Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Sieviete brauc stiprā dzērumā, kas citam būtu nāvējošs

Automašīnu vadot tādās promilēs, kriminālprocess ir “godam” nopelnīts. Tā pieredzējuši policisti vērtē faktu, ka Smiltenes novadā, automašīnu vadot 4,17 promiļu lielā alkohola reibumā, nesen aizturēta kāda 1982. gadā dzimusi sieviete.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Veicot ikdienas patrulēšanu, Valsts policijas ekipāža aizvadītajā svētdienā, 27. augustā, pulksten 14.50 Grundzālē uz valsts galvenā autoceļa Rīga–Sigulda–Igaunijas robeža apturēja automašīnu “Volvo”.

Mašīnu apturēja, jo radās aizdomas

Veicot pārbaudi, tika konstatēts, ka 1982. gadā dzimusi sieviete vadīja automašīnu bez jebkāda veida transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām, būdama alkohola reibumā. Minimālā alkohola koncentrācija izelpojamajā gaisā bija 4,17 promiles. Autovadītāja tika aizturēta un nogādāta uz Ziemeļvidzemes īslaicīgās aizturēšanas vietu dzēruma izgulēšanai, bet transportlīdzeklis – konfiscēts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Policijā ir uzsākts kriminālprocess par noziedzīgu nodarījumu pret satiksmes drošību.

Pēc “Ziemeļlatvijas” rīcībā esošās neoficiālās informācijas, sieviete ir kāda Smiltenes novadam tuvējo novadu iedzīvotāja. Valsts policija šādu informāciju plašsaziņas līdzekļiem nesniedz. “Varam atklāt notikuma vietu, bet nevaram atklāt, no kurienes persona ir,” skaidro Rūta Smilga, Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieka palīgs.

Policistiem, profesionāli patrulējot, radās aizdomas, ka, iespējams, persona automašīnu vada alkohola reibumā. Apturot automašīnu, radās pamatotas aizdomas, ka tas tā arī ir, bet lielās promiles atklājās, veicot alkohola pārbaudi. Tik lielas promiles tiek konstatētas samērā reti, bet tas, ka dzērājšoferi ir arī sievietes, nav retums, piebilst Rūta Smilga.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

4,17 promiles ir ļoti daudz. Teorētiski cilvēkam, sasniedzot četras līdz piecas promiles, vajadzētu būt komā vai jānomirst. Ir viedoklis, ka tik lielu alkohola koncentrāciju ir iespējams panākt, dzerot diendienā ilgstoši.

Policisti bija īstajā vietā un laikā

Valkā praktizējošais ģimenes ārsts, narkologs Valdis Ķiris sarunā ar “Ziemeļlatviju”, uzklausot informāciju par Grundzālē aizturēto autovadītāju, skaidro, ka situācijas tomēr var būt dažādas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“4,17 promiles var arī būt asinīs, ja dzerts ir nupat un sieviete ir tūlīt sēdusies pie stūres. Alkohols, iespējams, vēl bija kuņģī un izelpojamajā gaisā, nebija paguvis uzsūkties un aiziet līdz smadzenēm, tāpēc arī šī sieviete vēl varēja pabraukt, bet pēc 10 minūtēm varbūt būtu grāvī ar visu mašīnu. Ja sieviete ir maziņa, tad četras promiles var dabūt, izdzerot nelielu daudzumu alkohola, bet “kārtīgam” vīrietim būtu jādzer ļoti daudz un ilgi. Bet tas ir briesmīgi, ja sieviete ar četrām promilēm sēžas pie stūres! Ar tādu alkohola daudzumu cilvēkam būtu jābūt gar zemi. Jau 2,5 promiles ir smags apreibums. Pie stūres vajadzētu sēsties tikai ar nulle promilēm, kā ir Igaunijā. Nezin kāpēc mums kaut ko atļauj, cilvēki nenovērtē savas spējas un brauc, domājot, ka izdzēruši nedaudz, bet promiles ir lielas un rezultātā notiek avārijas,” pārdomās dalās Valdis Ķiris.

Latvijā likumdošana nosaka, ka ir aizliegts vadīt transportlīdzekli, ja vadītājam, kuram mehānisko transportlīdzekļu vadīšanas stāžs ir lielāks par diviem gadiem, alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,5 promiles (0,2 promiles, ja vadītāja stāžs ir mazāks par diviem gadiem).

Teorētiski var pieļaut – ja tobrīd uz Vidzemes šosejas nebūtu patrulējusi Valsts policijas ekipāža, sievietes vadītais “Volvo” pēc kāda brīža varētu arī būt nevis grāvī, bet izraisījis sadursmi ar citu transportlīdzekli.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tagad šai sievietei būs jāstājas tiesas priekšā. Taču šis gadījums parāda, ka arī pērnā gada nogalē Latvijā ieviestie bargākie sodi par sēšanos pie stūres alkohola reibumā, ieskaitot transportlīdzekļa konfiskāciju, diemžēl nav mainījuši vismaz vienas daļas iedzīvotāju attieksmi pārkāpt likumu. Acīmredzot dzērājšoferi neaizdomājas, ka viņi apdraud ne tikai savu, bet arī citu ceļu satiksmes dalībnieku veselību vai dzīvību, vai arī viņiem tas ir vienaldzīgi.

uzziņai

Par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu vadīt transportlīdzekli, ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles, vai par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu vadīt transportlīdzekli narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē var sodīt:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

• ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam;

• ar īslaicīgu brīvības atņemšanu;

• ar probācijas uzraudzību;

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

• ar sabiedrisko darbu;

• ar naudas sodu;

• atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem.

Ja konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles, transportlīdzeklis vadīts apreibinošo vielu ietekmē vai transportlīdzekļa vadītājs atsakās no medicīniskās pārbaudes veikšanas, noteikumi paredz transportlīdzekļa konfiskāciju:

• konfiskācijai pakļauj noziedzīgu nodarījumu izdarījušai personai piederošo transportlīdzekli, ar kuru tā izdarījusi noziedzīgo nodarījumu;

• ja noziedzīgais nodarījums izdarīts ar transportlīdzekli, kas pieder citai personai, no noziedzīgu nodarījumu izdarījušās personas piedzen pilnu vai daļēju šī transportlīdzekļa vērtību.

(Avots – Ceļu satiksmes drošības direkcija)

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.