu un dzirdētu, kas notiek. Maršruta veikšanas laikā nevajadzētu lietot mobilo tālruni: spēlēt spēles, rakstīt īsziņas, pētīt sociālo tīklu ierakstus, austiņās klausīties mūziku un tamlīdzīgi. Un būtiski – nekad nevajag steigties!
Tumšākā laikā obligāti ir jālieto gaismu atstarojošs apģērbs vai veste. Gadījumā, ja bērns brauc ar velosipēdu, jāatceras, ka galvā obligāti ir jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei. Velosipēdam ir jābūt aprīkotam ar gaismas atstarotājiem un bremzēm jābūt darba kārtībā.
Neparedzētas situācijas
Ikdienā var gadīties neierastas situācijas, kad bērns nokavē autobusu, pazaudē biļeti vai mobilo telefonu, apmaldas vai satiek svešiniekus. Svarīgi iegaumēt – ja vecāki iepriekš ar bērnu būs pārrunājuši rīcību dažādās situācijās, pastāv lielāka iespēja, ka viņš satraukumā zinās, kā rīkoties, un neapjuks. Jāpārliecinās, vai bērns zina nosaukt savas mammas un tēta vārdu, uzvārdu, telefona numuru un adresi, lai nepieciešamības gadījumā dienesti ar viņiem var sazināties.
Tāpat arī, lūdzam vecākus ik vakaru pārrunāt ar bērniem dienas notikumus, jo tādā veidā var uzzināt daudz, un turpmāk novērst iespējamas nelaimes un nevēlamus gadījumus.
Smiltenes novadā par sabiedrisko kārtību un drošību rūpējas Smiltenes novada Pašvaldības policija. Tās tālruņa numurs ir 28659933. Savukārt, ja pastāv apdraudējums un briesmas jūsu vai līdzcilvēku dzīvībai, veselībai, drošībai, apkārtējai videi vai īpašumam, ir jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru – 112.
Smiltenes novada pašvaldības Komunikācijas nodaļa
Reklāma