Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Pērn kooperatīvs “Ērģeme” dubultojis apgrozījumu

Pirms jaunā darba cēliena Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “Ērģeme” biedri šonedēļ sanāca kopā ikgadējā kooperatīva kopsapulcē. Foto: Roberts Kreilis

Trešdien Turnas tautas namā norisinājās Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības (LPKS) “Ērģeme” biedru ikgadējā kopsapulce. Tās laikā izskanēja informācija par aizvadītā gada darbu, kā arī tuvākās nākotnes aktualitātes, jo ar katru dienu tuvojas jaunā sezona.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Patlaban kooperatīvā apvienojušies vairāk nekā 40 lauksaimnieki no Ērģemes, Kārķu un Valkas pagastiem, no tiem aktīvi ražojošās saimniecības ir vismaz 30. Kopsapulcē tika nobalsots par trīs jaunu biedu uzņemšanu, bet pieci pameta kooperatīvu (galvenokārt pamatojoties uz to, ka graudu audzēšanai pielikts punkts).

Šis jau būs 26. “Ērģemes” graudaudzētāju pastāvēšanas gads. Labā ziņa, – pateicoties augstajai graudu iepirkuma cenai, pērn kooperatīvam izdevies kāpināt apgrozījumu teju divas reizes, sasniedzot 3,7 miljonus eiro. Tas ir labākais rādītājs kooperatīva pastāvēšanas vēsturē. Proti, “Ērģemes” kooperatīvs graudus pārdod kooperatīvam “VAKS”, pagājušajā sezonā tās bijušas 9250 tonnas.

Lai gan daļa kooperatīva biedru ir iegādājušies minerālmēslus jau pagājušajā gadā, citiem tas šobrīd ir jautājums numur viens – pirkt minerālmēslus tagad vai vēl nedaudz nogaidīt, cerot, ka cenas kritīsies. Izskanējis, ka minerālmēslu cenas salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir kāpušas divas trīs reizes. Nedaudz labākā situācijā ir komplekso minerālmēslu tirgus, lai gan arī šo minerālmēslu cena ir būtiski palielinājusies (aptuveni divas reizes). Tā kā šādus minerālmēslus uz hektāra izmanto aptuveni divas reizes mazāk kā slāpekļa mēslojumu, šo sadārdzinājumu zemnieki izjutīs mazāk.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Lauksaimniecība ir nozare, kurā jārēķinās ar kāpumiem un kritumiem. Visvairāk satrauc neziņa par minerālmēslu izmaksām. Kā zināms, ražas veidošanās procesā būtiskākais ir pirmais slāpekļa papildmēslojums pavasarī, tāpēc vismaz tik, cik nepieciešams pirmajai reizei, vajadzētu sarūpēt tūlīt, jo vēlāk sliktākā scenārija gadījumā var rasties tāda situācija, ka produktu tirgū nebūs vispār. Patiesībā ir jāsāk domāt, kā ieekonomēt, meklēt kādus citus risinājumus tur, kur to var izdarīt. Tāpēc, domājot par vasarāju sēju, iesaku izvēlēties kultūras, kuru izaudzēšanai nav nepieciešams liels slāpekļa patēriņš, piemēram, pākšaugus (zirņus, pupas). Mūspusē gan pagaidām nav daudz audzētāju, kuri kultivē šīs kultūras. Tas pats attiecas uz graudu cenām. Nav variantu, strādāsim, cerot, ka graudu cenas noturēsies pašreizējā graudu tirgus biržas cenu līmenī,” norāda LPKS “Ērģeme” valdes priekšsēdētājs un zemnieku saimniecības “Dambīši” vadītājs Mārtiņš Kreilis.

Taujāts, kā šobrīd izskatās ziemāji, viņš norāda, ka viss ir kārtībā. “Cik esam pavērojuši savus laukus, pašreiz viss izskatās normāli, ceram, ka būs pārziemojuši. Kamēr sniega kārtiņa ir uz zemes, viss kārtībā. Laika apstākļi ziemā nav radījuši būtiskas problēmas. Arī kailsals, ko nācās kādu brīdi piedzīvot, nebija ilgstošs, tāpēc neiespaidoja graudaugu pārziemošanu,” pamato M. Kreilis.

Tikšanās reizē notika arī seminārs, kurā Latvijas graudaudzētāju kooperatīvās sabiedrības “VAKS” agronome Zinta Jansone, Gulbenes struktūrvienības vadītāja Vita Jonase un graudu tirdzniecības vadītājs Andris Zemešs dalījās zināšanās un pastāstīja par dažādiem graudaugu un pākšaugu audzēšanas tehnoloģiju veidiem un “VAKS” kooperatīva kopējām tendencēm.  

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.