Smiltenes tehnikumam ir svarīgi sagatavot augsti kvalificētus, Latvijas tautsaimniecībai vajadzīgus jaunos speciālistus, kuru prasmes un zināšanas atbilst jaunākajām tendencēm darba tirgū. Ikviena skolas audzēkņa izaugsmē ļoti nozīmīga ir mācību programmai atbilstoša prakse. Taču dzīvē, diemžēl, reizēm gadās arī tā, ka šis laiks vairāk tiek pavadīts strādājot dažādus ikdienišķus darbus, nevis darba vidē mācoties un apgūstot ko jaunu. Lai izslēgtu šādu iespēju, Smiltenes tehnikums jau noslēdzis sadarbības līgumus ar SIA “Valkas ceļi” un SIA “8 CBR”. Tuvākajā laikā plānots līdzīgus līgums slēgt arī ar SIA “Binders” un SIA “Vianova”.
Minētie līgumi ir par sadarbību mašīnzinību un būvniecības izglītības programmu nozarē. Taču laika gaitā tādi tiks slēgti arī par sadarbību citās, skolai aktuālajās nozarēs.
“Ir ļoti bēdīgi, ja jaunietis prakses laikā nostrādājis zemnieku saimniecībā, kur nav izpildījis pat 10% no prakses programmas,” atzīst mašīnzinību un būvniecības mācību programmu nodaļas vadītājs Rolands Aģis. “Minētie sadarbības līgumi tehnikuma audzēkņiem neizslēdz doties uz citām prakses vietām, taču turpmāk uz prakses programmas izpildi skatīsimies daudz stingrāk.
SIA “Vianova” un SIA “Valkas ceļi” gatavi iesaistīties arī projektā “Darba vidē balstītas prakses un mācības”. SIA “Binders” un SIA “8CBR” to jau realizē, kas skolai un uzņēmumiem ir abpusēji izdevīgi.
Uzņēmumi, ar kuriem noslēgti līgumi un ar kuriem tehnikumam ir ilgstoša sadarbība, parasti jauniešiem piedāvā viņu dzīvesvietai tuvākos darba objektus, lai samazinātu nevajadzīgās izmaksas, kas rodas saistībā ar transporta izdevumiem. Vajadzības gadījumā tiek nodrošināts transports un dzīvesvieta.
Sadarbība ar uzņēmumiem plānota arī metodiskajā jomā. Ziemā, kad ceļu būves nozarē strādājošajiem ir t.s. tehnoloģiskais pārtraukums, tehnikums viņus aicinās uz vieslekcijām par inovācijām ceļu būvē, jaunākajām tehnoloģijām u.c. Esam vienojušies arī par to, ka jaunieši, atbilstoši stundas tēmai, varēs braukt uz uzņēmumiem un skatīties, kā teorijā apgūtais notiek praksē.
Uzņēmumos pavadītais laiks īpaši nozīmīgs jauniešiem, kuri uz tiem devušies profesionālās kvalifikācijas praksē. Taču t.s. mazās prakses, ja tās organizē atbilstoši programmai, palīdz labāk iepazīt darba vidi. Līdz ar to jaunietis, kurš vēl šaubās, diezgan ātri saprot, vai izvēlējies savām interesēm un talantiem atbilstošāko profesiju.
Labi apzināmies, ka uzņēmējs praktikantam nevar katru dienu piemeklēt citu tēmu, kurai pievērsties. Tas nav viņa pamatuzdevums. Taču sadarbības partneri ir apņēmušies iespēju robežās nākt pretī, lai uzlabotu prakses kvalitāti. Skolai šī atgriezeniskā saite ir ļoti svarīga. Un arī tautsaimniecībā lielāks ieguvums, protams, ir no audzēkņa, kurš prakses laikā guvis jaunu pieredzi, audzis, nevis “šķipelējis” granti vai bijis lētais darba spēks kādā zemnieku saimniecībā.
Tāpat plānojam aicināt uzņēmējus arī uz prakšu aizstāvēšanu. Tur vislabāk redzams, cik praksē izdarīts, lai jaunie speciālisti darba tirgū izietu ar attiecīgajā nozarē nepieciešamajām zināšanām un prasmēm.
Uzņēmējus iesaistīsim arī izglītības programmu pilnveidē, jo skolai svarīgi, lai tās būtu pielāgotas aktuālajām nozares vajadzībām.
Jūnijā tehnikumam ļoti nozīmīga piedalīšanās būvniecības nozares ekspertu padomes (NEP) sēdē, kur izvērtēsim jaunākās modulārās mācību programmas. To atbilstība darba tirgus tendencēm, aktualitātēm attiecīgajā nozarē – tas ir viens no sadarbības stūrakmeņiem, pamatu pamats, lai jaunietis mācību un prakses laikā iegūtu maksimālo, ko varam viņam iedot.”
Reklāma