Iepazīstiet, kur baudīt kultūru Smiltenes novadā! Smiltenes kultūras centra logos aizvadītās nedēļas nogalē izlikta interesanta fotoizstāde “Smiltenes novada kultūras iestādes”, kas tapusi sadarbībā ar fotogrāfu Ainaru Gaidi un kas apskatāma visu šo mēnesi.
Ideja fotogrāfijās parādīt visas 13 kultūras iestādes jaunajā Smiltenes novadā radās nu jau bijušajai Smiltenes kultūras centra mākslinieciskajai vadītājai Gitai Ozoliņai.
Pie cilvēkiem atnāk paši
Kad pēc administratīvi teritoriālās reformas 2021. gada 1. jūlijā tika izveidots jaunais Smiltenes novads, apvienojoties Apes, Raunas un Smiltenes novadiem, tas kļuva bagātāks arī kultūras jomā. Taču ir saprotams, ka daudzi iedzīvotāji visos tagadējā Smiltenes novada kultūras namos un tautas namos nav bijuši, teic Gita Ozoliņa.
“Fotogrāfiju izstāde ir veids, kā varam apskatīt visus kultūras un tautas namus Smiltenes novadā. Man pat bija ideja, ka šī izstāde varētu ceļot pa visu novadu, – ja nevar aizbraukt līdz visiem kultūras namiem, tad kultūras nami atnāk uz pagastiem un pilsētām paši. Sadarbībai uzrunāju fotogrāfu Ainaru Gaidi. Kad pērn vasarā rīkojām Smiltenes pilsētas svētkus, viņš bija ļoti atsaucīgs un aizdeva savas fotogrāfijas, ko izlikām baznīcas dārzā. Man viņa darbi ļoti iepatikās, sāku skatīt internetā un vēl jo vairāk pārliecinājos, cik skaistas ir viņa fotogrāfijas,” teic Gita Ozoliņa.
Viņa uzslavē arī šajā izstādē izliktās Ainara Gaida fotogrāfijas, kurās iemūžināti Smiltenes novada kultūras un tautas nami. Šie fotogrāfa darbi patiesi ir kvalitatīvi, izceļ ēkas ziemas ainavā uz apkārtējā fona gan dienā, gan diennakts tumšajā laikā (kā nu kuru) un no dažādiem rakursiem, pārsvarā no putna lidojuma, ļauj uz it kā zināmu kultūras vai tautas namu paskatīties pavisam citām acīm.
Ceļojums un izaicinājums vienlaikus
Fotogrāfs un grafiskais dizainers Ainars Gaidis jau iepriekš īstenojis radošus projektus Smiltenes novadā. Ziemā ar ģimeni viņš dzīvo Siguldā, bet vasaras pavada Gaujienā, dzimtas īpašumā “Liepnieki” un iesaistās vietējās sabiedriskajās aktivitātēs.
Par uzaicinājumu fotografēt Smiltenes novada kultūras iestādes Ainars Gaidis ir pateicīgs Smiltenes kultūras centram. “Paldies par šādu iespēju! Man tas bija gan ceļojums, gan arī izaicinājums, kurā veidojas pieredze. Ja tu kaut ko nespēj izdarīt ar pirmo piegājienu, tad pieslēdz domāšanu, kā risināt problēmu,” teic Ainars Gaidis un piebilst, ka fotografēt kultūras namus ir kaut kas absolūti cits, nekā fotografēt, piemēram, dabu.
“Centos ne tikai sagaidīt skaistus ziemas skatus. Katrā vietā biju vismaz divas reizes, lai saprastu, kur ir gaisma un kur tās nav. Lielākā daļa kultūras iestāžu Smiltenes novadā ir orientētas pret ziemeļiem, saule ēkas fasādes pusē neiespīd, līdz ar to skaistās, saulainās gaismas priekšpusē nevar noķert. Tad ir jāeksperimentē ar dažādiem foto uzstādījumiem, lai būtu kvalitatīvs rezultāts. Vienus kultūras namus fotografēju dienā, citus – vakarā, kad ir tumšs. Laba gaisma ir vai nu agri no rīta pirms saullēkta, vai nu vēlu vakarā pēc saulrieta, tad fotografējot vienmēr ir zila tonalitāte, ko fotogrāfi izmanto, lai veidotu reklāmas fotogrāfijas. Šādā vidē man trāpījās vairākas kultūras iestādes. Tad rezultāts ir acij tīkamāks,” fotogrāfa darbā nelielu ieskatu sniedz Ainars Gaidis.
UZZIŅAI
Izstādes “modeļi”:
- Birzuļu tautas nams Bilskas pagastā
- Blomes tautas nams
- Grundzāles kultūras nams
- Launkalnes tautas nams
- Palsmanes kultūras nams
- Variņu tautas nams
- Raunas kultūras centrs
- Drustu tautas nams
- Apes tautas nams
- Gaujienas tautas nams
- Trapenes kultūras nams
- Virešu saieta nams
- Smiltenes kultūras centrs
Reklāma