2024. gada 5. oktobrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē norisinājās “Skaļās lasīšanas sacensību” jau septītais nacionālais fināls. Tajās piedalījās 19 novadu lasīšanas čempioni no visiem Latvijas reģioniem ar saviem līdzjutējiem, viņu vidū 12 zēni un 7 meitenes, parādot bērnu lasītprieku – ja mēs gribam ieraudzīt grāmatu bērnu rokās, jāļauj, lai viņi to izvēlas paši! Ja mēs vēlamies, lai viņi lasītu ar prieku, vispirms jānodrošina iespēja satikties ar daudzveidīgu literatūru un labvēlīgus apstākļus, lai varētu dalīties ar citiem par izlasīto.
Sabiedrības iesaistes kustība lasīšanas atbalstam “Restarts lasīšanai”, kuras animētais logo pirmo reizi tika demonstrēts šajos svētkos, ir mērķtiecīga LNB iniciatīva, lai nostiprinātu lasīšanas tradīcijas sabiedrībā un pilnveidotu gan jaunās paaudzes lasītprasmi, gan aicinātu lasīt pieaugušos. Nacionālās “Skaļās lasīšanas sacensības” ir tikai viens no pasākumiem, ko rīko LNB ar LR Kultūras ministrijas un Izglītības un zinātnes ministrijas atbalstu, apvienojot spēkus lasītprasmes zemo rādītāju uzlabošanai. Blakus pirmsskolas vecuma bērnu un ģimeņu lasītveicināšanas programmai “Grāmatu starts”, vecākajai un tradīcijām bagātākajai programmai “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”, “Skaļās lasīšanas sacensības” ir trešā nozīmīgākā LNB iniciatīva tieši pusaudžu iesaistīšanai aktīvākā lasīšanā.
Pagājušā gada čempiona titula ieguvējs Hugo Pakalns no Smiltenes vidusskolas, ievadot pasākumu, uzmundrināja dalībniekus: “Nu, ko – esat uztraukušies? Es arī! Tomēr man ir liels prieks atgriezties un redzēt jūs visus šeit. Šodien satiekas labākie no labākajiem grāmatu lasītājiem! Esmu atvedis uz Rīgu ceļojošo balvu, kura veselu gadu priecēja mūs manā skolā Smiltenē. To ar prieku nodošu šī gada skaļās lasīšanas čempionam! Novēlu jums izbaudīt šo pasākumu, jo jūs visi jau esat uzvarētāji! Un atcerieties – neveiksminieki žēlojas, čempioni trenējas!”
Čempiones titulu šogad ieguva Grēta Gerda Lepere no Dundagas vidusskolas, pārstāvot Kurzemi. Viņa lasīja lietuviešu autoru Vitalijas Maksvītes, Marjus Marcinkeviča grāmatas “Bete un lidojošā dzimšanas dienas dāvana” fragmentu. Iepazīstinot ar sevi, viņa teica: “Tas, kurš lasa grāmatas, izdzīvo tūkstošiem dzīvju. Tas, kurš nelasa, tikai vienu”. 2.vietā – Amēlija Laimiņa no Dobeles 1. vidusskolas, pārstāvot Zemgali, kura lasīja fragmentu no Dzintara Tilaka grāmatas “Zlatas ceļš”, kas stāsta par ukraiņu meitenes ceļojumu uz Rīgu caur kara plosīto Ukrainu. Amēlija, lai raksturotu savu lasītprieku, savā vizītkartē citēja Zigmunda Skujiņa vārdus: “Grāmatas ir kā smaržas – cita noturīgāka, cita ātrāk gaistoša”. 3.vietu ieguva Ralfs Mitkevičs no Ādažu vidusskolas, viens no Pierīgas reģiona finālistiem. Viņš bija izvēlējies Džeimsa Patersona, Krisa Tebetsa grāmatu “Pamatskola. Kā es izdzīvoju cīņā ar huligāniem, brokoļiem un Čūsku kalnu”. Viņa vizītkartē bija rakstīts: “Ar fantāzijas palīdzību es iekļūstu grāmatu pasaulē, kuru lasot esmu uzbūris. Te atdzīvojas stāsta varoņi, esmu pašā grāmatas notikumu virpulī”.
Interesentiem no Latvijas un citām valstīm bija iespēja sacensības vērot video tiešraidē LNB YouTube kanālā, LNB.lv, LSM.lv un “LSM Bērnistaba” Facebook lapā, ko izmantoja vairāki simti līdzjutēju. Pasākuma ieraksts arī turpmāk ir pieejams ikvienam, kuru interesē, ko šobrīd lasa un, cik prasmīgi ir 5. un 6. klašu skolēni.
“Skaļās lasīšanas sacensībās” grāmatu izvēle ir ļoti daudzveidīga, sākot no klasikas darbiem, piemēram, Alana Aleksandra Milna “Vinnijs Pūks un viņa draugi” un Pamelas Lindones Treversas “Mērija Popinsa”, Imanta Ziedoņa “Krāsainās pasakas”, līdz pasaulē iemīļotām grāmatām – Džoannas K. Roulingas “Harijs Poters un Nāves dāvesti”, Džefa Kinnija “Grega dienasgrāmata”, Oles Lunda Kirkegora “Gumijas Tarzāns” un citas. Aktīvi lasīti tiek arī latviešu mūsdienu autoru darbi – Dzintara Tilaka “Šausmiņa”, “Labo blēņu vasara”, “Zlatas ceļš”, “Raibi labā nometne”, Ilzes Skrastiņas “Kā iet pa skolu? Normāli”, Rutas Svažas “Pelesdēls Gudrinieks” un citi. Iemīļoti ir arī kaimiņzemju mūsdienu autoru darbi – Vitalija Maksvīte, Marjus Marcinkevičs “Bete un lidojošā dzimšanas dienas dāvana”, Gaja Guna Ekle “Brālis, kas nebija vajadzīgs”, Anti Sārs “Tā iet mūsu lietas” un citas. Lasītāji bija izvēlējušies gan humoristiskus, gan traģiskus vai romantiskus darbus. Sacensību svarīgākais likums ir izrādīt cieņu bērna izvēlei, lai veicinātu lasītprieku un pozitīvas emocijas.
Pasākumu vadīja Ansis Bogustovs. Sacensības vērtēja ieinteresēta un grāmatas mīloša žūrija –LNB direktore Dagnija Baltiņa, kura sacensību noslēgumā atzina, ka grāmatas ir gan drošs patvērums, gan atsperšanās platforma: “Lasošie bērni ir apliecinājums lasošai Latvijai! LNB ir lepna būt par nepārtrauktu atgādinājumu lasīšanai un grāmatām.” Savukārt LR kultūras ministre Agnese Lāce priecājās par šo piedzīvojumu un bija gandarīta par drošo sajūtu, ka bērniem ir laiks lasīt, un viņiem patīk to darīt. Savukārt, Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārā sekretāre Silvija Amatniece pateicās skolotājiem Skolotāju dienā un atzina, ka Skaļās lasīšanas sacensības ir lasītprasmes veicinātājs, kas ienes skolās grāmatu kā vērtību. Rakstniecei Laurai Vinogradovai piedzīvotais šķita kā nozīmīgs pierādījums visiem, ka ir jēga turpināt lasīt un rakstīt, bet Lauris Gundars apbrīnoja drosmīgos sacensību dalībniekus, jo, viņaprāt, lasīt skaļi un lielas auditorijas priekšā ir divtik grūti. Pasākumu muzikāli ieskandināja mūziķi Māra Upmane-Holšteine un Juris Kalnišs.
Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību norisi kā valstiski nozīmīgu kultūras pasākumu rīko Latvijas Nacionālā bibliotēka, atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome. Visiem finālistiem dāsnu dāvanu karšu skaitu nodrošina SIA “Jānis Roze”, “Apgāds Zvaigzne ABC” un veikals “Globuss”. Informatīvo atbalstu un tiešraides plašāku pieejamību nodrošināja sabiedrisko mediju portāls LSM.lv .
Fināla sacensības notika pasākumu cikla “Latviešu grāmatai 500” ietvaros. Ciklu atbalsta Latvijas Kultūras ministrija.
Silvija Tretjakova, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Bērnu literatūras centra vadītāja
Reklāma