Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Savu veikumu rāda tautas daiļamata meistares

Ir pagājis 21 gads kopš iepriekšējām tautas daiļamata meistaru Raitas Leites (no kreisās) un Ausmas Dūles personālizstādēm. Nu viņu prasmes var novērtēt izstādē “Vecmāmiņas stāsts”. Foto: Sandra Pētersone

Tas ir apliecinājums  mūsu kultūras vērtībām, tradīcijām un arī draudzībai – tā Tautas lietišķās mākslas studijas (TLMS) “Smiltene” vadītāja Liene Strazdiņa piesaka Smiltenes novada Kultūras centrā atklāto “Vecmāmiņas stāstu”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Vecmāmiņas stāsts” ir TLMS “Smiltene” daiļamata meistaru un labu draudzeņu smilteniešu Raitas Leites un Ausmas Dūles personāl­izstāde, tajā izliktas šatiersegas, plecu lakati, Lielvārdes jostas, linu dvieļi ar mežģīnēm.

Var mācīties un iedvesmoties

Kopš viņu pēdējās personālizstādes Smiltenē pagājis 21 gads, tāpēc “Vecmāmiņas stāsts” sniedz labu iespēju atkal papriecāties par augstvērtīgiem tautas lietišķās mākslas darbiem un TLMS “Smiltene” meistaru prasmēm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādi jau apskatījusi palsmaniete Inita Biķe un iesaka to darīt arī citiem. “Gan Raitas, gan Ausmas darbi vienmēr ir priecējuši ar savu krāsu izjūtu un kompozīciju. Tā ir arī šoreiz. Var stāvēt pie katra darba, skatīties un baudīt. Katrā darbiņā ir ielikta mīlestība un sirsnība. Ļoti skaisti!” priecājas Inita.

Ideja par Raitas Leites un Ausmas Dūles personālizstādi Lienei Strazdiņai radās, redzot, kā abas daiļamata meistares strādā. “Viņu dzīves pieredze, kopā būšana un kopā darīšana ir fenomenāla, mūsdienās tas ir ārkārtīgs retums. Abas strādā roku rokā un tajā pašā laikā pilnībā saglabā savu   būtību, savu unikalitāti un ir tik atšķirīgas savos darbos, ka es nekļūdīgi varu pateikt, kurš ir kuras darbs. Viņas neietekmē viena otru, bet papildina. Tas ir arī stāsts par draudzību, par to, kā   draudzību saglabāt un nepazaudēt, it sevišķi šajā pandēmijas laikā. Abas kundzes ir tik ļoti pieredzes bagātas, ka  no viņām var  mācīties un iedvesmoties,” stāsta Liene Strazdiņa.

Viņa priecājas, ka studijas jaunās audējas mācās no pieredzējušajām meistarēm, piemēram, Daiga Melnace vada aušanas pulciņu iesācējiem un Ausma  pieskata, pamāca un neskopojas ar padomu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Abu audēju darbi priecē ar lielisku krāsu izjūtu un kompozīciju, tajos pieredze iet roku rokā ar mīlestību pret darāmo. Foto: Sandra Pētersone

Ieskaņa lielai jubilejai

Raita Leite un Ausma Dūle tautas daiļamata meistares nosaukumu ieguvušas septiņdesmitajos gados, kopš tā laika abas ir arī labas draudzenes.

Pandēmijas laikā tikties sanācis mazāk, teju gadu Covid-19 izplatības ierobežojumu dēļ TLMS “Smiltene” mājvietā, kur atrodas stelles, studijas dalībnieces nevarēja strādāt. “Ir grūti, kad netiec cilvēkos,” atzīst Raita Leite. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādei abas meistares atlasījušas pēdējo gadu darbus. Raitai Leitei tās ir piecas šatiersegas, trīs plecu lakati un četras Lielvārdes jostas, Ausmai Dūlei – deviņi dvieļi ar mežģīnēm, divas segas, četri pirts dvieļi, tikpat plecu lakatu. Dvieļi ir viņas lauciņš, savukārt Raitas sirdsdarbs ir Lielvārdes jostas, viņai arī patīk domāt, kā salikt kopā krāsas un veidot šatierus segām un lakatiem (šatieris ir vienas un tās pašas krāsas dažādu toņu joslains salikums, piemēram, austās segās – redakcijas piezīme).

Taujāta, cik ilgā laikā top šatiersega, Raita Leite skaidro, ka tas ir garš process. “Vispirms jāsagādā un jāizmazgā dzija, tad šķēri (audumam garumā ejošie pavedieni, kas veido tā pamatu – redakcijas piezīme) jāsataisa stellēs, jāsavelk, jāuzbomē  – jāuzvelk uz stellēm, jāsanītī (jāsaver nītīs), jāsaķemmē, jāuzsien un tad var sākt aust. Cik stundu dienā ir spēks nosēdēt un aust, tik ātri arī izdari darbu,” stāsta Raita Leite. Viņa šatiersegu noauž apmēram divās nedēļās.

Smiltenes novada Kultūras centrā, kinozāles foajē, izstādi “Vecmāmiņas stāsts” var skatīt līdz 22. janvārim. Izstādi rīko Tautas lietišķās mākslas studija “Smiltene”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

2022. gadā TLMS “Smiltene” apritēs 75 gadi, savā ziņā šī izstāde ir ieskaņa lielajai jubilejai.

Izstādes “Vecmāmiņas stāsts” iespējams apskatīties ŠEIT.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.