Vīrusu laiks neuzglūn negaidīti. Aizvadītā gada nogale un arī janvāris skaidri parāda, ka elpceļu infekcijas slimības turpina rotēt visā Latvijā. No draugiem, paziņām nākas dzirdēt, ka saķerta gripa. Tā šajā sezonā esot īpaši agresīva (ar to domājot smagāku un ilgāku slimošanas laiku), tā nesaudzējot ne pieaugušos, ne bērnus. Tomēr ne par pašiem vīrusiem, patlaban vērojams augsts medikamentu pieprasījums, ko lielākoties izraisījusi saslimšana ar elpceļu vīrusiem, gripu un citām akūtām sezonālām slimībām.
Tas nav jaunums, ka dažādu vīrusu uzliesmojumu laikā virknē aptieku veidojas medikamentu iztrūkums. Izskanējis, ka arvien sarežģītāk kļūst aptiekās atrast dažādus bērniem paredzētus pretdrudža medikamentus un arī antibiotikas gan mazajiem, gan pieaugušajiem pacientiem. Bezrecepšu kategorijā patlaban visvairāk trūkstot ibuprofena un paracetamola suspensijas. Ielūkojoties interneta aptieku piedāvājumā, pie populārākajiem bezrecepšu medikamentiem nākas redzēt uzrakstu – Drīz būs! Kopumā pieprasījums pēc medikamentiem pašlaik ir augsts, taču tā patiesos apjomus precīzi ir grūti aplēst, jo viens klients dodas uz vairākām aptiekām, lai sameklētu sev nepieciešamās zāles. Tikmēr farmaceiti mierina, ka zāles noliktavas saņem, taču nelielos apjomos, un aptiekas nespēj uzpildīt nepieciešamos krājumus lielā pieprasījuma dēļ.
Man šī situācija identiski atgādina 2020. gada pavasari, kad nāca kovidēra un cilvēki ķēra, grāba medikamentus un papildināja mājas aptieciņas ar visiem iespējamajiem pretrudža medikamentiem.
Zāles ir zāles, tām var beigties termiņš, bet es joprojām neizprotu cilvēkus, kuriem mājās nav termometra vai asinsspiediena mērītāja. Ne velti mediķi atkal un atkal atgādina iedzīvotājiem ik pa laikam pārskatīt mājas aptieciņu saturu, pārliecinoties, ka tajā ir visas primāri nepieciešamās lietas. Protams, ar recepšu zālēm un antibiotikām apbruņoties ilgākam laikam nevarēsim, bet bezrecepšu medikamenti taču ir pieejami visu cauru gadu. Tieši tāpēc nereti tiek traucēti Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbinieki, kuriem jādodas uz mājām pēc izsaukumiem ar augstu temperatūru. Ja tas ir nakts laikā un cilvēkam nav mājās pretdrudža zāļu, tad šis noteikti ir risinājums, – atbrauc mediķi, iedot zāles un situācija atrisinās, taču tādām situācijām nevajadzētu būt, jo vairums cilvēku taču zina, ka saslimšanas gadījumā augsta temperatūra normas gadījumā var pieturēties savas trīs dienas.
Mammas gan jau man piekritīs, ka mums gadā vismaz dažas reizes nākas sajusties kā tādiem mājas dakteriem, kuriem jārūpējas par saviem tuvajiem un mīļajiem. Tāpēc ir svarīgi, lai šādos gadījumos viss ir pa rokai – mājas aptieciņai vienkārši ir jābūt, jo īpaši, ja ģimenē ir mazi bērni.
Arī mēs ģimenē pirms pāris nedēļām izslimojām gripas vīrusu. Uz aptieku nemaz doties nevajadzēja, jo mājās bija viss, lai uzsāktu cīņu ar slimību. Ģimenes ārstu varēja sazvanīt pa telefonu, ņemt vērā viņa norādes, ievērot gultas režīmu. Tieši tik vienkārši. Jā, man mājās aptieciņā patiešām ir visdažādākie medikamenti. Tāpēc, ja redzu un zinu, ka kādas zāles drīz beigsies, apskatu interneta aptieku piedāvājumu un pasūtu. Uz aptieku eju reti, vien tad, kad jāsaņem recepšu medikamenti.
Reklāma