Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Vai nepieciešama pāru terapija?

Romantiskas attiecības ir ļoti bagātinoša un piepildoša pieredze ikviena cilvēka dzīvē. Kad kādā tik tikko esam iemīlējušies, mums ir tendence redzēt tikai viņa labās īpašības, ko tradicionāli dēvē par tā saucamo “rozā briļļu” periodu. Vēlāk, kad šī attiecību fāze jau ir pagājusi, mēs arvien biežāk sākam pamanīt lietas, kas mūs neapmierina, ir pretstatā mūsu vērtībām, ieradumiem. Ja vēlamies izveidot laimīgas attiecības arī ilgtermiņā, noteikti nepieciešams papūlēties.

Citreiz pietiks tikai ar atklātu, sirsnīgu sarunu vai kādu īpaši izraudzītu pāru spēli (piemēram, galda spēli pāriem, kura sastāv no dažādiem jautājumiem), bet reizēm var gadīties, ka ir grūti godīgi paskatīties uz savām problēmām un nesaskaņām un tās racionāli atrisināt. Vienmēr pastāv risks iestigt vienā uzvedības modelī, kas nemitīgi atkārtojas, nerodot risinājumu. Šajos gadījumos palīgā nāk pāru terapeiti, kuri var būt lieliski partneru mediatori, kad abiem kļūst par grūtu vienam ar otru saprasties.

Kā īsti notiek pāru terapija?       

Pāru terapija ir psihoterapijas veids, kurā licencēts terapeits ar pieredzi darbā ar pāriem izmanto dažādas terapeitiskas iejaukšanās metodes, ar mērķi palīdzēt cilvēkiem izprast savas romantiskās attiecības, atrisināt konfliktus un uzlabot savstarpējo komunikāciju. Lai gan pāru terapija ar uzvedības korekciju var atšķirties atkarībā no terapeita pārstāvētās teorijas, gandrīz visas terapijas ietvers šādus vispārējos elementus:

  • uzmanība uz konkrētās problēmas risinājumu (piemēram, sarežģījumi seksuālajā dzīvē, interneta atkarība, problēmas ar intimitāti, greizsirdība);
  • aktīva terapeita iesaistīšanās, koncentrējoties uz pašām attiecībām, nevis katru partneri individuāli;
  • uz uzvedības izmaiņām un lēmumu pieņemšanu vērsta iejaukšanās;
  • skaidri nosprausti terapijas mērķi.

Amerikas laulības un ģimenes asociācijas veiktais pētījums vēsta, ka vairāk nekā 97% pāru gaidīto palīdzību no terapijas ir saņēmuši. Turklāt 93% pāru apgalvo, ka terapija viņiem ir parādījusi paņēmienus labākai konfliktu risināšanai.

Ko sagaidīt no pāru terapijas?

Vairumā gadījumu pāru terapija noris godīgas un atklātas sarunas veidā ar neitrāli noskaņotu psihoterapeitu. Psihoterapeits abiem partneriem uzdod konkrētus jautājumus, kas palīdzēs labāk saprast vienam otru un veidot veselīgāku, godīgāku, komunikāciju, labāk apzinoties otra jūtas un redzējumu. Tāpat arī terapija palīdzēs izveidot efektīvus un konstruktīvus konfliktu risināšanas ieradumus. Pāru terapeits skaidros, kā vislabāk otram izteikt savas vēlmes un vajadzības, un sniegs iemaņas pareizā vēlmju formulēšanā, lai otru nekritizētu.

Lai gan ir svarīgi dzirdēt psihoterapeita ieteikumus, vēl svarīgāk ir uzzināt, kā savu uzvedības modeli mainīt. Tāpēc pēc sesijām pārim bieži vien tiek doti mājasdarbi, lai arī ikdienā varētu patrenēt terapijas laikā iegūtās prasmes. Tāpat par ļaunu noteikti nenāks arī intimitāte – tas ir lielisks veids, kā satuvināties. Atsvaidzināt mīlas dzīvi spēs dažādu pieaugušo rotaļlietu izmantošana – tās plašā izvēlē pieejamas Supersex internetveikalā.

Pazīmes, kas liecina, ka jums varētu būt nepieciešama pāru terapija:

• vāja komunikācijas ar partneri;

• garlaicība un stagnācija attiecībās;

• gribas iemācīties, kā labāk risināt konfliktus;

• tās pašas problēmas nepārtraukti atkārtojas;

• jūs abi jūtat, ka esat atsvešinājušies;

• jūs jūtaties tā, it kā nesaņemtu no attiecībām sev nepieciešamo;

• jūs netiekat galā ar lielām pārmaiņām dzīvē (pārcelšanās, jauns darbs, bērniņš utt.);

• piedzīvota neuzticība;

• jūs apsverat domu par šķiršanos vai nespējat saprast, kā rīkoties tālāk.  

Kāds ir pāru terapijas ilgums?

Uzsākot terapiju, nevajadzētu gaidīt, ka pārmaiņas būs ātras un pietiks vien ar dažiem apmeklējumiem. Šis ir lēns, bet uz ilgtermiņa rezultātu orientēts process. Ārstēšanas ilgums atkarīgs no pāra problēmu sarežģītības un tā, cik daudz darba abi partneri vēlas ielikt – dažiem tie var būt daži mēneši, savukārt citiem tas var prasīt pat vairākus gadus. Nevajadzētu aizmirst arī par to, ka pastāvīgi jācenšas uzlabot arī ikdienas komunikācija, jo ar terapijas sesijām vien nepietiks, lai sasniegtu rezultātu.

Pāru terapijas ieguvumi attiecībām

Jums izveidosies labāka izpratne par savu attiecību dinamiku – kam ir lielāka vara? Kādi komunikācijas modeļi jūsu attiecībās dominē? Kā tiek risināti konflikti?

Jūs radīsiet drošu telpu pārrunām gan sev, gan savam partnerim – kad mēģinām atrisināt konfliktus, mums jābūt patiešām atklātiem un ievainojamiem, un tas nav viegli. Pāru terapija rada drošu telpu, kur tiek novilktas skaidras robežas, bet notiekošo uzrauga neitrāls, objektīvs cilvēks – psihoterapeits – kurš vajadzības gadījumā var iejaukties.

Jūs ieraudzīsiet viens otra perspektīvu – lielāko daļu laika mēs redzam attiecības tikai no sava skatupunkta, bet psihoterapeits var palīdzēt paskatīties uz problēmu vispusīgi.

Jūs atgūsiet uzticēšanos viens otram, jo terapija ir lieliska vieta, kur saprast, kurās jomās trūkst uzticības (vai varbūt tā tikusi iznīcināta), kā arī strādāt pie spējas piedot un nospraust jaunas robežas.

Jūs uzlabosiet savas komunikācijas prasmes – terapeiti bieži vien piedāvā dažādus vingrinājumus, kas veidoti, lai uzlabotu komunikāciju, tādā veidā mainot ne tikai pāra attiecības, bet arī visas citas dzīves jomas.

Pāru terapija veicinās arī personīgo attīstību un vairos izpratni par otru – ļoti bieži pāru terapijas rezultātā tiek sasniegti arī katra partnera personīgās izaugsmes mērķi. Uzzinot vairāk par sava partnera vajadzībām, labāk iepazīsiet arī savējās. Ilgtermiņā novērots, ka pāru terapija palīdz ne tikai pārim, bet arī katram individuāli.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.