Šonedēļ valcēniete, divu bērnu māmiņa Evita Stalbe publiskajā telpā izteica aicinājumu Valkas novada iedzīvotājus atbalstīt viņas uzsākto iniciatīvu – parakstu vākšanu ManaBalss.lv. Mamma cer, ka izdosies rast iespēju Valkas novada pašvaldībā dzīvojošajiem pirmsskolas vecuma bērniem ar īpašām vajadzībām bērnudārzu apmeklēt savā pašvaldībā, nevis doties uz Valmieru vai Smiltenes novadu.
ManaBalss.lv ir tīmekļa vietne, kas nodrošina iespēju elektroniski savākt Latvijas Republikas pilsoņu parakstus likumdošanas izmaiņu iniciatīvu iesniegšanai Saeimā vai novadu pašvaldībās. Lai šo iniciatīvu varētu iesniegt Valkas novada pašvaldībā, nepieciešami vismaz 200 iedzīvotāju paraksti.
Grib būt kopā
“Ziemeļlatvija” sazinājās ar divu dēlu mammu. Evita stāsta, ka viņa uzsākusi šo iniciatīvu ar mērķi, lai arī Valkas novadā tiktu atvērta izglītības programma ar kodu 5.8. Šobrīd šādas programmas nav. Evita skaidro, ka šī programma paredzēta bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem.
Līdz ar to viņas četrus gadus vecais dēliņš, kuram konstatēti garīgās attīstības traucējumi un viņš savā vecumā nerunā, spiests nedēļu pavadīt Valmierā. Tur zēns apmeklē pirmsskolas izglītības iestādi “Bitīte”. Katru vakaru dēlu no bērnudārza izņem tētis, bet piektdienās Evita kopā ar septiņus gadus veco dēlu ar autobusu brauc uz Valmieru, lai brīvdienās ģimene būtu kopā Valkā. Evita ar dēlu tēti dzīvo šķirti, bet tētis piedalās bērnu dzīvē.
“Es vēlos būt kopā ar savu dēliņu, nevis tikai brīvdienās un svētku dienās. Šādā vecumā bērniem ir vajadzīga mamma. Valkas novada pirmsskolas izglītības iestādē, kas atrodas Kārļa Skalbes ielā, tiek īstenotas izglītības programmas ar kodu 5.5 un 5.6. Esmu sazinājusies arī ar Rastaka kungu (novada pašvaldības Izglītības, kultūras, sporta un jaunatnes nodaļas vadītāju Rolandu Rastaku – redakcijas piebilde). Viņš man skaidroja, ka neesot problēmu šo 5.8 programmu atvērt, tikai vienīgā problēma esot, kurš to darīs. Šī iemesla dēļ daudzi vecāki spiesti savus mazgadīgos bērnus sūtīt uz bērnudārzu “Bitīte” Valmierā vai Smiltenes novada Palsmanes internātpamatskolu, kur bērniem jādzīvo piecas dienas bez vecākiem. Pašvaldība piedāvā pirmdienās uz Palsmani aizvest, bet piektdienās atvest bērnus mājās. Pieļauju, ka mans bērns netiks vairs bērnudārzā Valkā, bet es vēlētos, lai citiem bērniem būtu šāda iespēja. Mūsu novadā ir un būs šādi bērniņi ar īpašām vajadzībām. Neticu, ka pašvaldība nevarētu atrast pedagogus ar nepieciešamo izglītību pedagoģijā vai fizioterapijā. Novada jaunieši, kas vidusskolu beiguši pirms sešiem vai septiņiem gadiem, gan jau būs studējuši šajās jomās,” spriež Evita. Viņa ir apņēmības pilna paveikt šo savu uzsākto darbu, lai cīnītos ne tikai par savu bērnu, bet arī citiem bērniem ar līdzīgu likteni.
Trūkst pedagogu
ar speciālo izglītību
Novada pašvaldības Izglītības, kultūras, sporta un jaunatnes nodaļas vadītājs Rolands Rastaks skaidro, ka Valkas pirmsskolas izglītības iestādē, kas atrodas Kārļa Skalbes ielā 10, īsteno izglītības programmu izglītojamiem ar valodas attīstības traucējumiem un izglītības programmu izglītojamiem ar jauktiem attīstības traucējumiem.
“Ja izdosies savākt 200 Valkas novadā deklarēto iedzīvotāju parakstus un tie tiks iesniegti novada pašvaldībā, tad pašvaldība lems. Iespējams, ka nolems to pašu, kā ir tagad. Lai īstenotu izglītības programmu ar kodu 5.8, ir vajadzīgs speciālais pedagogs. Pedagogu ar šādu izglītību mums nemaz nav. Šādam bērnam ir vajadzīgi īpaši apstākļi, jo viņu nevar likt kopā ar pārējiem bērniem grupiņā. Kur mums šāda vieta ir redzama? Ja šo bērnu ieliek atsevišķā telpā, ir jāpiesaista arī pārējais personāls. Varbūt šī personāla problēma būtu atrisināma, bet tehniski šajā bērnudārza ēkā telpas ir pat pārpildītas. Te atsevišķu bērnu vajadzībām ir iekārtots arī Montesori kabinets. Birokrātisku šķēršļu it kā nav, bet problēma ir tā, ka trūkst speciālā pedagoga. Turklāt vienam bērnam būs viens pedagogs, kuram maksās tikpat lielu algu kā pedagogam, kurš strādā ar divdesmit bērniem? Valkas novadā ar šādu diagnozi ir trīs līdz četri bērni, bet viņi veiksmīgi apmeklē bērnudārzus vai nu Valmierā, vai Palsmanē,” stāsta R. Rastaks.
Vēl viens iemesls, kāpēc uzreiz šis jautājums nav atrisināms, ir arī saistīts ar novada pašvaldības budžeta iespējām.
Reklāma