Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Valgā atklāts romu jauniešu centrs

Valgā atklāts romu jauniešu centrs, kur Igaunijas lielākās romu kopienas jaunieši var apgūt gan igauņu valodu, gan romu kultūru – dziesmas un dejas. Foto: Arvo Mēkss

Igaunijas lielākajā romu kopienā Valgā atklāts unikāls romu jauniešu centrs, kurā šīs etniskās grupas jaunieši var gūt atbalstu integrācijai Igaunijas skolu sistēmā un sabiedrībā, kā arī uzturēt dzīvu savu kultūras mantojumu, laikrakstu “Ziemeļlatvija” informēja igauņu laikraksta “Lõuna-Eesti Postimees” reportieris Tīts Loims.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Romi ir savdabīga cilvēku grupa, kurai ir ļoti interesanta un nedaudz atšķirīga kultūra nekā mums pārējiem, tāpēc romu jauniešiem ir nepieciešams lielāks atbalsts viņu hobijos un izglītībā, kā arī attiecībās ar sabiedrību,” sacīja Ave Harsings, Integrācijas fonda kultūras daudzveidības vadītājs. “Valsts un pašvaldība ir palīdzējusi romiem atrast šādu vietu Valgas pilsētā.”

Saskaņā ar tautas skaitīšanas datiem, 2021. gadā Igaunijā dzīvoja 676 romi, no tiem 202 Valgas pašvaldībā, kas padara pierobežas pilsētu par pašvaldību ar lielāko romu kopienu Igaunijā. Romu skaits pēdējos gados Valgā pieaudzis uz Latviju un Lielbritāniju pametušo rēķina.

Pēdējos gados breksita iespaidā no Lielbritānijas izceļojušie romi tagad apmetušies Valgā, nevis Valkā, kur dzīvoja pirms došanās uz Lielbritāniju. Daudzi no viņiem igauņu valodā nezina ne vārda, tāpēc trīs dienas nedēļā – piektdienās, sestdienās un svētdienās – romu jauniešiem centrā tiek piedāvāta palīdzība, lai atrastu sev piemērotu vietu Igaunijas izglītības sistēmā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Šeit viņi saņem palīdzību igauņu valodas apguvē pie skolotājas Ērikas Kērneres, kura palīdz tikt galā ar to, ko viņi skolā nesaprot,” skaidro Valters Brezovskis, kurš strādā par mentora palīgu jauniešu centrā. “Ja, piemēram, 14 gadus vecs bērns no Latvijas vai Anglijas atnāk uz skolu Igaunijā, protams, viņam valoda ir sveša. Viņš iet 7. vai 8. klasē, bet ne vārda nesaprot. Tam šis centrs ir paredzēts – šeit viņš ar skolotāju var sākt apgūt valodu no nulles.”

“Valsts piedāvātais mentorpakalpojums ir kā tilts, saikne starp vietējo sabiedrību un romiem,” piebilst A. Hērsings. “Mentors palīdz viņiem veidot tiltus karjerā vai izglītībā.”

Izglītībai ir izšķiroša nozīme romu bērnu nākotnē. Kā skaidro V. Brezovskis, romiem vēsturiski izglītība nav bijusi svarīga, tāpēc viņu vidū ir salīdzinoši daudz bezdarbnieku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Romu jaunieši cenšas uz lietām skatīties savādāk,” turpina V. Brezovskis. “Senāk romiem pietika ar piecu sešu klašu izglītību, taču šobrīd attieksme ir mainījusies, viņi domā, ka ir jāpabeidz skola, ar katru gadu ir arvien vairāk jauniešu, kas dodas studēt. Viņi saprot, ka bez specialitātes darbu nevar dabūt.”

Līdzās igauņu valodas apguvei, romu jauniešu centram ir spēcīga vieta arī romu kultūras jautājumos, kas galvenokārt izpaužas dejās un dziesmās.

“Pēdējā laikā situācija ir tāda, ka daudzi romi asimilējas un aizmirst savu kultūru,” norādīja V. Brezovskis. “Kamēr būs kultūra, tauta nepazudīs, kad pazūd kultūra, izzūd arī tauta.”

Romu jauniešu centrs atrodas Jakobi ielas 9. nama otrajā stāvā. Tās darbību organizē Integrācijas fonds. Nomas līgums ar telpu īpašnieku sākotnēji noslēgts uz vienu gadu ar iespēju pagarināt.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.