
FOTO: BAIBA LOCE
“Ziemeļlatvija” šonedēļ saņēma smiltenietes Baibas Loces iesūtītu fotogrāfiju, kurā redzams zemledus makšķernieks uz Tepera ezera Smiltenē.
Fotogrāfiju sieviete uzņēmusi šajā pirmdienā, 9. decembrī, pastaigājoties gar Teperi.
“Piefiksēju to, ka ir pieauguši cilvēki (azartiski zemledus makšķernieki), kuri paši izaicina likteni. Ziema tomēr ir tikko sākusies. Neticu, ka ledus kārta ir tik bieza, lai uz tā kāptu. Neaizmirsīsim par savu drošību. Bet laikam trakajiem pieder pasaule,” viņa dalās pārdomās ar “Ziemeļlatvijas” lasītājiem.
Šādos apstākļos uz ledus kāpt nedrīkst!
Baiba Loce arī rosina pavaicāt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD) komentāru, cik droši vai nedroši ir kāpt šādos laikapstākļos uz ledus un ko darīt garāmgājējiem, kuri pamanījuši ledū ielūzušu cilvēku.
“Šobrīd atrasties uz ledus viennozīmīgi nevar. Tas nav droši, jo vairākas dienas pēc kārtas nav bijusi pietiekami zema gaisa temperatūra,” sarunā ar “Ziemeļlatviju” uzsver VUGD Smiltenes posteņa komandiere Ineta Bērziņa un brīnās, kā šajā fotogrāfijā uzņemtais cilvēks vispār varējis noturēties uz ledus, kas, visticamāk, ir izveidojies tikai viena vai divu centimetru plānā kārtā.
“Ja garāmgājēji šādos laikapstākļos redz uz ledus cilvēku, tad noteikti vajag sazināties ar pašvaldības policiju (Smiltenes novada Pašvaldības policijas tālrunis ir 28659933 – redakcijas piezīme) un iesaistīt policijas darbiniekus. Ja redz jau ledū ielūzušu cilvēku, tad ir jāzvana uz tālruni 112 un jāizsauc glābēji. Pašam doties palīgā uz tāda ledus un apdraudēt savu dzīvību nebūtu prātīgi. Ja slīcējs ir tuvu krastam, tad viņam var pamest zaru vai ko citu, pie kā pieķerties,” norāda Ineta Bērziņa.
Jau rakstījām, ka kopš pērnās ziemas pie Smiltenes novada publiskajām ūdenstilpēm (ezeriem, upēm un dīķiem) 16 vietās ir jaunums – statīvi ar glābšanas riņķiem, kas var lieti noderēt bīstamā situācijā un kādam pat izglābt dzīvību. Tāds ir arī pie Tepera ezera, krastā pie stadiona. Statīviem ir pievienota plāksne ar informāciju, ko svarīgi ievērot, atrodoties pie ūdenstilpēm, kā arī ir aprakstīta rīcība slīkšanas gadījumā, respektīvi, ja cilvēks slīkst – pamet slīcējam glābšanas riņķi un nekavējoties zvani glābšanas dienestam 112.
Pārgalvība jau paņēmusi vienu dzīvību
Baibas Loces uzņemtās fotogrāfijas ir ievietotas arī sociālajos tīklos, kur cilvēki tās aktīvi komentē un pat ironizē, – sak, ja bļitkotājs uz ūdens ķer zivis, tad pēc trijām dienām būs ledus, vai, ja pīle var nostāvēt uz ledus un neielūzt, tad droši var gatavot makšķeres un doties copēt.
“Kā lai tādiem prātu iedod!!! Dievs lai palīdz, jo mēs to nevaram. Lai tikai puišiem atkal kārtējais nav jāķeksē laukā! Kamēr veste nav mugurā, vajadzētu izdomāt, kā viņus sodīt…?!! Atceros kāda gada statistiku – 32 zemledus makšķernieki…! Vai tas nav maz?! Cik ģimenes paliek bez dēliem, tēviem, vīriem pieaugušu cilvēku neapdomības un vieglprātības dēļ!” “Facebook” vietnē “Smiltenes novads – vieta, kur augt” raksta Inese Pukste.
“Piemēram, man kaimiņš pirms 1,5 gadiem… Palika sieva ar mazu meitiņu. Un tieši uz šāda pārgalvīga ledus, tikai pavasarī. Un tepat Smiltenes pievārtē,” savā komentārā traģisku gadījumu 2023. gadā atceras Ilze Ivulane.
2023. gada aprīļa sākumā arī “Ziemeļlatvija” rakstīja par šo nelaimi, – Blomes pagastā aizsalušā piemājas dīķī gāja bojā cilvēks, kurš bija devies uz ledus makšķerēt.
VUGD Smiltenes posteņa komandiere Ineta Bērziņa informē, ka šis ir vienīgais gadījums Smiltenes novadā pēdējo gadu laikā, kad iet bojā zemledus makšķernieks. Jācer, ka tas arī paliks pēdējais un cilvēki spēs pareizi novērtēt apstākļus, kad var kāpt uz ledus aizsalušās ūdenstilpēs.
Reklāma