Var būt grūti izvēlēties pareizo apgaismojumu dažādām jūsu mājas telpām. Ir pieejami spilgti un aptumšojami gaismekļi, grīdas un piekaramie gaismekļi, galda lampas un LED spuldzes… Daudz laika un pūļu tiek veltīts, lai izvēlētos piemērotāko apgaismojumu sev un telpai, kur tas tiks izmantots. Jums jāpārliecinās, ka izvēlaties gaismekļus, kuriem ir gan funkcionāls mērķis, gan arī tas ir stilistisks elements, kas papildina telpas estētiku. Tātad, kā izvēlēties pareizo apgaismojumu jebkurai telpai?
Izmēriet telpu
Lai pārliecinātos, ka griestu apgaismojums ir pietiekami liels jūsu telpai, jo īpaši lustrai, jums ir jāizmēra telpas garums un platums. Saskaitiet tos un pārrēķiniet centimetros, lai iegūtu sākumpunktu, no kura noteikt ideālo gaismekļa izmēru. Piemēram, 90 cm plata lampa būtu ideāli piemērota 6×4 m lielai telpai.
Taču lēmumu pieņemšanas process nebeidzas, kad mērītājs tiek nolikts malā. Jāņem vērā arī gaismekļa vizuālais svars. Ja tas ir viegls un gaisīgs, iespējams, labāk ir palielināt izmēru, bet, ja tas ir tumšs un apjomīgs, samazināt izmēru.
Gaismas slāņa veidošana
Lielākā daļa cilvēku mēdz paļauties uz griestu apgaismojumu kā galveno, ja ne vienīgo gaismas avotu. Taču vislabāk jebkurā telpā ir zināt, kā jūs plānojat izmantot gaismu, un tad domāt pa slāņiem. Runājot par apgaismojumu, mēs aplūkojam 4 dažādus veidus:
- Apkārtējie apstākļi (maigs apgaismojums, kas rada vispārēju apkārtējās vides mirdzumu)
- Vispārīgi (var būt visu avotu kombinācija, bet galvenokārt domājot par griestu apgaismojumu)
- Uzdevums/mērķis (izgaismo konkrētu zonu, kurā tiek veikts uzdevums.)
- Akcents (piešķir telpas dramatiskumu, dekorē)
Labākie apgaismojuma projekti sākas ar uzdevumu un akcentu apgaismojumu, un dažkārt beigās jums vispār nav nepieciešams griestu apgaismojums! Tāpēc, plānojot telpu, izveidojiet nelielu gaismas karti, pamatojoties uz to, kā plānojat izmantot telpu.
- Vispirms uzstādiet darba apgaismojumu, piemēram, galda lampu, kur jūs zināt, ka vēlēsities lasīt.
- Tad akcenta apgaismojums – sienas apgaismojams, kas aizpildīs tukšumu uz tās.
- Visbeidzot pievienojiet vispārīgu apgaismes ierīci, piemēram, lustru virs galda.
Katrā telpā jābūt vismaz 2-3 gaismas avotiem, lai panāktu līdzsvaru un pārsteidzošu apkārtējo apgaismojumu!
Esiet izvēlīgi attiecībā uz spuldzēm
Lielisks variants ir siltās krāsas LED spuldzes. Tās ir paredzēti visiem apgaismes ķermeņiem, tostarp padziļinātām, piekarināmām vai galda lampām.
Lai iegūtu siltu, viesmīlīgu gaismu, izvēlieties 2700–3000 kelvinu, ko bieži reklamē kā „silti baltu” gaismas nokrāsu. Dažām krāsām ir augstāks temperatūras diapazons, kas rada vairāk zilas krāsas, kas galu galā piešķir aukstu un skarbu izskatu. Šīs spuldzes, kuras bieži reklamē kā „dienasgaismas”, ir labāk piemērotas garāžām vai palīgtelpām.
Ļaujiet telpai diktēt izkārtojumu
Tagad, kad zināt, kādas ir dažādas apgaismojuma iespējas, ir pienācis laiks izlemt, kā un kur izvietot gaismas avotus katrā telpā. Lai gan tas galu galā ir atkarīgs no jūsu personīgajām vēlmēm, ir daži standarta izkārtojumi, kas labi darbojas.
- Priekšnams. Sāciet ar iespaidīgu piekaramo gaismekli (šajā mājas lapā varat atrast stilīgas iespējas) vai lustru. Tad pievienojiet galda lampu vai stāvlampu.
- Viesistaba. Šī ir laba vieta, kur izmantot padziļinātu apgaismojumu. Ja telpā ir galvenā atpūtas zona, izmantojiet lielāku virsgaismas apgaismojumu, lai to centrētu. Novietojiet stāvlampas vietās, kur nepieciešams, lai apgaismotu ēnainos stūrus. Visbeidzot, ja jums ir bufete vai cita liela mēbele, iespējams, vēlēsities apsvērt galda lampu.
- Ēdamistaba. Ēdamistaba ir gaišākā telpa. Galvenajam avotam vajadzētu būt lielam piekarināmam gaismeklim vai lustrai, kas centrēta virs ēdamgalda. Ja ir papildu tumši stūri, varat tos papildināt ar stāvlampu vai galda lampu.
- Virtuve. Virtuves apgaismojums ir sarežģītāks – jūs varētu vēlēties sākt ar padziļinātu apgaismojumu. Centrālajās zonās, piemēram, virs virtuves salas un pusdienu galda, jābūt piekaramām gaismām vai lustrām. Darba zonām ir pieejams papildu apgaismojums zem virtuves skapīšiem. Izlietnei un plītij varat pievienot arī īpašas darba gaismas.
- Darba telpa. Sāciet ar padziļinātu apgaismojumu vai galveno griestu gaismas avotu. Noteikti pievienojiet galda lampas vai stāvlampas tumšos stūros vai atpūtas zonu tuvumā. Visbeidzot, galvenajā darba zonā noteikti izmantojiet galda lampu.
- Guļamistaba. Vislabāk, ja guļamistabā ir galvenais griestu gaismas avots un galda lampas uz naktsgaldiņiem vai kumodēm.
- Vannas istaba. Izplatīts ir iebūvēts apgaismojums. Varat arī pievienot apgaismojumu ap spoguli vai, lai iegūtu spilgtu akcentu, novietot gaismas avotu virs vannas.