Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Abinieku glābšanas kampaņā trūkst brīvprātīgo

Šobrīd krupji mostas no ziemas miega un dodas uz nārsta vietām. Dabas aizsardzības pārvalde aicina: ja satiec savā ceļa krupi, nofotografē to, ziņu ievieto sociālajos tīklos, pievieno Dabas aizsardzības pārvalde sociālo tīklu konta ierakstam, norādot pilsētu, kurā uzņemts foto, un tēmturi #misijakrupis #izglābprinci!
FOTO: NO ARHĪVA

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) jau ceturto gadu īsteno kampaņu “Misija – krupis. Izglāb princi!”. Tajā brīvprātīgie tiek aicināti palīdzēt krupjiem līdz šim 51 apzinātā ceļa posmā, kur notiek krupju migrācija. Citugad jau esam vēstījuši, ka Smiltenes novadā šādi krupju migrācijas punkti ir pie Brantu dzirnavu ezera un pie Mutulītes dīķa (Blomes pagastā). Šajos punktos joprojām tiek aicināti pieteikties brīvprātīgie.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Visvairāk migrācijas posmi fiksēti Vidzemē (24). “No visām apzinātajām abinieku pārvietošanās vietām, kur tiek iesaistīti brīvprātīgie, piecpadsmit punktos vēl nav atsaukušies brīvprātīgie, tostarp šajos divos kartē atzīmētajos posmos Smiltenes novadā,” stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes vecākā komunikācijas speciāliste Ilze Reinika un atklāj, ka iepriekšējos trīs gados arī šeit ir iesaistījušies brīvprātīgie. “Krupis ir lēns rāpotājs. Pēc pamošanās pavasarī tas apsilst saulē, paēd un dodas no ziemošanas vietas uz nārsta vietu, savu dzimto ūdenstilpi, turpināt dzimtu. Ja starp ziemošanas vietu un ūdenstilpi ir satiksmes ceļš, tas noteikti jāšķērso. Taču vidēja izmēra ceļa šķērsošana krupim aizņem pat 15 minūtes, bet, redzot auto, tas sastingst nevis izvairās no auto, tādējādi pakļaujot sevi vēl lielākām nāves briesmām. Tieši tādēļ pavasaros līdzās ūdenstilpēm bieži redzam vienuviet tik daudz sabrauktu krupju,” atgādina I. Reinika.

Viņa pati iesaistās krupju glābšanas kampaņā Siguldas novadā un pastāsta, ka galvenie glābšanas darbi norit diennakts tumšajā laikā – starp pulksten 21 un 23. “Es krupjus glābju gar Gaujas malu noteiktās vakara stundās. Katrā punktā tas mēdz būt atšķirīgs laiks. Šeit krupju lielākā intensitāte ir pēc desmitiem vakarā. Paskaitīju, ka vakara gaitā tie ir aptuveni 20 abinieki, kuriem varēju palīdzēt droši nokļūt ceļa otrā pusē. Vienā dienā aizgāju intereses pēc pavērot, kas notiek pulksten astoņos vakarā. Tad ceļu šķērsoja tikai viens krupis un viena varde. Tiesa, šī nedēļa ir pārāk vēsa un abinieku migrācija ir pierimusi. Tiklīdz atkal iestāsies siltāks laiks, tā abinieku kustība atsāksies. Parasti šis periods ilgst dažas nedēļas. Kas nepieciešams misijas īstenošanai? Kā jau teicu, dažas vakara stundas, tīri cimdi, spainis, atstarojoša veste un lukturis. Kopumā ar iedzīvotāju atsaucību šobrīd Latvijā apzināts 51 krupju migrācijai bīstams ceļu posms, kur iespējama brīvprātīgo palīdzība.”

Kampaņā aicināts iesaistīties ikviens, kas savā ceļā redz krupi ceļmalā. Palīdzēt krupim ir pavisam vienkārši – tas jāņem aiz padusēm un jāpārnes ceļa otrā pusē. Plašāku informāciju par kampaņu un krupjiem var skatīt Dabas aizsardzības pārvaldes interneta vietnē https://www.daba.gov.lv/lv/misija-krupis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ceļa šķērsošana krupim ir liels izaicinājums. Un ik gadu pavasarī uz autoceļiem iet bojā liels skaits abinieku ne vien Latvijā, bet arī Eiropā un citviet. Risinājumi abinieku glābšanai ir dažādi. Pasaules pieredze rāda, ka var veiksmīgi būvēt īpašus abinieku tuneļus zem satiksmes posmiem, citviet tiek slēgti noteikti ceļu posmi, lai netraucētu abiniekiem migrācijas laikā nokļūt nārsta vietās. Ir valstis, kurās uz ceļiem tiek uzstādītas brīdinājuma zīmes, kas informē autovadītājus, ka šajā ceļa posmā pāri var doties arī abinieki. Bet vispopulārākā aktivitāte ir brīvprātīgo iesaiste, kas fiziski pārnes krupjus pāri ceļam. Šo pieredzi arī Latvijā īsteno Dabas aizsardzības pārvalde. Un šogad viņu aicinājumam atsaukušies jau vairāk nekā 160 brīvprātīgo visā Latvijā.

“Olaines novada pašvaldība glābj savus abiniekus, slēdzot satiksmes ceļu abinieku migrācijas posmā uz vairākām nedēļām. Latvijā šis ir pirmais noslēgtais ceļš, bet daudzviet pasaulē ceļu slēgšana krupju migrācijas laikā ir ierasta prakse,” viņa saka.

I. Reinika pastāsta, ka DAP ir ierosinājusi, ka arī “Waze” aplikācijā būtu vērtīgi ar īpašu ikonu brīdināt autovadītājus par krupjiem un pārējiem abiniekiem. “Tas ļautu šoferiem laicīgi pamanīt abinieku migrācijas vietas un samazināt braukšanas ātrumu, glābjot dzīvības. Taču, kā izrādās, lai šo ieviestu praksē, ir nepieciešama iedzīvotāju iesaiste, balsojot par jaunas ikonas nepieciešamību. Daba ir mūsu kopējā atbildība, sargāsim to kopā! Balso un izglāb “princi”, pat neizejot no mājas!” aicina I. Reinika.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Balsošana aizņem tikai dažas sekundes – pieslēdzies ar “Google” vai “Facebook” un nobalso šeit: https://waze.uservoice.com/…/49653542-toads-on-roads.

SIF_MAF2024 #manspagastsmanapilsēta

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.