No sestdienas, 3. decembra, Latvijas Nacionālajā dabas muzejā būs skatāma izglītojoša izstāde „Gulbji – zināmais un nezināmais”, kurā aplūkota gulbju sugu daudzveidība, dzīvesveids, gulbju pētniecība un galvenie gulbju apdraudējumi. Izstāde būs interesanta gan ģimenēm ar bērniem, gan skolēnu grupām.
Gulbji ir vieni no pirmajiem putniem, ko iepazīstam bērnībā un daudzi esam vērojuši dabā. Tomēr to, ka Latvijā savvaļā ligzdo divas gulbju sugas – paugurknābja gulbis un ziemeļu gulbis – zinās retais.
Lai plašāku sabiedrību iepazīstinātu ar pētnieku atklātajiem gulbju dzīves noslēpumiem, Dabas muzejā tapusi izglītojoša izstāde „Gulbji – zināmais un nezināmais”. Tā stāsta par gulbju sugām, kas dzīvojušas senāk, un tām, kas pasaulē mīt mūsdienās. Varēs uzzināt, kad un kur gulbji būvē ligzdu, cik olu dēj un kā aug gulbju mazuļi. Ikviens varēs noskaidrot, kas ietilpst gulbju ēdienkartē un kādi dzīvnieki rada apdraudējumu.
Jau izsenis gulbji ir saistījuši cilvēku iztēli, cauri laikiem saglabājot savu vietu tēlotājmākslā, mūzikā un literatūrā, tomēr nereti cilvēku un gulbju līdzāspastāvēšana beidzas traģiski. Izstādē skaidrots cilvēku radītais apdraudējums gulbjiem un citiem ūdensputniem.
Gulbju dzīves noslēpumi nebūtu atklāti bez ieguldītā pētnieciskā darba. Izstāde ielūkojas arī Latvijas gulbju pētnieku sasniegumos, kā arī iepazīstina ar diviem aktuāliem gulbju pētījumiem un to rezultātiem. Sabiedrības interesi un nereti pat sašutumu rada gulbju gredzeni, tādēļ skaidrota gredzenošanas nozīme.
Izstādi veidojuši Latvijas Nacionālā dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko un gulbju pētnieks Ruslans Matrozis, savukārt par iekārtojumu un dizainu parūpējusies „Aģentūra Raugs”.
Izstāde atvērta no 2022. gada 3. decembra līdz 2023. gada 21. maijam. Izstāde tapusi ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu. Plašāka informācija www.dabasmuzejs.gov.lv.
Informāciju sagatavoja: Undīne Preisa, izstāžu kuratore
Reklāma