Līdz brīdim, kad Tartu, Baltijas senākā pilsēta, un Dienvidigaunijas reģions kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu, atlicis mazāk nekā 100 dienu. “Tartu 2024” pilsētas viesiem nākamgad piedāvās vairāk nekā 1000 pasākumu 350 dažādu projektu ietvaros, kuros iesaistījušies arī pārstāvji no Latvijas.
Iniciatīva Eiropas kultūras galvaspilsēta “Tartu 2024” nākamgad būs lielākais notikums Igaunijā – tā organizēšanā ir iesaistīta ceturtā daļa valsts.
“Tartu 2024” mākslinieciskā koncepcija un vadmotīvs ir “Izdzīvošanas mākslas” (Arts of Survival). Tās ir zināšanas, prasmes un vērtības, kas palīdzēs dzīvot labāk nākotnē, ar fokusu uz ilgtspēju, kopradi, vietējo unikalitāti, zinātni un tehnoloģijām. Gada ietvaros Igaunija dalīsies ar savu stāstu un izdzīvošanas prasmēm, aicinot mācīties tās arī citus. Izdzīvošanas mākslas interpretēs dažādas kultūras jomas, sākot no tautas mākslas un ēšanas kultūras līdz mūzikai, filmām un vizuālajai mākslai.
Atklājot “Tartu 2024” programmu Latvijā, Kuldars Leiss, “Tartu 2024” izpilddirektors, uzsver: “Izdzīvošanas mākslu loma un nozīme laika gaitā ir stipri mainījusies. 2019. gadā, kad ieguvām Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu ar šo koncepciju, neviens nevarēja paredzēt globālo pandēmiju, kas sagrāva ikdienas dzīvi un kultūras centrus visā pasaulē. Pat tos, kas palika neskarti, satricināja Krievijas pilna mēroga karš pret Ukrainu. Pagājušais gads mums ir iemācījis vienu no svarīgākajām izdzīvošanas mākslām – Tartu un Igaunijas robežas ir vairāk nekā tikai fiziskas robežas. Mēs dzīvojam laikā, kad Eiropas sadarbība, solidaritāte un demokrātija ir ļoti svarīgas kultūras un tās vērtību izdzīvošanai.”
Eiropas kultūras galvaspilsētas svinīgā atklāšana notiks Tartu 2024. gada 26. janvārī. Tās ietvaros izrāde “Visi kļūst par vienu” (All becomes one) Emajegi upes krastā caur attēliem, kustību un mūziku atainos cilvēku, reģionu un laikmetu saikni.
Gada spilgtāko notikumu vidū būs “Kissing Tartu”, masu skūpstīšanās pasākums ar mērķi pulcēt tūkstošiem cilvēku, lai izplatītu mīlestības vēsti; “Wild Bits”, tehnoloģiskās mākslas brīvdabas izstāde ievērojamajā tehnoloģiju un mākslas fermā “Maajaam”, un “Business as Usual”, Igaunijas un Dānijas teātra iestudējums par bankas naudas atmazgāšanas skandālu.
Programmā iekļauta arī pasaulslavenā japāņu mākslinieka Ryoji Ikeda personālizstāde, kas sastāv no audiovizuālas instalācijas, kuras pamatā ir Tartu Universitātes Genomikas institūta pētījumu dati, un skaņu instalācijas, kas tapusi sadarbībā ar Igaunijas Filharmonijas kamerkori.
Igaunijas Nacionālajā muzejā notiks pilsētvides naktsdzīves izstāde “unda” apvienojumā ar elektroniskās mūzikas ballītēm, ko kūrēs populārais Tallinas kultūras klubs “HALL”. Savukārt Dānijas baroka orķestra “Concerto Copenhagen” un Igaunijas Filharmonijas kamerkora koncertā izskanēs Georga Frīdriha Hendeļa un igauņu komponista Arvo Perta mūzika. Populārās mūzikas cienītāji ir gaidīti Stinga koncertā “My Songs”, kas 10. jūnijā notiks Tartu Dziesmu svētku estrādē.
“Tartu 2024” programmas veidošanā iesaistījušies arī pārstāvji no Latvijas.
“Arts of Survival” astoņu dokumentālo īsfilmu kolekcijas, kas ataino Dienvidigaunijas daudzveidību, autoru vidū ir Latvijas režisori Andris Gauja un Viesturs Kairišs, kā arī Andrejs Paunovs (Bulgārija), Karls Olsons (Zviedrija), Eva Kūbara (Eva Kūbar), Jāns Totsens (Jaan Tootsen), Marija Aua (Maria Aua) un Ilo Pikovs (Ülo Pikkov) no Igaunijas.
Ugala teātra un Valmieras Drāmas teātra kopdarbs – iestudējums “Kaimiņi” – priecēs gan Igaunijas, gan Latvijas kultūras cienītājus un tuvinās senus draugus. Tā būs izrāde par Igaunijas un Latvijas jauniešu mīlestību, iedvesmojot abu pušu ģimenes komunicēt savā starpā. “Kaimiņi” pirmizrādi piedzīvos nākamgad, kopumā paredzētas 20 izrādes.
Gaismas festivāls “Ierašanās” (Arrival) veltīts nozīmīgam astronomijas notikumam – 2024. gada oktobrī NASA raķete “Artemis 3” nolaidīsies uz Mēness. Šī būs pirmā apkalpes Mēness misija kopš 1972. gada un pirmā reize vēsturē, kad pa Mēness virsmu staigās sieviete. Godinot misiju un cilvēces zinātkāri, gaismas festivālā “Ierašanās” tiks izspēlēti galvenie kosmosa ceļojumu notikumi. Festivāls tiks atklāts ar vērienīgu skaņas un gaismas instalāciju “Touchdown – Coliseum”, kas tapusi sadarbībā ar Latvijas partneriem “Story Hub” un “That Guys Lightning”.
Sadarbībā ar Latvijas Studentu savienību notiks Eiropas demokrātijas hibrīdfestivāls jeb viedokļu festivāls ar debatēm dažādās universitāšu pilsētās visā Eiropā. Savukārt Baltijas un Igaunijas mūzikas dienas būs viens no lielākajiem laikmetīgās mūzikas pasākumiem mūsu reģionā, kurā pasaules debijas ar saviem skaņdarbiem piedzīvos vairāk nekā 20 komponistu.
Plašāka informācija par “Tartu 2024” programmu un gaidāmajiem notikumiem pieejama šeit un “Tartu 2024” sociālo tīklu profilos.
Šī būs otrā reize, kad kāda Igaunijas pilsēta iegūst Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu, 2011. gadā tāds gods pienācās Tallinai.
Agnese Ruberte, “Tartu 2024” komunikācijas konsultante Latvijā
Reklāma