- Šis notikums ir pagājis.
Fotovēsturnieka P. Korsaka jubilejas fotoizstāde “Personības manā dzīves ceļā” atklāšana
4.11.2023 / 14:00 - 17:00
No 4. novembra līdz 2. decembrim (ieskaitot) Valkas novadpētniecības muzejā eksponēta Pētera Korsaka fotoizstāde ”Personības manā dzīves ceļā”. Tā tapusi 2017. gadā – atzīmējot Pētera Korsaka 80 gadu jubileju. Izstāde veltīta laikabiedriem, ar kuriem viņam ir bijusi kāda sadarbība vai vienreizēja un neaizmirstama tikšanās. Tie ir cilvēki, kas ar savu darbu labi pazīstami Latvijā un aiz tās robežām – Vaira Vīķe-Freiberga, Andrejs Eglītis, Jānis Stradiņš, Gunārs Birkerts, Broņislava Martuževa, Lidija Lasmane-Doroņina un daudzi citi.
Fotovēsturnieks un fotomākslinieks Pēteris Korsaks ir lielākā autoritāte Latvijas fotogrāfijas vēstures pētnieku vidū. Viņš sava darba mūža 40 gadus veltījis latviešu fotogrāfijas vēstures izpētei un turpina to darīt arī šobrīd.
Pēteris Korsaks ir viens no Latvijas Fotogrāfijas muzeja izveidotājiem. Kā Fotogrāfijas muzeja galvenais speciālists viņš veidoja fundamentālu bāzi muzeja krājumam un pētniecības tradīcijām.
Rīgas kinostudijā ar Pētera Korsaka ierosinājumu tapušas divas dokumentālās filmas par Latvijas fotogrāfijas vēsturi – ”Putniņa izlidošana” (1979) un ”Spoguļa dziļums” (1980).
Savus pētījumus par latviešu fotogrāfiem un viņu darbību Latvijas novados P. Korsaks regulāri publicējis Latvijas laikrakstos un žurnālos.
Pēteris Korsaks ir aptuveni divdesmit grāmatu autors un līdzautors. Pēdējos gados ir tapuši izdevumi: ”Latviešu fotogrāfi – kara liecinieki” (2019), ”Eižens Finks. Fotogrāfs leģenda.” (2022). Daudzu gadu garumā Pēteris Korsaks pētījis pasaulē mazākās fotokameras VEF MINOX vēsturi, uzmeklējis tās izgudrotāju Valteru Capu (1905-2003). Šobrīd publicēšanai tiek gatavota grāmata par latviešu inženieru augsto sasniegumu – 1937. gadā radīto pasaulē mazāko fotokameru. Sagatavošanā ir arī P. Korsaka sastādītā grāmata par Strenču fotodarbnīcu ”Spundes Strenči”. Patlaban autors pievērsies tēmai par represijās cietušajiem fotogrāfiem un kara reportieriem.
Pēteris Korsaks saņēmis vairākus apbalvojumus un goda nosaukumus. Viņš ir, piemēram, Kultūras fonda Spīdolas fonda pirmais stipendiāts Latvijā (1988), Valsts kultūrkapitāla fonda mūža stipendiāts, Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks (2006). Taču kā visdārgākais apbalvojums ir tautas mīlestība, ko viņš ar savu pašaizliedzīgo mūža darbu godam nopelnījis.
Latvijas fotogrāfijas vecmeistars Pēteris Korsaks piedzima 1937. gadā Latgalē, Maltas pusē. Studiju laikā viņš devās uz Rīgu, kur ritējusi viņa turpmākā dzīve. Tomēr Latgale P. Korsakam joprojām ir tuva. Par dzimtās Maltas vārda popularizēšanu Latvijā un pasaulē, kā arī ieguldījumu dzimtā pagasta vēstures izpētē un novadnieku piemiņas saglabāšanā, P. Korsakam piešķirts Maltas Goda pilsoņa nosaukums (2022).
Kādā intervijā Pēteris Korsaks teicis: ”Fotogrāfam jābūt ļoti asredzīgam, jāspēj saskatīt to, ko citi neredz. Jābūt mērķim: dokumentēt savu laiku, cilvēkus vai taisīt mākslu.”
Izstādes ”Personības manā dzīves ceļā” apmeklētājiem ir iespēja noskatīties Pētera Korsaka dzimtai veltīto Latvijas televīzijas videofilmu ”Jel balsi paceliet, kas dzīvi palikuši” (1990).
4. novembrī plkst. 14.00 Valkas novadpētniecības muzeja izstāžu zālē notiks fotovēsturnieka un fotomākslinieka Pētera Korsaka fotoizstādes “Personības manā dzīves ceļā” atklāšana.
Pasākums ir bez maksas. Būsiet laipni gaidīti!
Izstāde apskatāma: līdz 2. decembrim (ieskaitot)
- Pirmdienās – piektdienās plkst. 10.00–17.00
- Sestdienās plkst. 10.00–16.00
Valkas novadpētniecības muzeja darba laiks Valsts svētkos:
- 17. novembrī plkst. 10.00-16.00;
- 18. novembrī plkst. 10.00-15.00. Ieeja bez maksas;
- 19., 20. novembrī muzejs slēgts.
Ieejas maksa izstādē: 1.00 €;
pensionāriem, studentiem, skolēniem 0,50 €
Valkas novada izglītības iestāžu audzēkņiem ieeja izstādē ir bez maksas.
Reklāma