Sestdien, 6. jūlijā, visas dienas garumā Trapenē norisināsies Latvijas un Norvēģijas brālības festivāls “Melgalvju atgriešanās – Sorthodenes tilbakekonst” (Aleksandrim Melgalvim – 100).
Aleksandris Melgalvis ir dzimis Trapenē 1924. gadā, bet miris Norvēģijā 1991. gadā. 1944. gadā, Otrā pasaules kara laikā, Aleksandris devās bēgļu gaitās prom no Latvijas un dzimtenē vairs neatgriezās. Šogad aprit 100 gadi kopš viņa dzimšanas, tāpēc festivāls tiek rīkots viņa piemiņai par godu.
“Beidzot Aleksandris atgriežas Latvijā, kaut festivāla veidolā. Festivāla programma ir piesātināta, dos iespēju ikvienam interesentam ielūkoties Melgalvju dzimtas vēsturē, kā arī iepazīt norvēģu kultūru, tradīcijas un pat virtuvi. Pie mums viesosies īsta vikingu ģimene, ar kuru kopā varēs iepazīt norvēģu tradīcijas, ielūkojoties vikingu laikmetā. Būs interesanti gan bērniem, gan pieaugušajiem,” stāsta Trapenes kultūras nama un novadpētniecības centra vadītāja Svetlana Spalviņa.
Festivāls ir ideālistisks labdarības projekts, kuru plāno un īsteno aizrautīgu cilvēku grupa no Norvēģijas, sadarbojoties ar vietējiem spēkiem un institūcijām Latvijā. Festivāls un sagatavošanās darbi tiks dokumentēti, kā arī tiks izveidota fotoizstāde, kas atspoguļos Aleksandra vēsturi.
Pēc festivāla plānots demonstrēt filmu un fotogrāfiju izstādi Norvēģijā sadarbībā ar Ringsākeres pašvaldību un Norvēģijas – Latvijas biedrību Inlannē.
Programmā:
pulksten 11 – festivāla atklāšana pie Melgalvju sētas “Krustcelēs”. A. Melgalvja “Tējnicas” jaunatvēršanas svētki;
no 11.30 līdz 14 – programma bērniem un ģimenēm: Norvēģu tautas pasaku prezentācija caur stāstiem un lugām. Vikingu ģimene prezentēs vikingu laikmeta rokdarbus un bērnu rotaļlietas. Būs iespēja iegādāties norvēģu un latviešu ēdienus un dzērienus;
no pulksten 14 līdz 18 – plaša programma Trapenes kultūras namā:
– Ziemassvētku lidojums 1992. gadā: Hjels-Ārne Tilleijs (Kjell-Arne Tilley) bija SAS pilots pirmajā Ziemassvētku lidojumā no Norvēģijas uz Latviju. Viņš rādīs fotogrāfijas un stāstīs par piedzīvoto,
– Hēge Būmane Grunnešēne (Hege Boman Grundekjøn) Baltijas pazinēja un autore. Viņa nodos maz zināmu informāciju, kas jaunā gaismā izcels Norvēģijas un Latvijas attiecības. Tiks laists klajā arī viņas grāmatas tulkojums latviešu valodā “Norvēģijas Baltijas attiecības: No saltuma līdz siltumam”,
– Vēstules no Norvēģijas: Kristīne Marija Upīte stāstīs par piedzīvoto, kad pienāca vēstules no Norvēģijas. Emma Melgalvis bija Kristīnes vecvecmāmiņa,
– Mans tēvs “tautas ienaidnieks”: Tūrs Melgalvis (Tor Melgalvis) runās un rādīs filmu par savu tēvu Aleksandri, kurš 1944. gadā no Latvijas devās bēgļu gaitās un nekad vairs Latvijā neatgriezās. Kā tas bija, kad tuvinieki dzīvoja Padomju okupētā valstī? Aleksandris nevarēja apciemot savu māti, jo tad viņu būtu apcietinājusi VDK un viņu gaidītu nezināms liktenis. Kara pēdējos mēnešos viņš bija vācu/latviešu 15. divīzijā un pēc tam strādāja ar Vohenšau Berlīnē. Vairāk kā 6 gadus Aleksandris strādāja arī ASV armijā Austrijā. Tas nozīmē, ka viņš darbojās pretējās nometnēs. Aizraujošs ceļojums, kas sākās Trapenē un beidzās Brumundālē, Norvēģijā.
Ieeja bez maksas. Festivāla laikā tiks nodrošināti tulka pakalpojumi.
Savukārt no pulksten 20 līdz 24 – mūzika un dejas Trapenes parka estrādē. No latviešu puses muzicēs Jānis (grupa “Vēja runa”) un Ilze Vībanti, bet no norvēģu puses – Hjels-Ārne Tilleijs. Ieeja par maksu.
SIF_MAF2024 #manspagastsmanapilsēta
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.
Publikācija tapusi projektā “Mans pagasts, mana pilsēta” sadarbībā ar laikrakstiem “Staburags”, “Dzirkstele”, “Zemgales Ziņas”, “Bauskas Dzīve”, “Alūksnes un Malienas Ziņas”, Ziemeļlatvija” un “Latvijas Avīze”.
Reklāma