Pats svarīgākais, lai šī viena eiro dēļ nerastos situācija, kad vecāki atsakās no savu bērnu skolas pusdienām un arī neizmanto iespēju prasīt pašvaldības atbalstu, ja tas pienākas.
Tā Smiltenes novada domes lēmumu piemērot vecāku daļēju līdzmaksājumu Smiltenes novada pašvaldības izglītojamo ēdināšanas pakalpojuma izmaksu segšanai komentē Smiltenes novada domes deputāte, Smiltenes vidusskolas direktore Ilze Vergina.
Izmaiņas skar 5.–9. klases
Līdz šim Smiltenes novada pašvaldība nodrošināja brīvpusdienas visiem 1. līdz 9. klašu skolēniem vispārējās pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības iestādēs, tostarp nodrošinot atvieglojumus ēdināšanas izdevumu apmaksai visu sociālo mērķa grupu pārstāvjiem.
Ņemot vērā pārtikas produktu un energoresursu sadārdzinājumu un ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanas ietekmi uz pašvaldības budžetu, kur faktisko izmaksu apmēri pārsniedz pašvaldības iespējas dotēt brīvpusdienas līdzšinējos apmēros, novada deputāti domes sēdē nolēma 5. līdz 9. klašu izglītojamajiem noteikt vecāku daļēju līdzfinansējumu viena eiro apmērā par pusdienu izdevumiem (vienu ēdienreizi). Savukārt, ja skolēns atbilstoši izglītības iestādes piedāvājumam ieturēs papildu ēdienreizes mācību dienā (arī brokastis vai launagu), par tām būs jāveic maksājums pilnā ēdienreizes izcenojuma apmērā.
Ir noteikts līdzmaksājums (līdz 2,50 eiro par vienu dienu) ēdināšanas izmaksu daļējai segšanai arī vecākiem, kuru bērni apmeklē novada pirmsskolas izglītības iestādes un apgūst mācību programmu piecus un sešus gadus veco bērnu grupās.
Vecākiem līdz novembra nogalei jānoslēdz vienošanās ar izglītības iestādi par ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanu.
Līdzīgus lēmumus pieņēmušas pašvaldības daudzviet Latvijā un pat laicīgāk, jo Smiltenes novadā tas izdarīts, mācību gadam iesākoties, norāda Ilze Vergina.
“Pieļauju, būs vecāki, kuri varbūt par saviem bērniem rakstīs atteikumu, bērni ēdīs citur par savu naudu vai arī ņems līdzi ēdienu no mājām. Savukārt tie skolēni, kuriem ēdināšanā pienākas atbalsts no pašvaldības, šo atbalstu turpinās saņemt, un atbalsta grupas ir pietiekami lielas. Taču kopumā jaunā kārtība skolām radīs papildu darbu un pienākumus, jo šī sistēma ir jāiedarbina, lai mēs varētu uzskaitīt un nodot ziņas ēdinātājiem, cik un kas ēd. Pats svarīgākais, lai bērni skolā ir paēduši un nav ar tukšu vēderu,” piebilst Smiltenes vidusskolas direktore.
Savukārt 1. līdz 4. klašu skolēniem Smiltenes novadā arī turpmāk skolas pusdienu izdevumi tiks segti no valsts un pašvaldības budžeta. Vecāku līdzmaksājums būs nepieciešams gadījumos, ja izglītojamais ietur papildu ēdienreizes mācību dienā (arī brokastis vai launagu).
Vidusskolas (10.–12. klašu grupā) visus ar skolas ēdināšanu saistītos izdevumus sedz paši skolēni, ja izvēlas pusdienas paēst skolā, nevis citviet Smiltenē.
Atvieglojumi paliek spēkā
Tāpat kā līdz šim Smiltenes novadā tiks segti ēdināšanas izdevumi visiem skolēniem, kuri atbilst atvieglojumu saņēmēja statusam. Tie ir bērni, kuriem noteikta invaliditāte, daudzbērnu ģimeņu bērni, ko apliecina derīga Latvijas Goda ģimenes apliecība “3+ Ģimenes karte”, aizbildnībā esoši bērni, bērni, kuru ģimenei piešķirts trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statuss, informē Linda Beitika, Smiltenes novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja.
Šajos gadījumos, noslēdzot vienošanos ar izglītības iestādi par ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanu, vecākiem jāaizpilda un jāiesniedz Smiltenes novada Sociālajā dienestā iesniegums atvieglojumu saņemšanai, pamatojoties uz kuru tālāk tiks pieņemts lēmums par atvieglojumu piešķiršanu. Lai pretendētu uz šo atvieglojumu piešķiršanu, pašvaldība aicina savlaicīgi pārliecināties par atbilstību kādai no minētajām sociālajām grupām un nepieciešamības gadījumā aktualizēt izglītības iestādē pieejamos datus.
Ilze Vergina pieļauj, ka vecākiem par jauno līdzmaksājuma kārtību radīsies dažādi jautājumi, varbūt arī par skolas pusdienu kvalitāti, tāpēc tiks domāts, kā vecākiem radīt iespēju pašiem atnākt tās nogaršot. “Cilvēkiem ir dažāda izpratne par to, kas ir garšīgs un kas ir veselīgs ēdiens, ģimenēs ir arī dažādas tradīcijas. Jebkurā gadījumā skolas ēdināšanas procesa organizēšanā ir iesaistīti daudzi cilvēki, paldies viņiem, jo tas ir liels darbs. Domāju, ka reizēm netiek novērtēts labais, ko darām,” viedokli pauž Smiltenes vidusskolas direktore.
Reklāma