Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Valkas novada pašvaldība: Tradīcijas senioru sveikšanai Ziemassvētkos dažādas, bet pandēmija ieviesusi savas korekcijas visur

Foto: valka.lv

Nebijušu ažiotāžu Valkas novada iedzīvotājos izraisījis pašvaldības lēmums senioriem Ziemassvētku saldumu paciņas šogad nedāvināt. Jau iepriekš skaidrojām, ka šis lēmums netika pieņemts saistībā ar pašvaldības budžeta līdzekļu taupīšanu, bet gan domājot par senioru drošību, ņemot vērā statistikas datus par mirušajiem un procentuāliem rādītājiem par vakcinētajiem senioriem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apkopotā statistika uz 6. decembri liecināja, ka šogad vecuma grupā no 70 līdz 80 gadu vecumam Valkas novadā, saslimstot ar Covid-19, aizsaulē aizgājuši 10 cilvēki, 80 – 90 gadu vecuma grupā nomiruši 6 cilvēki, savukārt 90+ vecuma grupā – 3 mirušie. Valkas novadā vecuma grupā no 70 līdz 79 gadu vecuma grupā bija vakcinējušies 77% senioru, 80 – 89 vecuma grupā – 71%, bet vakcinēto cilvēku skaits, kas vecāki par 90 gadiem – tikai 53%.

Saņemot aso kritiku no iedzīvotājiem, rodas iespaids, ka cilvēki Ziemassvētku paciņu dāvināšanu visiem senioriem uzskata par pašvaldības pienākumu, un Valkas novads ir vienīgā pašvaldība Latvijā, kas drošības apsvērumu dēļ, šogad nolēmusi to nedarīt. Veicām nelielu aptauju, lai noskaidrotu kādas tradīcijas ir ierastas citās Vidzemes reģiona pašvaldībās, un kā apkārtējie novadi rīkojas pandēmijas apstākļos.

Gulbenes novadā katru gadu tiek piešķirts finansējums nevalstiskai organizācijai – senioru biedrībai, kas attiecīgi par šiem finanšu līdzekļiem sarīko svētku pasēdēšanu ar tēju, kliņģeri un piparkūkām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saulkrastu pašvaldībā ik gadu Ziemassvētku paciņas tika piešķirtas cilvēkiem ar invaliditāti un maznodrošinātajiem, bet līdzīgi kā Valkas novadā – šogad nolemts to nedarīt domājot par šo cilvēku drošību un veselību.

Varakļānu novadā paciņas tiek piešķirts I grupas invalīdiem un Varakļānu veco ļaužu pansionāta “Varavīksne” iemītniekiem. Šogad tās tiks piegādātas uz mājām bezkontakta veidā.

 Alūksnes novadā pašvaldības sarūpētās Ziemassvētku saldumu paciņas šogad saņems seniori, kuriem ir apritējuši 80 gadi un vairāk.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

 Arī Cēsu novadā ir ierasta tradīcija dāvināt saldumus senioriem sākot no 80 gadu vecuma. Pirms pandēmijas saldumu paciņas tika dāvinātas klātienē apciemojot katru pensionāru, bet domājot par cilvēku drošību, šogad nolemts, ka “pasta balodis” katram pastkastītē ieliks pa šokolādei.

Ņemot vērā, ka finansējums svētku dāvaniņām vai pasākumiem pašvaldību budžetos tiek ieplānots jau gada sākumā pirms budžeta pieņemšanas, bet administratīvi teritoriālā reforma (ATR) norisinājās tikai 2021. gada vasarā, vairākos Vidzemē jaunizveidotajos novados šogad vēl nav vienotas sistēmas. Šāda situācija radusies Valmieras, Ogres un Smiltenes novados.

Valmieras pilsētā ierastā tradīcija ir rīkot senioru pasākumu, un šogad tas notiks “zaļajā” režīmā. Citās jaunizveidotā Valmieras novada struktūrās, šogad katrs pagasts rīkosies pēc saviem ieskatiem un ierastajām tradīcijām, bet plānots, ka nākamgad visā novada teritorijā tiks izveidota vienota sistēma.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ogres novadā ierasts, ka Ziemassvētku dāvaniņas tiek piešķirtas goda pilsoņiem un atzinības rakstu saņēmējiem, un tiek piešķirts finansējums senioru biedrībai, taču pandēmijas apstākļos senioru pasākums netiks rīkots. Citās bijušajās pašvaldībās, kas tagad iekļautas Ogres novadā, līdzīgi kā jaunizveidotajā Valmieras novadā – katrs pagasts rīkosies pēc saviem ieskatiem.

Smiltenē tiek sveikti vientuļie seniori un tie, kas ievietoti sociālās aprūpes namos. Savukārt Raunā un Apē, kas pēc ATR iekļauti Smiltenes novadā, paciņas saņem pensionāri, kas sasnieguši 80 gadu vecumu un vecāki.

Aptaujas rezultātā varam secināt, ka Valkas novads ir vienīgā pašvaldība, kas ilgus gadus dāvina saldumu paciņu katram pensionāram, kas sasniedzis 70 gadu slieksni. Dažās pašvaldībās tās dāvā senioriem sākot no 80 gadu vecuma, vai tikai invalīdiem, maznodrošinātajiem vai vientuļajiem pensionāriem. Daudzās pašvaldībās, paciņu vietā, svētku sajūta pensionāriem tiek sagādāta pasākumu veidā, un nereti šo pienākumu veic pensionāru biedrības un citas nevalstiskās organizācijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bet, kā populārais latviešu teiciens vēsta: “katram mākonītim ir zelta maliņa”. Neskatoties uz visām negācijām, kas valda sabiedrībā, Valkas novada pašvaldība ir priecīga, ka šīs situācijas rezultātā atradušies pašaizliedzīgi brīvprātīgie, kas uzņēmušies senioriem svētku un prieka sajūtu sagādāt paši. Protams, ceram, ka tiks padomāts arī par epidemioloģisko drošības aspektu. Šāda veida sabiedriskās aktivitātes nāk par labu visiem, jo Valkas novadā ierasts, ka pašvaldība dara lietas, kuras citur (pat daudz lielākos un bagātākos novados) dara nevalstiskās organizācijas.

Informāciju sagatavoja: Ivo Leitis, Valkas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālists

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.