Šogad Gaujas plostnieku svētki Strenčos notika 27. reizi. Tā nu ir sanācis, ka uz šiem svētkiem biju pirmo reizi. Biju sajūsmā.
Kā jau apzinīga pasākumu apmeklētāja braucu jau uz pašu sākumu, lai saprastu svētku aprises un notiekošo. Kad ierados, viss jau ritēja pilnā sparā. Tirdziņš bija pilns ar cilvēkiem, pie estrādes jau gardi smaržoja bufetēs grilētā cepamgaļa un pirmie apmeklētāji jau baudīja pusdienas. Svētku viesi vēroja, kā top koka skulptūras, kāds iesildījās plostnieku sporta spēlēm, mazākie pasākuma dalībnieki jau jautrojās piepūšamajās atrakcijās. Un pastaigu taka gar Gauju bija ļaužu pilna. Arī satiktie draugi bija priecīgi un runātīgi, visapkārt skanēja smiekli un čalas. Un tad es sapratu, cik šis pasākums ir godāts un ļoti cienīts. Sajūta bija, ka šis ir gaidītākais pasākums Strenčos.
Rīkotāji bija parūpējušies par ikvienu, lai būtu aizrautīgi un omulīgi. Arī par laiku bija padomāts. Pieļauju, ka organizatori un galvenie dalībnieki apzināti bija vienojušies un uzaicinājuši Māri Grigali par pasākuma vadītāju. Māris bija sarunājis vienreizēji labu laiku.
Jau pēc pulksten diviem svētku viesi sāka palēnām pulcēties laivu piestātnē gar Gauju, bija dzirdamas sarunas, kādi Plostnieku svētki noritējuši iepriekšējos gados. Tas bija tik interesanti, ļoti daudz varēja uzzināt par tiem. Un tad aiz Gaujas līkuma parādījās plosts, cilvēki zvanīja savējiem, lai pasteidzas un nāk uz laivu piestātni, ka tikai nenokavē pašu svarīgāko notikumu. Plostniekus sagaidīja pūtēju orķestris ar skanīgām melodijām, svētku viesi gaidīja tos ar aplausiem un ovācijām. Visapkārt virmoja patīkams satraukums un sajūsma.
Gaujas Plostnieku svētki parādīja, cik mēs varam būt vienoti un saliedēti, ka esam bagāti ar savām vērtībām un tradīcijām, ko mums iepriekšējās paaudzes atstājušas mantojumā. Šī kopība dod sajūtu, ka mēs esam viens veselums un senču amatu prasmju izzināšana mums palīdz novērtēs šodienu.
Reklāma