Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Iedzīvotājiem aptiekās par recepti būs jāmaksā 75 centi


Foto: pexels.com

Lai Latvijas iedzīvotājiem samazinātu zāļu cenas, 2025. gada 1. janvārī recepšu zālēm spēkā stājies jaunais zāļu cenu veidošanas modelis. Pacientiem Latvijā līdz šim, salīdzinot ar citām Baltijas valstīm, medikamenti ir dārgāki. Turpmāk receptes tiks izrakstītas elektroniski, un tās izrakstīt varēs arī medicīnas māsas un vecmātes. Receptes papīra formātā varēs izrakstīt tikai noteiktos gadījumos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Grozījumu Ministru kabineta noteikumos Nr. 803 “Noteikumi par zāļu cenu veidošanas principiem” mērķis ir uzlabot pieejamību recepšu medikamentiem.

Veselības ministrijas mājaslapā www.vm.gov.lv publicētajā informācijā skaidrots, ka jaunie principi tiek ieviesti tāpēc, lai samazinātu zāļu cenu, tajā skaitā uzcenojumu, un zāles būtu vieglāk nopērkamas. Medikamentu cenu veido ražotāja cena, lieltirgotavas un aptiekas uzcenojums un pievienotās vērtības nodoklis. Jaunajā modelī, salīdzinot ar šobrīd pieļaujamo, uzcenojumi recepšu zālēm tiek samazināti. Šo izmaiņu rezultātā dārgākajām recepšu zālēm cenai jāsamazinās par 15-20 procentiem. Savukārt lētākās recepšu zāles, kas maksā vidēji līdz trim eiro, var kļūt dārgākas.

Aptiekās zāļu cenu turpmāk veidos fiksēta maksa par iepakojumu un maksa par farmaceita pakalpojumu. Jaunā samaksa farmaceitam (pircējam 75 centi, pārējo daļu segs valsts) nebūs lielāka par līdzšinējo aptiekas uzcenojumu, ko pircēji maksā jau tagad. Līdz šim kompensējamo zāļu un citu recepšu zāļu lieltirgotāju un aptieku uzcenojums bija atšķirīgs – nekompensētajām tas bija lielāks. Turpmāk uzcenojums būs vienāds, tādēļ arī cena būs vienāda neatkarīgi no kompensējamo zāļu saraksta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Papildu zāļu cenai aptieka iekasēs maksu par farmaceita pakalpojumu, ja recepte tiks atprečota pirmoreiz. Kopējā maksa farmaceitam būs diferencēta – 1,50 vai 2,50 eiro, ja aptieka vai tās filiāle konkrētajā vietā ir vienīgā. Bet neatkarīgi no vietas pircējam būs jāmaksā 75 centi. Nekompensējamās recepšu zāles varēs aptiekā izņemt pa daļām. Ja tās izrakstītas ilgākam laikam (vairāki iepakojumi) un aptiekā tiek izņemtas vairākās reizēs, maksa farmaceitam būs tikai pirmajā reizē. Līdz ar šo maksu tiks sekmēti aptieku pakalpojumi un neatkarība no ražotājiem un lieltirgotājiem. Turklāt Veselības ministrijā ir plānots farmaceitus veselības aprūpē iesaistīt vairāk, tāpēc aptiekas pakāpeniski ieviesīs jaunus pakalpojumus.

Detalizētākas informācijas iegūšanai un neskaidrību gadījumos iedzīvotāji var zvanīt Nacionālā veselības dienesta klientu centram uz bezmaksas tālruni 80001234 vai rakstīt e-pastu uz adresi nvd@vmnvd.gov.lv.

Jaunā gada pirmajā darba dienā “Ziemeļlatvija” sazinājās ar ģimenes ārsti Valkā Līgu Putriņu. Viņa atzīst, ka saistībā ar e-veselības ieviešanu, tostarp arī e-recepšu izrakstīšanu, ģimenes ārstiem ir palielinājies darba apjoms. Ģimenes ārsti, izrakstot receptes, par šo pakalpojumu neņem papildu samaksu. Apmeklējot ģimenes ārstu, cilvēkam ir jāsamaksā pacienta iemaksa – divi eiro. Atsevišķām iedzīvotāju grupām, piemēram, bērniem līdz 18 gadu vecumam, ģimenes ārsta apmeklējums ir bez maksas, bet pensionāriem par vizīti jāmaksā eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Cik zinu, farmaceitam, lai atprečotu e-recepti, ir jāieiet sistēmā, jāpārbauda pircēja identitāte, lūdzot uzrādīt personu apliecinošu dokumentu. Pēc tam ir jāatskaitās par pārdotajiem recepšu medikamentiem. Ja ģimenes ārsts atsevišķos gadījumos, piemēram, kā šodien, kad ģimenes ārstu praksēs ik pa laikam pazūd elektrība, pacientam izraksta papīra recepti, aptiekā farmaceits to ievada datorsistēmā,” skaidro L. Putriņa. Uz jautājumu, vai jaunā kārtība, kas paredz, ka recepšu medikamenti kļūs lētāki un pieejamāki, attaisnos sevi, L. Putriņa spriež: “Aptiekās ir nopērkami oriģinālpreparāti un pakaļdarinājumi. Oriģinālpreparāti ir pētīti, bet pakaļdarinājumi ir lētāki. Citreiz tie nemaz pacientam nav efektīvi. Ģimenes ārstiem ir jāizraksta lētākais medikaments, bet pacients pats novērojis, ka to lietošana nav efektīva. Zāles it kā darbojas, bet ne tik labi kā oriģinālpreparāts. Abos medikamentos – gan oriģinālpreparātā, gan pakaļdarinājumā – aktīvās vielas ir vienādas. Savukārt blakus vielas ir atšķirīgas.”

“Aptieka 1 Valka” vadītāja Irēna Dudzinska informē, ka jaunajā gadā ir atprečotas pirmās receptes.

“Lielākā daļa pircēju ir informēti par šīm jaunajām izmaiņām. Protams, ka ir pircēji, kas izrāda savu neapmierinātību ar jauno kārtību. Pircējiem ir arī jārēķinās, ka ir mainījušās zāļu cenas. Tām zālēm, kuras līdz šim bija izteikti lētākas, cena ir pieaugusi. Kādreiz, piemēram, kāds medikaments maksāja 53 centus, turpmāk tas noteikti nebūs tik lēts. Zāļu cenas ir ļoti izmainījušās, tāpēc pašlaik kaut ko konkrētu pateikt ir ļoti grūti. Cilvēkam aptiekā farmaceits izstāstīs, cik kas maksā, un pamazām pircēji pieradīs pie jaunajām zāļu cenām,” cer I. Dudzinska.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

UZZIŅAI

No 2025. gada 1. janvāra jaunais zāļu cenu veidošanas modelis paredz:

• fiksētu uzcenojumu par iepakojumu aptiekām un lieltirgotavām;

• ražotāja cena Latvijā vairs nedrīkstēs būt augstāka kā Lietuvā un Igaunijā;

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

• maksu par farmaceita pakalpojumu (pacientam – 75 centi).

Avots: www.vm.gov.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.