Latvijā no spēcīga elektriskās strāvas trieciena gājis bojā traktora vadītājs, kurš, neievērojot Aizsargjoslu likumā minētās prasības, ar paceltu tehnikas strēli aizķēra gaisvadu elektrolīniju. Traktora strēle pieskārās gandrīz deviņu metru augstumā esošam 20 kilovoltu elektrolīnijas vadam. Līdzīgos apstākļos šī gada jūlijā dzīvību zaudēja arī kravas automašīnas vadītājs, kas elektrības vadiem pieskārās ar paceltu auto piekabi. AS “Sadales tīkls” atgādina iedzīvotājiem, jo īpaši lielgabarīta specializētās tehnikas vadītājiem, darbu norises laikā vienmēr pievērst uzmanību, vai apkārtnē nav elektrolīniju, kas varētu tikt aizskartas. Savukārt, ja tehnika saskārusies ar elektrības vadiem – nesteigties kāpt ārā no transportlīdzekļa! Pareiza rīcība soli pa solim atainota šajā “Sadales tīkla” elektrozinību un darba drošības speciālistu sagatavotajā video.
Ja specializētā tehnika saskaras ar elektrības vadiem, vadītājam svarīgi pārsteidzīgi nekāpt no tās ārā, jo tādējādi viņš nonāks nāvējoši bīstamā soļa sprieguma ietekmes zonā. Ja tas iespējams, ar transportlīdzekli jāturpina pārvietoties, lai izkļūtu ārpus bīstamības zonas – vismaz astoņu metru attālumā no negadījuma vietas. Tad par negadījumu nekavējoties jāinformē operatīvie dienesti, zvanot uz numuru 112 (Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests) vai 8404 (“Sadales tīkla” bojājumu pieteikšanas tālrunis). Līdz pat dienestu ierašanās brīdim nedrīkst pieļaut citu personu tuvošanos negadījuma vietai!
Ja ar tehniku nav iespējams pārvietoties, uzreiz jāzvana operatīvajiem dienestiem, kuri atslēgs spriegumu – izkāpt no transportlīdzekļa ir pilnībā droši tikai tad, kad dienesti ir ieradušies. Ja saziņas iespēju nav, jāpaliek transportlīdzeklī un jāsauc pēc palīdzības. Tikai gadījumā, ja tehnika ir aizdegusies un apdraud dzīvību, no tās ir jāevakuējas, atceroties par soļa spriegumu – citādi cilvēks riskē saņemt nāvējošu elektriskās strāvas triecienu! Tas nozīmē, ka ir jāpārvietojas vai nu ar palēcieniem, kājas turot cieši kopā, vai šļūcot – tā, lai būtu tikai viens saskares punkts ar zemi. Pareizas rīcības vadlīnijas soli pa solim apkopotas šajā “Sadales tīkla” darba drošības un elektrozinību speciālistu sagatavotajā video instrukcijā. Tā tapusi sadarbībā ar mežsaimniecības uzņēmumu SIA “RAIRU”, kas tādējādi vēlas vērst savu darbinieku uzmanību uz šiem darba drošības principiem.
“Pirmais un galvenais ieteikums saimniecisko darbu veicējiem, specializētās tehnikas vadītājiem – pirms darbu veikšanas vienmēr novērtēt teritoriju, pievēršot uzmanību, vai apkārtnē nav elektroapgādes infrastruktūra. Jāatceras, ka kabeļi atrodas arī pazemē, tādēļ, ja plānoti rakšanas darbi, tie noteikti laikus jāsaskaņo ar “Sadales tīklu” – vietnē saskano.sadalestikls.lv. Mūsu speciālisti pārbaudīs pazemes kabeļu izvietojumu konkrētajā teritorijā un izsniegs rakšanas darbu atļauju. Šie ir mājasdarbi, kas pasargās no iespējamas satikšanās ar augstspriegumu. Vienlaikus aicinām iedzīvotājus rūpīgi iepazīties ar pareizas rīcības vadlīnijām mūsu sagatavotajā video – šādas zināšanas liktenīgā brīdī patiešām var glābt dzīvību!” saka “Sadales tīkla” Mācību centra direktors Artūrs Šmats.
Vienlaikus “Sadales tīkls” atgādina, ka saskaņā ar Aizsargjoslu likumu zem un ap gaisvadu elektrolīnijām nedrīkst iekopt dobes, stādīt kokus, krūmājus, izvietot lopbarības, minerālmēslu, kokmateriālu u.c. materiālu krāvumus. Šo prasību pārkāpšana var radīt bīstamas situācijas. Aizsargājamās zonas platums atkarīgs no līnijas atrašanās vietas (pilsēta, mežs, lauku teritorijas u. tml.).
Visa būtiskākā informācija par aizsargjoslu platumu, darbu saskaņošanu, drošības prasībām un rīcību elektrotīkla bojājuma gadījumā, pieejama plakātā, ko var lejupielādēt “Sadales tīkla” mājaslapā. Gan plakāts, gan pareizas evakuācijas instrukciju video ir brīvi pieejami ikvienam. Būvniecības, lauksaimniecības un citu pakalpojumu sniedzēji, specializētās tehnikas pārdevēji un nomas pakalpojumu sniedzēji aicināti šos materiālus izmantot darbinieku informēšanai.
Alīna Sildnika, ārējās komunikācijas vadītāja, AS “Sadales tīkls”
Reklāma