Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

2. Cēsu pulka brīvprātīgo skolnieku rotas karoga glabātāju skolas turpina iegūt zināšanas par patriotisko audzināšanu

Aizvadītajā nedēļā Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas ciemiņi no 2. Cēsu pulka brīvprātīgo skolnieku rotas karoga glabātāju skolu skolēnu pašpārvaldēm no Gaujienas, Smiltenes, Rūjienas, Mazsalacas un Limbažiem apmeklēja vairākas robežpilsētas Valkas vēsturiskās un interesantās apskates vietas, tostarp Putraskalnu. No tā paveras skats arī uz kaimiņpilsētu Valgu.
FOTO: NO PERSONĪGĀ ARHĪVA

Lai skolu jauniešus ieinteresētu Latvijas valsts vēstures izzināšanā un patriotisko jūtu audzināšanā pret savu tēvzemi, 2. Cēsu pulka brīvprātīgo skolnieku rotas karoga glabātāja – Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzija – turpina organizēt izglītojošus pasākumus kopā ar pārējo šī vēsturiskā karoga glabātāju skolu pārstāvjiem. Aizvadītajā nedēļā skolā notika pasākums “Skolēnu pašpārvaldes loma ikdienā un patriotiskajā audzināšanā”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valkas J. Cimzes ģimnāzijas direktores vietniece Sintija Stūre stāsta, ka aizvadītajā ceturtdienā, 20. martā, skolā notika pasākums “Skolēnu pašpārvaldes loma ikdienā un patriotiskajā audzināšanā”. Ģimnāzijā viesojās sabiedriskais darbinieks, kultūras pieminekļu atjaunotājs, bijušais Cēsu rajona padomes priekšsēdētājs, Atzinības krusta virsnieks Māris Niklass, bijušais Latvijas Republikas Nacionālo bruņoto spēku komandieris, Latviešu Virsnieku apvienības goda biedrs Gaidis Andrejs Zeibots un 2. Cēsu pulka brīvprātīgo skolnieku rotas karoga glabātāju skolu skolēnu pašpārvaldes no Gaujienas, Smiltenes, Rūjienas, Mazsalacas un Limbažiem.

Dienas pirmajā pusē skolēni kopā ar pedagogiem un ar skolotāju, vietējās vēstures pārzinātāju un aizraujošu stāstnieci Vinetu Skutāni devās izzinošā ekskursijā pa robežpilsētām Valku un Valgu. Vēlāk skolēni piedalījās sarunā ar pašpārvaldes konsultanti un jaunatnes lietu darbinieci Justīni Buliņu-Pinku par pašpārvaldes darbu un motivāciju, bet skolotājiem bija iespēja apmeklēt Valkas pilsētas kultūras namu. Dienas turpinājumā skolā viesojās vēsturnieks, ārlietu ministra padomnieks vēstures jautājumos un lektors Edgars Engīzers.

Pasākums noslēdzās ar erudītu konkursu. To sagatavoja 12. klases skolnieki Linards Matejs Dauga un Kārlis Kulbergs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pavisam drīz – 3. aprīlī – skolā viesosies G. A. Zeibots, M. Niklass un Valsts izglītības attīstības aģentūras Sadarbības projektu departamenta direktore Agra Bērziņa, lai kopīgi apspriestu jautājumus par patriotisko audzināšanu.

S. Stūre stāsta, ka ne tikai vecāko klašu skolēniem, bet arī jaunāko klašu skolēniem notikušas izzinošas nodarbības par Cēsu pulka brīvprātīgo skolnieku rotas karogu. Vēsturiskais karogs bijis atvests arī uz ģimnāzijas ēku Ausekļa ielā 5, lai bērni to varētu izpētīt un nofotografēties. Šajā 2024./25. mācību gadā pirmklasnieki saņēmuši īpašus dienas plānotājus, kuros ir iekļauta informācija arī par šo vēsturisko karogu.

“2024. gada 10. maijā ar lielu godu un atbildību saņēmām glabāšanā ceļojošo karogu. Valkas novada pašvaldība ir slēgusi vienošanos par sadarbību 2. Cēsu pulka brīvprātīgo skolnieku rotas ceļojošā karoga tradīcijas glabāšanā. Tās mērķis ir godināt 2. Cēsu pulka skolnieku rotas karoga piemiņu, skolas jauniešos veicināt patriotisma audzināšanu un izpratni par Brīvības cīņām, kā arī sekmēt sadraudzības veidošanu starp desmit izglītības iestādēm – Valmieras Valsts ģimnāziju, Limbažu Valsts ģimnāziju, Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolu, Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāziju, Draudzīgā aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāziju, Mazsalacas vidusskolu, Rūjienas vidusskolu, Smiltenes vidusskolu, Stalbes pamatskolu un Valkas Jāņa Cimzes ģimnāziju,” stāsta S. Stūre.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa skaidro, ka šis karogs rotācijas kārtībā tiek nodots katru gadu mācību gada noslēgumā vienai no karoga glabātāju skolām. Karogs glabāšanai tiek nodots uz gadu. Šogad aprit 95 gadi, kopš aizsākās šī tradīcija – karogu nodot glabāšanā kādai no šīm desmit Vidzemes skolām.

Savukārt 10. maijā Latvijas armijas ģenerāļa, divkārtējā Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera Pētera Valdemāra Radziņa piemiņas vietā, viņa tēva mājās “Jaunvīndedzēs”, kas atrodas Valkas pievārtē, notiks svinīgais karoga maiņas pasākums. Valkas J. Cimzes ģimnāzija karogu nodos Smiltenes vidusskolai.

Šogad 2. maijā ģenerālim P. V. Radziņam ‒ 145.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šī svinīgā karoga maiņas pasākuma rīkotāji uz šo svarīgo pasākumu jau 2024. gada augusta sākumā uzaicināja Latvijas Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču, kad viņš viesojās Valkā. S. Stūre atklāj, ka diemžēl prezidents aizņemtības dēļ nevarēs ierasties Valkā, bet pasākumu apmeklēs Zemessardzes un Jaunsardzes pārstāvji.

UZZIŅAI

Pēteris Valdemārs Radziņš (1880. g. 2. maijs – 1930. g. 8. oktobris)

Ģenerālis. Dzimis Lugažu pagasta “Jaunvīndedzēs”. Mācījies Lugažu pagastskolā un Valkas apriņķa skolā. Dienējis Latvijas armijā no 1919. gada 26. oktobra. Latvijas Bruņoto spēku ģenerālis un komandieris no 1924. līdz 1928. gadam. Sastādījis plānu bermontiešu padzīšanai un Latgales atbrīvošanai. Sarakstījis grāmatu “Latvijas atbrīvošanas karš”. Apbalvots ar Lāčplēša Kara ordeni, Triju Zvaigžņu ordeni un vairākiem ārzemju ordeņiem.

UZZIŅAI

2. Cēsu pulka brīvprātīgo skolnieku rotas karogs vēsturiski izgatavots par godu 1919. gada 6. jūnija Cēsu kauju skolnieku rotas dalībnieku piemiņai. 1929. gada 22. jūnijā Cēsīs notika svinīgs tā iesvētīšanas dievkalpojums, pēc kura Valsts prezidents Gustavs Zemgals karogu pasniedza rotas organizētājam, atvaļinātajam virsleitnantam, Lāčplēša Kara ordeņa kavalierim Alfrēdam Lukstiņam. Pirmo gadu karogs glabājās Cēsīs, bet 1930. gadā tika aizsākta tradīcija – skolnieku rotas karoga nodošana glabāšanā uz gadu vienā no Ziemeļvidzemes ģimnāzijām. Pēdējo reizi 1940. gadā to saņēma Limbažu ģimnāzija, bet skolas vadība pēc padomju okupācijas sākuma karogu aizveda uz Valsts vēstures muzeju. 1997. gadā Cēsu rajona padome pēc Māra Niklasa iniciatīvas ar Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera Alberta Amerika meitas Astras Jansones atbalstu uzšuva karoga kopiju, un 1998. gadā, atklājot Cēsīs Uzvaras pieminekli, Cēsu pulka skolnieku rotas karoga nodošanas tradīciju skolām atjaunoja.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.