Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Kā novērtēt ziemas riepu stāvokli un kā tās pareizi glabāt?

Jau klāt 1. marts, kas pēc mūsu valsts likumdošanas ir datums, no kura drīkst auto aprīkot jau ar vasaras riepām. Protams, noteicošais faktors riepu sezonālajai maiņai ir reālie ceļa apstākļi, tāpēc droši vien ar šo soli vēl steigties nevajadzētu. Bet kalendārs skaidri rāda, ka pavasaris nav tālu, tāpēc ziemas riepas vajadzēs drīz ņemt nost un glabāt nākamajai sezonai, ja tās vēl ir atbilstošā kvalitātē. Šo jautājumu tad arī sīkāk apskatīsim – kā pēc aktīvas braukšanas sezonas novērtēt sava auto ziemas riepu stāvokli? Kur un kā tās uzglabāt līdz rudenim, kad atkal vajadzēs likt lietā?

Kā saprast, vai ziemas riepas vēl ir labas?

Šajā sezonā ziemas riepas ir īpaši pārbaudītas paaugstinātas slodzes un mainīgos apstākļos, tāpēc noteikti vajadzētu pēc nomontēšanas pārbaudīt to stāvokli un pārliecināties, vai nākamajā sezonā tās vēl būs lietojamas. Ja nē, jau laikus vasarā var meklēt jaunu un kvalitatīvu ziemas riepu komplektu. Pēc kādiem kritērijiem novērtēt riepu stāvokli?

  • Protektora dziļums

Ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka satiksmē nedrīkst piedalīties ar ziemas riepām, kuru protektors ir mazāks par 4 mm. Jāatceras, ka šis rādītājs nav tikai formalitāte, kurai pieķeras ceļu policija, bet gan faktors, kas vistiešākajā veidā ietekmē auto drošību un veiktspēju uz ceļa. Braukt ar riepām, kuru protektora dziļums jau ir tuvu zemākajai normai, nav īpaši droši, tāpēc labāk jau laikus domāt ar riepu nomaiņu. Eksperti iesaka to darīt jau tad, kad sasniegts 5–6 mm protektora dziļums. Ja šīs ziemas beigās riepu protektora atlikums ir tuvu minimālajam, drošāk būtu nākamo sezonu sākt ar jaunu riepu komplektu.

  • Riepu ražošanas gads

Jūsu auto ziemas riepas var ne tikai nodilt, zaudējot protektoru, bet arī vienkārši novecot, zaudējot gumijas kvalitāti un labu veiktspēju. Ar laiku gumija paliek cietāka, nespējot veikt tai paredzētos uzdevumus. Ideālos apstākļos riepas uzskata par derīgām desmit gadus no ražošanas brīža. Tomēr realitātē riepu novecošanās notiek ātrāk, tāpēc vēlams pievērst pastiprinātu uzmanību riepu stāvoklim, kad tās jau tuvojas piecu gadu vecumu. Riepu ražošanas gadu apzīmē četri cipari ovālā rāmī, kur pirmie divi ir ražošanas mēnesis, bet otrie divi – ražošanas gads. Ja jūsu ziemas riepas jau ir vecākas par pieciem gadiem un tām ir arī citas nolietošanās pazīmes, tad labāk tās vairs neizmantot.

  • Vizuālie bojājumi

Sezonas laikā riepas noveco, nodilst un arī saskaras ar dažādiem mehānisku bojājumu riskiem. Bedres, akmeņi, asi svešķermeņi – tas viss var radīt nopietnus bojājumus riepām, būtiski ietekmējot to kvalitāti un drošību. Tāpēc vēlams sezonas beigās ziemas riepas vizuāli izpētīt riepas un pārliecināties, vai uz tām nav plaisu, iegriezumu, gaisa burbuļu, nevienmērīga nodiluma. Tās ir bīstamas pazīmes, kuru dēļ riepas vairs nedrīkst ekspluatēt, jo jebkurā brīdī tas var izraisīt bīstamas situācijas uz ceļa.

Ja sava auto ziemas riepām konstatējat kādas no šīm pazīmēm, ziniet, ka ir pienācis brīdis nomainīt tās pret jaunām un nākamajai sezonai tās nederēs. Drošība uz ceļa ir prioritāte, tāpēc nevienas no riepu nolietojuma pazīmēm nedrīkst ignorēt. Tāpēc jau laikus meklējiet izdevīgu piedāvājumu un sagādājiet jaunas ziemas riepas. 

Kā pareizi glabāt ziemas riepas?

To, cik ilgi riepas kalpos, ietekmē dažādi faktori. Uzglabāšanas apstākļi ir viens no tiem. Ja glabāšanas laikā ir negatīva iedarbība uz riepām, tad nākamajā sezonā var būt gaidāmi nepatīkami pārsteigumi, jo būs samazinājusies riepu veiktspēja un drošības līmenis. Ja ir pirktas dārgas un jaunas riepas, tad būtu muļķīgi tās sabojāt, nepareizi uzglabājot. Kā uzglabāt riepas? Kas jānodrošina, lai tās arī nākamajā sezonā būt tikpat kvalitatīvas?

  • Vienmērīgs mikroklimats – sauss, tumšs un vēss

Saule un telpas mikroklimats ir būtiski faktori, kas ietekmē to, cik kvalitatīvas būs riepas pēc vairāku mēnešu stāvēšana. Riepu glabāšanai jāizvēlas tumša, vēsa un sausa telpa. Tas garantēs, ka riepas un to gumija saglabās savas labās īpašības. Piemēram, ja uz riepām ilgstoši iedarbojas saules gaisma, ja telpa ir pārāk karsta, tad gumijas kvalitāte pazeminās, tā var saplaisāt, izžūt, samazinot veiktspēju un saīsinot riepas kalpošanas mūžu. Piemērota vieta, kur mājās glabāt riepas, ir sauss un tumšs pagrabs. 

  • Kā likt – horizontāli vai vertikāli?

Ja piemērota vieta riepu uzglabāšanai ir atrasta, tad nākamais jautājums ir, kā labāk riepas nolikt – horizontāli vai vertikāli? Riepas, kuras tiek glabātas kopā ar visiem diskiem, jānovieto horizontāli. Bet riepas bez diskiem var glabāt gan horizontāli, gan vertikāli, tam nebūs tik lielas nozīmes. Tomēr ieteicams par riepām neaizmirst uz visiem šiem daudzajiem mēnešiem. Būsiet izdarījuši labu darbu, ja reizi mēnesī pagrozīsiet tās, nomainot pozīciju un tos punktus, kur riepas saņem lielāku spiedienu. Tas mazinās riepas svara ilgstošu iedarbību uz vienu protektora vietu.

Ko darīt, ja nav, kur riepas glabāt?

Protams, var būt tā, ka nedzīvojat mājā ar pagrabu, kā arī dzīvoklim nav atsevišķa pagraba vai telpas, kur noliekt riepas. Diezin vai gribēsiet riepas sakraut istabā vai uz balkona. Un tur arī nebūs vēlamie apstākļus. Ērtākais risinājums šādā gadījumā ir riepu uzglabāšana servisā. Par nelielu samaksu var atstāt ziemas riepas servisā līdz nākamajai sezonai, kad tās turpat arī varēs nomainīt. Tas ir izdevīgi gan klientam, gan servisam. Servisam ir garantija, ka tiks izmantots arī montāžas pakalpojumu, bet klientam – nebūs jāsatraucas par piemērotiem apstākļiem un jāpūlas ar riepu vešanu uz servisu. 

Iegādāties kvalitatīvas ziemas riepas nākamajai sezonai varat e-veikalā RIEPUGARAZA.LV vai jebkurā no “Riepu Garāžas” servisiem Rīgā. Tur arī pieejams ātrs un profesionāls riepu maiņas pakalpojums un tiek nodrošināta arī riepu glabāšana.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.