Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Kā ziemu pārdzīvo igauņi un latvieši?

Valgas muzejā atklāta interesanta izstāde, kur kopā ar igauņu meistaru darbiem apskatāmi arī Valkas Tautas lietišķās mākslas studijas “Saulīte” dalībnieču darbi. Šī izstāde tapusi, sadarbojoties “Saulītes” vadītājai Inesei Pētersone (otrā no kreisās) un Valgas iedzīvotājai Olustveres tehnikuma rokdarbu nodaļas absolventei Natālijai Karu (trešā no kreisās). Foto: No personīgā arhīva

Valgas muzejā līdz 31. janvārim apskatāma interesanta izstāde, kurā redzams, kā igauņi pirms simts gadiem dzīvojuši ziemā. Starp igauņu meistaru darbiem apskatāmi arī Valkas Tautas lietišķās mākslas studijas “Saulīte” 11 rokdarbnieču darbi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ideja, lai kopā ar igauņu meistariem savu veikumu parādītu arī valcēnietes, pieder Valgas iedzīvotājai Natālijai Karu. Sazinoties ar Natāliju, viņa stāsta, ka pēc profesijas ir šuvēja, bet 44 gadu vecumā izlēma mainīt profesionālo nodarbi un sāka mācīties rokdarbnieču nodaļā Olustveres tehnikumā. Pēc divu gadu ilgas skološanās Natālijai bija jāiziet trīs nedēļu prakse, kurā bija dots uzdevums stellēs noaust divus atšķirīgus audumus tautastērpa brunčiem.

Natālija stāsta, ka Valgā nav šādas Tautas lietišķās mākslas studijas, kāda ir Valkā “Saulīte”. Igauņi vairāk strādā sava hobija līmenī mājās. Taču, iepazīstoties ar “Saulītes” ilggadējo vadītāju Inesi Pētersoni, Natālija varēja veikt prakses uzdevumu, veiksmīgi absolvēt skolu un vēl iedrošināt Valkas pieredzes bagātās rokdarbnieces izstādīt savus darbus. Natālija turpina darboties “Saulītē” kopā ar pārējām studijas dalībniecēm. Viņa cer, ka, gūstot vajadzīgo pieredzi un prasmes, ar laiku arī Valgā varēs izveidot līdzīgu studiju.

Savukārt I. Pētersone atceras, ka pirms gada iepazinusies ar Natāliju, kura izstāstījusi savu vajadzību. Ilgi nedomājot, studijā tika atvēlētas un nedaudz pārveidotas vienas stelles, kurās kopā ar igauņu neatlaidīgo rokdarbnieci tapuši audumi tautastērpa brunčiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Neskatoties uz Covid-19 ierobežojumiem, Natālija prakses uzdevumu veica laikā, un, jāteic, darbs izdarīts kvalitatīvi,” praktikanti vērtē “Saulītes” vadītāja.

Lai Valgas muzejā taptu šī kopējā izstāde, Natālija izvēlējusies 11 autoru darbus. Kopīgiem spēkiem izstāde tika arī iekārtota.

“Skaistuma radīšana ir mantota no mūsu senčiem. Mēs – “Saulītes” dalībnieces – ar cieņu turpinām latviešiem šo būtisko misiju. Kolektīvā to var darīt, ja ir atbilstošs savstarpējo attiecību modelis,” ir pārliecināta I. Pētersone. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.