Valkas novada pašvaldība aicina Ekonomikas ministriju (EM) ieklausīties priekšlikumos, grozot Ministru kabineta noteikumus Nr. 560 un 561, un ņemt vērā vēsturiski izveidoto siltumapgādes modeli Valkas novadā, kas līdz šim nodrošinājis stabilu apkures tarifu jau 12 gadus. Šobrīd nav īstais laiks mākslīgi veidot vēl papildu sadārdzinājumu siltumenerģijas un elektroenerģijas tarifiem. Līdzsvarots un paredzams valsts atbalsts zaļās siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanai ir priekšnoteikums mazākiem ūdens un siltuma patēriņa rēķiniem.
“No iedzīvotāju un uzņēmumu viedokļa ir ārkārtīgi svarīgi, lai šis atbalsts zaļajai enerģijai būtu prognozējams, jo lielā mērā arī uz to balstās siltumenerģijas un elektroenerģijas tarifu stabilitāte,” uzsver Vents Armands Krauklis, Valkas novada domes priekšsēdētājs.
V. A. Krauklis saka: “Iecerētā regulējuma maiņa, neņemot vērā iesniegtos priekšlikumus, var novest pie siltumenerģijas un elektroenerģijas tarifu papildu kāpuma daudzās Latvijas pašvaldībās, tajā skaitā Valkā. Izmaiņas apdraud daudzu biomasas un biogāzes koģenerācijas staciju pastāvēšanu Latvijā. Ieviešot regulējumu piedāvātajā redakcijā, neņemot vērā pašvaldības un nozares priekšlikumus, būtībā tiks izveidots dubults cenu kāpums, kam nav gatavi ne iedzīvotāji, ne publiskā sektora patērētāji, ne arī uzņēmēji un ražotāji.”
Siltumapgādes modelis Valkā
Atšķirībā no citām pilsētām, Valkas novadā izveidots vietējiem iedzīvotājiem efektīvs un ekonomisks siltumapgādes modelis, kad pašvaldība centralizēti nopērk visu nepieciešamo siltumu. Pirms aptuveni 10 gadiem nīderlandiešu uzņēmums “HoSt” Valkā uzbūvēja mūsdienīgu un videi draudzīgu koģenerācijas staciju – efektīvāko Latvijā, nodrošinot siltuma un elektrības ražošanu no šķeldas. Iepriekš Valkā bija sešas katlumājas ar dažādiem videi nedraudzīgiem kurināmā veidiem. Valkas novada domes stratēģija jau toreiz bija koncentrēt siltumenerģijas ražošanu maksimāli vienā vietā, pārejot uz videi draudzīgiem risinājumiem. Pašlaik ražotnes īpašnieks ir Igaunijas enerģētikas uzņēmums Enefit Power and Heat Valka (mātes uzņēmums AS Eesti Energia).
“Valkas koģenerācijas stacija ražo siltumu un to piegādā Valkas pilsētas iedzīvotājiem. Vēsturiski stacijas situācija ir specifiska un tieši tāpēc jau aptuveni pirms divarpus gadiem vadošajai ministrijai enerģētikā, t.i., Ekonomikas ministrijai tika iesniegti dažādi iespējamie risinājumi ar vairākām versijām, kā arī turpināts dialogs šo gadu garumā. Līdz šim EM nav izrādījusi vēlmi atrisināt pašvaldības un nozares priekšlikumus. Problēma nav atrisināta pēc būtības, un mēs turpinām gaidīt atbildes. Lai arī situācija ir specifiska, šī jautājuma atrisināšanai ir savas laika robežas. Valkas stacija ir daļa no Enefit Green un Eesti Energia grupas uzņēmumiem. Enefit Green ir uzņēmums, kuram arī Latvijā ir attīstības plāni saules un vēja enerģijas segmentos. Taču strauji mainīgais regulējums, nestabilā tiesiskā un investīciju vide nozīmīgi apgrūtina investīciju plānošanu un lēmumu pieņemšanu – samazina Latvijas pievilcību ārvalstu investīcijām. Investīcijas enerģētikā ir kā strāva – arī investīcijas plūst pa vieglākās pretestības ceļu,” saka Juris Antužs, Enefit Power and Heat Valka valdes loceklis un Enefit Green vadītājs Latvijā.
Būtiska pretruna
“Ministru kabineta noteikumu iecerētajos grozījumos ir ieviesusies pretruna – atbalsta saņemšanai siltumenerģija jāpatērē vairāk, lai gan patlaban tiek veikti apjomīgi pasākumi siltumenerģijas patēriņa samazināšanai, proti, tiek siltinātas mājas. Valka ir viena no pirmrindniecēm pēc siltināto māju apjoma, un līdz ar to patērētā siltuma daudzums samazinās. Tas ir atbalstāmi gan no Eiropas Savienības “Zaļā kursa” perspektīvas, gan no valsts interešu viedokļa, tāpēc šī aksioma būtu jāņem vērā arī plānotajos regulējuma grozījumos,” uzsver Vents Armands Krauklis.
Pasliktinātu investīciju klimatu Latvijā
Valkas novada domes priekšsēdētāja ieskatā šis ir ne tikai par OIK ēnas pusi – elektroenerģijas obligātā iepirkuma – valsts noteiktā atbalsta mehānisms elektroenerģijas ražotājiem ļaunprātīgu izmantošanu. “Valkas novada pašvaldības gadījumā tās ir nopietnas ārvalstu investīcijas, respektabla Igaunijas valstij piederoša kompānija. Tā ir papildus nenoteiktības radīšana un būtībā investīciju vides pasliktināšana Latvijā, kas kaitē gan mūsu valstij, gan pievilcīgas investīciju vides tēlam,” norāda V.A. Krauklis.
Valkas koģenerācijas spēkstaciju elektroenerģijas un siltuma ražošanai atklāja 2012. gadā.
Vents Armands Krauklis, Valkas novada domes priekšsēdētājs
Reklāma