Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Nākamgad valcēniešiem palielināsies maksa par mājas apsaimniekošanu

Nākamgad valcēniešiem, kuri dzīvo Valkas novada pašvaldības dzīvokļos un privātos mājokļos, būtiski pieaugs apsaimniekošanas maksa. Par šīs komunālā maksājuma rēķina pozīcijas pieaugumu iedzīvotāji saņēmuši paziņojumus no SIA “Valkas Namsaimnieks”. FOTO: INGA KARPOVA

Aizvadītās nedēļas nogalē Valkas pilsētas iedzīvotāji, kuri dzīvo SIA “Valkas Namsaimnieks” apsaimniekotajās mājās, saņēma paziņojumu par pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksas apmēru 2024. gadam. Iedzīvotājiem jārēķinās, ka ar nākamā gada 1. janvāri šī maksa būtiski pieaugs. Turklāt jaunās apsaimniekošanas maksas par vienu dzīvojamās telpas kopējās platības kvadrātmetru atšķirsies.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iedzīvotāji dalās ar informāciju

Skaidrs, ka ikviena maksājuma palielināšana būtiski ietekmē iedzīvotāju kopējo izdzīvošanas budžetu, un šī maksu palielināšana vienmēr izpelnās kritiku, pārmetumus un asas diskusijas. Bez tām neiztikt arī šoreiz.

Pirmdien pirms šīs publikācijas tapšanas sociālajos tīklos “Ziemeļlatvijas” kontā aicinājām valcēniešus dalīties ar informāciju par jauno apsaimniekošanas maksu. Jāteic, ka šis ieraksts izpelnījās sociālo tīklu lietotāju atsaucību. Proti, valcēnieši ne tikai dalījās ar informāciju par jauno apsaimniekošanas maksu, bet arī izteica kritiku apsaimniekotājiem – SIA “Valkas Namsaimnieks” un arī tā saucamajiem māju vecākajiem. Jevgenija Seņkāne aicina: “Vajadzētu sākt dalīties ar bildēm, kas netiek darīts, lūdzot simts un vienu reizi.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Noteikti pieprasīsim atskaiti par padarīto. Citādi pēc dokumentiem mums jau noteikti rododendru un botāniskais dārzs ir apkārt mājai,” raksta lietotāja ar niku Viktorija Vitaļjevna.

Savukārt Iveta Ņikitina pie šī ieraksta komentē: “Mājā Stendera ielā 3 (šī māja ir renovēta – redakcijas piebilde) jau ar šīgada janvāri pieauga apsaimniekošanas maksa. Tā ar PNV (pievienotās vērtības nodokli – redakcijas piebilde) ir 0,48 eiro. Vai tiešām pieaugs atkal?” Arī Jānis Tolmanis raksta: “Ausekļa ielā 2 – 0,47 (bez PVN). Cerams, ka viņi ir sagatavojuši labu, detalizētu pamatojumu maksas palielināšanai.”

Žurnālistes e-pastā “iekrita” vēstule no Rūjienas ielas 8. mājas iedzīvotājas: “Rūjienas 8 šobrīd ir 0,47 bez PVN. Mums nav bijis paziņojums par maksas paaugstināšanu. Mums plus vēl rēķinā klāt nāk pašvaldības īres maksas daļa, jo ir tā saucamais domes dzīvoklis. Īsti nav skaidrs, par ko būtu jāpaaugstina šī maksa, ja, manuprāt, īsti nekas ievērības cienīgs netiek darīts. Vai tiešām jāpaaugstina maksa, lai samaksātu tā saucamajām kāpņutelpas apkopējām? Visu laiku tikām galā paši, nu kādam jāmaksā? Mūsu mājai pat mājas vecākā nedzīvo šeit, bet katru mēnesi tik atved rēķinus, un tas arī viss. Uzskatu, ka tāda tad nav vajadzīga. Citās mājās, kur ir kārtīga mājās vecākā, tiek organizēts siltināšanas projekts, bet mums nekā. Vai tiešām nesiltinātas mājas ir vajadzīgas, lai būtu muļķi, kas maksā lielus rēķinus par apkuri? Ierosinu arī šādu jautājumu uzdot “Valkas Namsaimnieka” vadībai.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aizvadītajās brīvdienās sarunās ar iedzīvotājiem “Ziemeļlatvija” uzzināja, ka, piemēram, dažās renovētajās mājās Merķeļa ielas dzīvojamā rajonā par vienu kvadrātmetru dzīvojamās platības nākamgad būs jāmaksā 60 centi, bet mājās ar krāsns apkuri, kurās veicami apjomīgi remontdarbi, piemēram, jumta nomaiņa, būs jāmaksā 73 centi par dzīvojamās platības vienu kvadrātmetru.

Arī palielinātā apsaimniekošanas maksa netiks līdzi visām izmaksām

Iedzīvotājiem paredzētajā SIA “Valkas Namsaimnieks” paziņojumā, kuru parakstījusi prokūriste Ilona Biseniece, norādīts, ka ar apsaimniekošanas maksas pamatojumu var iepazīties SIA “Valkas Namsaimnieks” katru darbdienu no pulksten 9 līdz 12 un no pulksten 13 līdz 16. “Ziemeļlatvija” noskaidroja, ka līdz pirmdienas pusdienlaikam tikai divi iedzīvotāji lūguši šādu skaidrojumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmdien “Ziemeļlatvija” sazinājās ar SIA “Valkas Namsaimnieks” valdes locekli Ivo Meļķi. Viņš gan šonedēļ nav darbā, jo ir saslimis, bet “Ziemeļlatvijai” sniedza skaidrojumu, kāpēc tiek paaugstināta apsaimniekošanas maksa. Viņš norāda, ka jau vairākus gadus māju apsaimniekošanas maksas ir atšķirīgas, jo katrai mājai ir savas nepieciešamības un atšķirīgs tehniskais stāvoklis.

“Apsaimniekošanas maksa ir jāpalielina, jo daudzām mājām, kur nav bijusi renovācija, nepieciešami mājas tehniskā stāvokļa uzlabojumi. Esam organizējuši mājas iedzīvotāju sapulces, kurās informējam par to, ka, piemēram, ir pēdējais laiks nomainīt jumtu. Taču iedzīvotāji sapulcē nepiekrita, ka jumta nomaiņai tiek ņemts kredīts. Kāds tad apsaimniekotājiem ir variants? Arī nosakot apsaimniekošanas maksu, piemēram, 73 centi par kvadrātmetru, neko daudz nevarēs uzkrāt. Likumdošanā pastāv variants, ka apsaimniekotājs jumtu nomaina, bet nākamajā mēnesī visas izmaksas sadalām uz iedzīvotājiem un iekļaujam komunālā maksājuma rēķinā. Piekritīsiet, tas taču būs drastiski? Jārēķinās, ka uz šodienu jumta nomaiņa, piemēram, astoņu dzīvokļu mājai, izmaksās vairāk nekā divdesmit tūkstoši eiro,” skaidro I. Meļķis. Viņš stāsta, ka pirms tam apsaimniekotājs apsekoja dzīvojamās mājas, lai saprastu, kādi nepieciešami mājas tehniskā stāvokļa uzlabojumi un cik tam būs nepieciešami aptuvenie finanšu līdzekļi. Vēl I. Meļķis vērš uzmanību uz to, ka ar 2026. gadu kā obligāta prasība noteikta, ka līdzšinējie ūdens skaitītāji būs jānomaina pret viedajiem skaitītājiem, lai patērētā ūdens rādījumus varētu nolasīt attālināti. Līdzīgi kā tas ir jau ar viedajiem elektroenerģijas rādītājiem, kas uzstādīti vairumam elektroenerģijas lietotāju.

“Tas nozīmē, ka dzīvokļos būs jāuzstāda viedie ūdens skaitītāji. Tas ir apsveicami, bet mums būs jādomā, kā to izdarīt, jo paralēli tam būs jāievieš arī nolasīšanas sistēma. Arī šī iemesla dēļ pakāpeniski ceļam apsaimniekošanas maksu, bet arī šis paaugstinājums diemžēl netiek līdzi visām pieaugošajām izmaksām,” secina I. Meļķis. Viņš vērš uzmanību arī uz to, ka ar 2024. gadu Latvijā tiek palielināta minimālā darba alga.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Mūsu darbiniekiem ir jāmaksā konkurētspējīgs atalgojums, jo celtniecībā trūkst zinošu un profesionālu darbinieku,” skaidro I. Meļķis. Ar katru gadu pieaug arī apdrošināšanas izmaksas, jo SIA “Valkas Namsaimnieks” ir apdrošinājis visas apsaimniekojamās mājas – kopumā 80 dzīvojamās mājas.

Pēc tam, kad I. Meļķis atgriezīsies darba ierindā, “Ziemeļlatvija” ar apkopotajiem iedzīvotāju uzdotajiem jautājumiem vērsīsies pēc atbildēm par konkrētām māju problēmām.

Uzziņai

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kas tieši ietilpst apsaimniekošanas maksā?

Apsaimniekošanas maksu veido daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas uzturēšanas un apsaimniekošanas izdevumi.

Apsaimniekošanas maksas aprēķināšanas kārtību nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr.1014 “Kārtība, kādā aprēķināma maksa par dzīvojamās mājas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pamatojoties uz šiem noteikumiem, SIA “Valkas Namsaimnieks” kā daudzdzīvokļu dzīvojamo māju
apsaimniekotājs veic šādas darbības:

1) sastāda atsevišķi katrai daudzdzīvokļu dzīvojamai mājai uzturēšanas un apsaimniekošanas darbu tāmi;

2) atbilstoši sastādītai apsaimniekošanas darbu tāmei aprēķina atsevišķi katras daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašniekiem maksu par dzīvojamās mājas apsaimniekošanu un pārvaldīšanu;

3) katru gadu līdz 15. oktobrim dzīvokļu īpašniekiem rakstiski paziņo par apsaimniekošanas maksas apmēru
nākamajam kalendārajam gadam;

4) sagatavo dzīvokļu īpašniekiem pārskatu par katras daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksas izlietošanu.

Likumdošana nosaka obligāti veicamās apsaimniekošanas (pārvaldīšanas) darbības un citas darbības.

Obligāti veicamās darbības sevī ietver dzīvojamās mājas uzturēšanu (fizisku saglabāšanu) atbilstoši

normatīvo aktu prasībām, tas ir:

1) dzīvojamās mājas, tajā esošo iekārtu un inženiertehnisko komunikāciju tehniskā apkope un kārtējais remonts;

2) dzīvojamajai mājai piesaistītā zemesgabala sanitārā kopšana;

3) mājas pārvaldīšanas pakalpojumi, tai skaitā finanšu uzskaites organizēšana, juridiskie pakalpojumi un lietvedības nodrošināšana;

4) nākamajam periodam nepieciešamo remontdarbu plānošana.

Citas apsaimniekošanas darbības ir darbības, kas saistītas ar dzīvojamās mājas apsaimniekošanu un tiek veiktas tikai atbilstoši mājas īpašnieku gribai un maksātspējai, piemēram, mājas renovācija.

Svarīgi zināt, ka dzīvojamo māju kāpņu telpu uzkopšana nav ietverta aprēķinātajā apsaimniekošanas maksā, tāpēc par to dzīvokļu īpašniekiem jāvienojas atsevišķi.

Sīkāku informācija par konkrētās mājas apsaimniekošanas maksas izlietojumu var iegūt, ierodoties SIA “Valkas Namsaimnieks” un iepazīstoties ar mājas lietu.

Avots: www.valkasnams.lv

#SIF_MAF2023

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.

Digital Matter icon

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.