12.klases skolnieki Dāniels Krievāns, Mārcis Klieders un Jānis Vahers skolēnu brīvlaika nedēļā – no 24. līdz 25.oktobrim – piedalījās hakatonā “Hack the Future” – 24 h prāta vētrā publiskā sektora pakalpojumu risinājumiem. Pasākums bija daļa no projekta “3I solutions for PS” aktivitātēm. Viens no projekta partneriem ir Smiltenes novada pašvaldība.
Hakatonā piedalījās studenti, dizaineri, inovatori, programmētāji, dažādu nozaru eksperti no Latvijas, Polijas, Somijas un Lietuvas. Pasākuma mērķis – izmantojot jaunākās tehnoloģijas, sekmēt radošumu un pozitīvas pārmaiņas iedzīvotāju ikdienā un publiskajos pakalpojumos.
Daniels, Mārcis un Jānis bija jaunākie pasākuma dalībnieki, vēl skolēni. “Pārējie dalībnieki bija studenti, strādājošie ar bakalaura vai maģistra grādu, pieredzi uzņēmējdarbībā un programmēšanā,” stāsta puiši. “Pasākums iesākās ar radošajām darbnīcām, bet pēc tam katrai komandai vajadzēja izstrādāt projektu kāda aktuāla jautājuma risināšanai un to prezentēt. Ļoti novērtējam to, ka pasākuma laikā varējām prasīt padomu ekspertiem un mentoriem, kas palīdzēja ideju ģenerēšanā, ieteica, ko savā darbā varam uzlabot,” stāsta jaunieši. “Pasākums notika angļu valodā, bet mums tas īpašas problēmas nesagādāja. Iepazināmies un jauki parunājāmies ar kādas Somijas universitātes pārstāvjiem, kuri bija no Vjetnamas.”
Smiltenes vidusskolas puiši savā darbā izvēlējās rast risinājumu Smiltenes novada pašvaldības definētajam izaicinājumam – tirgus organizācijas racionalizācija Smiltenes novada pašvaldībā. “Izstrādājām projektu par to, kā atvieglot, automatizēt tirdziņu organizēšanu pašvaldībā. Šobrīd šajā ziņā viss lielākoties notiek manuāli. Mēs piedāvājām digitālu risinājumu – prototipu mājaslapu veidošanai, kur tirgotāji var gan reģistrēties, gan izvēlēties tirgus vietu un par to samaksāt. Vērtēšanā tika ņemts vērā arī tas, cik konktrētais piedāvājums var būt aktuāls ne vien vietējā, bet arī citās pašvaldībās. Ne pieredzes, ne zināšanu līmenī nevarējām sacensties ar augstskolu studentiem un cilvēkiem ar darba pieredzi, turklāt darbu vajadzēja prezentēt publiskā sektora ekspertiem. Tāpēc sākumā bijām ne pa jokam nobijušies, negribējām izgāzties. Taču tad nolēmām – darīsim, ko varēsim. Galu galā – uz pasākumu braucām, lai mācītos un strādātu. Prezentāciju pabeidzām četros no rīta. Pie godalgotas vietām netikām, to arī necerējām, bet saņēmām daudz pozitīvu atsauksmju. Tātad svarīgākais – nekad nepadoties!
Mūsu lielākais ieguvums ir iespēja piedalīties šādā pasākumā, uzklausīt mentoru ieteikumus, saņemt tehnoloģiju un uzņēmējdarbības jomas pārstāvju konsultācijas, kā arī dzirdēt citu dalībnieku pieredzi, dažādus inovatīvus risinājumus. Bijām lepni, ka Latvijas komanda, kurā startēja Aleksandrs Ļubinskis, Normunds Līdaciņš un Artūrs Cukurs, tikai par 1,5 punktiem atpalika no Somijas “LUT” universitātes komandas, kas uzvarēja minētajā izaicinājumā.”
Iegūtās zināšanas noteikti noderēs arī skolā, jo visi trīs puiši vidusskolā padziļināti apgūst programmēšanu. “Ikdienā parasti neaizdomājāmies par to, kā mūsu idejas varētu pārdot, cik tās varētu būt aktuāla citiem. Arī tā bija ļoti vērtīga pieredze.”
Pēc vidusskolas Dāniels plāno studēt programmēšanu, Mārcis nākotni saistīs ar militāro jomu, bet Jānis vēl ir izvēles priekšā. Visi puiši labprāt piedalītos līdzīgā pasākumā vēl kādreiz. “Liels piedzīvojums bija gan projekta darbs, gan ekskursija pa eleganto un skaisto Kauņu. Paldies Smiltenes novada pašvadībai par šo iespēju,” saka jaunieši.
Reklāma