Rudens ne tikai priecē ar zelta lapām, bet liek arī saspringt, domājot par iespējamo saslimšanu ar nepatīkamu kaiti – gripu. Latvijas, tostarp arī Valkas, ģimenes ārsti no Slimību profilakses un kontroles centra ir saņēmuši pieprasītās vakcīnas pret gripu.
Ir ģimenes ārstu prakses, kurās ambulatorās aprūpes māsas uzņemas iniciatīvu telefoniski sazināties ar pacientiem no riska grupām ar aicinājumu vakcinēties ar valsts apmaksātu gripas vakcīnu. To var saņemt pacienti, kuri slimo ar hroniskām saslimšanām, piemēram, ar paaugstinātu asinsspiedienu, sirds un plaušu slimnieki, bronhiālās astmas slimnieki, topošās māmiņas, pacienti vecumā no 60 gadiem un vecāki, kā arī bērni vecumā no sešu mēnešu līdz gada un 11 mēnešiem (ieskaitot). Savukārt tie iedzīvotāji, kuri nav šajās riska grupās, vakcīnu var saņemt par maksu, samaksājot aptuveni 15 eiro.
Ģimenes ārstes Līgas Putriņas ambulatorās aprūpes māsa Arta Miška ir viena no tām, kura telefoniski uzrunā pacientus, aicinot izvēlēties sev piemērotu laiku un pieteikties potei. Sarunā viņa atzīt, ka šogad vakcinācijas process uzsācies nedaudz vēlāk, pagājušā gadā tas sācies septembra beigās, oktobra pašā sākumā.
“Tiem cilvēkiem, kuri katru gadu ir vakcinējušies, arī piezvanu. Viņi piekrīt uzreiz. Manu darbu tas atvieglotu, ja arī paši painteresētos par šo iespēju. Četri pacienti jau saņēmusi bezmaksas vakcīnu, bet astoņi – maksas vakcīnu,” stāsta A. Miška. Viņa gan mierina, ka pašlaik (mūsu saruna notiek pagājušonedēļ) vēl L. Putriņas ģimenes ārsta praksē nav konstatēts neviens saslimšanas ar gripu gadījums. Bērni pārsvarā slimo ar sezonas vīrusu slimībām, kad ir klepus, iesnas, sāpošs kakls, taču mediķi aicina izturēties pret saslimšanu atbildīgi, ja bērns ir sasirdzis, nevest viņu uz bērnudārzu vai skolu, lai pasargātu no saslimšanas citus. A. Miška atgādina, ka dažādām slimībām ir ļoti līdzīgi simptomi. Tikai veicot analīzes, var pateikt, vai cilvēkam ir gripa vai, iespējams, kovids.
Lai saņemtu nepieciešamo gripas vakcīnu daudzumu, Slimību profilakses un kontroles centram bija jānosūta detalizēti dati, cik būs nepieciešamas vakcīnu devas konkrētajās pacientu grupās.
“Analizējām aizvadītās sezonas gada datus un līdz noteiktajam laikam pieprasījām nepieciešamo vakcīnu skaitu,” skaidro ambulatorās aprūpes māsa. Pārlūkojot uzskaites žurnālu, pērn valsts apmaksātas vakcīnas saņēmuši 59 hroniskie slimnieki, kā arī 11 bērni noteiktajā vecumā.
“Ilgus gadus strādājot šajā ģimenes ārsta praksē, mans novērojums un uzskats, ka, vakcinējoties katru gadu, cilvēki ar gripu neslimo. Arī pensionāri, cik nu viņi mūsu praksē ir, neslimo,” novērojusi A. Miška.
Joprojām nekur nav pazudis arī “Covid-19”, tāpēc pie ģimenes ārstiem var vakcinēties arī pret šo slimību. Pārāk lielas intereses par vakcinēšanos pret “Covid-19” gan pašreiz nav.
UZZIŅAI
Valsts apmaksāta vakcinācija pret sezonālo gripu riska grupām 2024.–2025. gada sezonā:
• bērni vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem (ieskaitot);
• bērni vecumā no 24 mēnešiem līdz 17 gadiem (ieskaitot), kuri pieder pie šādām veselības riska grupām: bērni ar hroniskām plaušu slimībām; bērni ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām neatkarīgi no to cēloņa; bērni ar hroniskām vielmaiņas slimībām; bērni ar hroniskām nieru slimībām; bērni ar imūndeficītu; bērni, kuri saņem imūnsupresīvu terapiju; bērni, kuri ilgstoši saņem terapiju ar ac. acetylsalicylicum;
• grūtnieces;
• ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem;
• ilgstošas sociālās aprūpes centru darbinieki, kuri, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar klientiem;
• ilgstošas sociālās aprūpes centru klienti;
• personas vecumā no 60 gadiem;
• personas, kuras pieder pie šādām veselības riska grupām: personas ar hroniskām plaušu slimībām; personas ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām neatkarīgi no to cēloņa; personas ar hroniskām vielmaiņas slimībām; personas ar hroniskām nieru slimībām; personas ar imūndeficītu; personas, kuras saņem imūnsupresīvu terapiju un personas ar psihiskām slimībām.
Avots – Slimību profilakses un kontroles centrs
Reklāma